Podzimní Hukvaldy

Hukvaldy jsou naše srdeční záležitost už dlouho. Zároveň musím kajícně přiznat, že jsme je poslední dobou zanedbávali. Proto jsme pozvání Kuby nemohli nepřijmout a v neděli vyrážíme do světa. Tedy na Hukvaldy. A aby nás nebylo málo, zveme i Františka a on k našemu potěšení přijímá. No to bude cvakací akce!!!

_dsc0009.jpg 

Ráno se vše díky ČD trochu komplikuje. Ferda volá, že vlaky díky vykolejení končí ve Vítkovicích a tak se spožděním vyzvedáváme oba Havířováky na „vybydleném“ nadraží a vyrážíme. Po včerejšku předpokládáme ustupující mlhu a následně modrou oblohu a fotografické mráčky. Ale ne vždy se naše přání plní. Ale alespoň to je zajímavější. Kolem je mlha, kosa a změna je v nedohlednu.

Naše kroky míří do dolní zahrady, kde - jak se dá předpokládat - okamžitě vybalujeme nádobíčko a fotíme. Franta je jako jediný vybaven stativem a nejde ho od foceni dostat. Kubu odvahu hřeje jen mládí a mikina a Janka - ač dobře oblečená také vyžaduje více pohybu. A tak nám utíkají do obory. Chvíli stepuji vedle Ferdy a potom ho také opouštím. Kosa!

_dsc0005.jpg

Ferda v akci

_dsc0015.jpg

Houby, houby, houbičky... A pak že nerostou!!!

_dsc0028.jpg

_dsc0036.jpg

_dsc0047.jpg

Poslední podzimní kytky. Je neděle ráno a kolem se pomalu trousí lidé k bohoslužbě...

_dsc0052.jpg 

S Jankou a Kubou se potkáváme za bránou a společně pokračujeme zamlženou oborou.

Po chvíli se ale naše cesty opět rozcházejí. Zase totiž s Ferdou stojíme a fotíme. Janka s Kubou zmizí v mlze. U Bystroušky potkáváme dvě fotografky běhající v mlze. Nejsme tady sami, koho vylákaly zamlžené Hukvaldy.

 _dsc0057.jpg

_dsc0062.jpg

_dsc0067.jpg

Osiřelé lavičky...

_dsc0072.jpg

Naše sestava

_dsc0083.jpg

Obora je tu dlouho a s ní i stromy. Staré umírají, nové je nahrazují. Takový je život. Staré musí uvolnit místo novému...

_dsc0087.jpg

_dsc0090-nef.jpg

Bystrouška s naleštěným čumáčkem a ocáskem.

_dsc0092-nef.jpg

Zahříváme se rychlým stoupáním v představě, že dojdeme Janku a Kubu...

_dsc0097-nef.jpg

Pravidelná zastávka u kořenů nemůže chybět. Vyfotit je trochu jinak je výzva. Před námi už dřepí u stativu další fotograf. Počkáme až dofotí a pak se chvíli válíme po zemi my ...

_dsc0108-nef.jpg

Trikolora

_dsc0113-nef.jpg

Big foot - velká noha Ferda.

Nakonec volá Janka, že je za námi - byli hledat daňky a našli mlhu... Před hradem potkáváme další a další fotografy. Hromadné fotografování. Pak vstupujeme do hradu. Už jsme tady opravdu dlouho nebyli. Od naší poslední návštěvy vstup poplatnili - a ne málo. Naposled se platilo pouze za průvodce - jinak byl stup volný. Dnes by jsme zaplatili 70 Kč za osobu. Památky se musí chránit a každá koruna je dobrá, ale co je moc, je moc.

_dsc0118-nef.jpg

_dsc0120-nef.jpg

_dsc0133-nef.jpg

_dsc0138-nef.jpg

První a poslední kroky na hradě.

_dsc0149.jpg

A tak otočka a pokračujeme z kopce lesem dolů. Zastavujeme se až v restauraci pod kostelem, kousek od krbu a vyhříváme se. Pak dáme něco teplého do žaludku, domluvíme další cestu a vyrážíme.

 

Trochu oklikou přijíždíme do vesničky s poetickým názvem Tichá. Chceme se podívat na travertínové kaskády. Nevíme ale kde j. Nakonec naše cesta zamíří do místního lokálu. Informce z první ruky. Takže - máme jet zpátky až k místu, kde se u cesty pase koza. To je hlavní orientační bod. Kousek pod ní je nový most s modrým zábradlím. Tam to je. A tak se vracíme, nacházíme kozu a pod ní most. Jsme tady!!!

 _dsc0174-nef.jpg

Vstupujeme na území přírodní památky. Co o ní píší:

Travertinová kaskáda vznikla díky unikátnímu procesu tvorby pěnovce pod intenzivním pramenem s vysokým obsahem rozpuštěných minerálních látek.

Na jihozápadním úboči Tichavské hůrky, zhruba 40 m nad hladinou říčky Tichávky, vyvěrá silný pramen s vysokým obsahem rozpuštěných minerálních látek, především hydrogenuhličitanu vápenatého. Rozstřikováním prudce tekoucí vody nasycené minerály se za desítky či stovky let vytvořil pěnovcový val, který nemá dle geologů obdoby. Travertinový val, vysoký až 120 cm, má v hřebeni vyerodované korýtko a v horním úseku vyvinuté kaskádové prahy. Na biogenní proces tvorby pěnovce působí velmi příznivé porost mechů.

Jedinečnost kaskády spočívá v tom, že vysrážený travertin tvoří val s příkrými stěnami, nikoliv kupu jako na ostatních lokalitách v ČR a ve světě. Jedná se o přírodní proces, jehož pokračování nelze zabezpečit žádnými technickými řešeními. Naopak nejcennější je chránit přirozený vývoj kaskády bez umělých zásahů.

Pramen Je součásti celostátní pozorovací sítě Českého hydrometeorologického ústavu, dlouhodobě je sledována vydatnost, teplota a chemismus vody.

 

 

 _dsc0177-nef.jpg

Tak tady je to v celé kráse. Na první pohled ohrazené nic. Ale musíte kousek popojít, aby jste pochopili, na co to vlastně koukáte:

 _dsc0180-nef.jpg

Jen pro upřesnění - voda teče pouze ve žlábku na vrcholu tohoto přírodního akvaduktu.

_dsc0194-nef.jpg

_dsc0197-nef.jpg

Pohled z horní části kaskády směrem dolů...

_dsc0199-nef.jpg

Vracíme se k autu do tepla a popojíždíme kousek na návštěvu ke kamarádům - Marcelce a Lumírovi. Ti zazimovávají svůj domeček a mají práce nad hlavu. Lumča vypadá z dálky jako zatoulaný trpaslík. Nejspíš Šmudla... Zvou nás na kafe a trochu toho tepla rodinného krbu - tedy kamen... Pak už jen zbývá cesta domů. Byl to nádherný - i když zamlžený den.

Jen pro zajímavost - s laskavým dovolení Františkovým zde vkládám tři jeho fotografie:

img_0012.jpg

Dolní park hukvaldský

img_0066.jpg

Obtloustlý fotograf v zajetí kořenů

img_0122.jpg

Poslední fotečka z Frantovy provenience. Hledejte trpaslíka!!!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 10. 2011, 21:06, zobrazeno 3729x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení