Po posledním vrtulovém "modelu" Grumman E-2 Hawkeye se vrhám na dvoumotorovou proudovou A10, která můj kitník zdobí již drahně dlouho - no posuďte sami:


Tento typ letounu jsem si zamiloval asi hned po tom, co jsem ho prvně uviděl. Když jsem jej pak objevil v mé oblíbené čtvrtce za výlohou nové prodejny MPM v Havířově, neuběhl ani den, abych se u výlohy nezastavil, nekochal se a představoval si, jak do prodejny někdy vejdu a model si koupím... Bylo to kdykoli cestou do Severky - tedy našeho obchodu s potravinami, na procházce se synem, který se toho roku narodil, cestou k mamince a bráškovi, ke kterým jsem chodil kolem inkriminované výlohy.
Nechybělo moc a asi by se mi o tom i v noci zdálo.

a10a-fairchidl-republic.jpg

No a pak to jednoho dne přišlo - jak také jinak, že? A bylo to přesně 21. 12. 1991 - tedy před Vánocemi a já - to už si nepamatuji - jsem si model určitě chtěl dát pod stromeček. Pravda je také to, že někdy v té době (že by na popud tohoto paragon-mpm.jpgkousku?) jsem manželce podepsal papírek, na němž bylo napsáno: "Do doby, než složím polovinu svých modelů, nekoupím si žádný další." Tento papírek nosila manželka v pěněžence mnoho let! Říkáte si, co že jsem to za blázna, že jsem toto podepsal a že jsem to vydržel? Nebyl to zas takový problém - na modely totiž už nebyl čas. Všechen jsem jej věnoval práci a rodině.

No jak vím toto přesné datum? Protože jsem si v krabičce nechal vložený paragon. Co jsem zase zapomněl je, komu jsem kupoval druhý model kübelwagenu, protože ten jsem nikdy neměl a nestavěl. Pravděpodobně bratrovi pod stromeček - jiné řešení mne nenapadá. Budu se ho muset zeptat :)

Letos se píše rok 2021, je to tedy skoro 30 let, co jsem si tohoto krasavce přinesl domů a od té doby se na něj chodil občas jen dívat. Modeláři to určitě znají - když není čas stavět, tak si alespoň občas vytáhnou z kitníků své "úspory" a jdou je otevírat, zkoumat, plánovat - prostě si dělat radost z kousků schovaných hluboko ve skříni.

Když jsem se po více než 25 letech vrátil k modelařině, byl tento model mezi prvními, který jsem vzal do ruky a rozhodoval se, jestli začnu právě tímto kouskem. A tehdy se stalo něco, co mi pěkně zamotalo hlavu.

 

Mám doma Bermudský trojúhelník

Když jsem dostavěl poslední model - Grumman E-2 Hawkeye - mimochodem i poslední koupený, který předběhl všechny uschované kousky - přišla konečně řada na milovanou á desítku. Beru do ruky krabičku, otevírám ji a v hrůze zjišťuji, že nemám návod ani decaly! V hlavě mám jasnou vzpomínku, jak obojí držím v ruce a říkám si, že se do toho pustím co nejdříve. Tím ale vzpomínka končí! Kde jsem to založil???

kniha-a-10-web.jpgOtevírám velkou knihu "Lietadlá - Stavba plastiových modelov" - ve které mám založeny všechny decaly, aby byly v temnu a rovné - ale tam nejsou! Probírám ji několikrát po sobě. Vždyť nikde jinde to nedávám!
Vyhrabávám starou krabici, kde mám složky s dlouho sbíranými podklady - stránkami z časopisů L+K, obrázky z Ábíčka, fotkami potkaných strojů z leteckých dnů - prostě se všemi dokumenty k letadlům - a zase nic! Už jsem zoufalý.

Ne netu se mi podaří sehnat návod a vytisknout si jej, ale decaly u nás hledám marně. Něco je dostupné na e-bay, ale cena je vyšší než celý model. Začínám propadat trudomyslnosti a hledám, kde můžeme mít doma schovaný ten pověstný bermudský trojúhelník.

Nakonec mi napoví má milovaná žena: "Nemáš to v jiné knize o tom modelu?" V tu chvíli mi to sepne a já se řítím do knihovny, kde mám schované své technické knížky. Nalézám zapomenutý výtisk Bojových letadel, otevirám první stranu a víte co? Jsou tam! Jak decaly, tak návod. Ze srdce mi opravdu spadl kámen. Až teď mi došlo, že jsem si vše vložil právě zde, protože jsem chtěl začít stavět a před tím studovat podklady... Prostě jsem udělal něco jinak, než jsem byl zvyklý a výpadky paměti to vše pěkně zamotaly.

V knížce Bojová letadla A-10 nalézám krásný popis elegance tohoto stroje:

Ti, kteří popisují A-10 jako nejošklivější bojové letadlo světa, jsou nespravedliví. Sovětský bitevní vrtulník Mil Mi-24 Hind D v této kategorii jasně vede o dvě bradavice a chobot. A-10 však patří čestné druhé místo. Když stojí na svém vysokém podvozku, s ocasními plochami a motory natahujícími se k oblakům, je to impozantní stroj. Jeho hmotnost a rozměry jej staví vysoko nad většinu západních typů pro bitevní role a podporu pozemních vojsk: v celkové délce je podobný hrozému bombardovacímu - bitevnímu Tornádu a jeho rozpětí křídel je téměř stejné, jako u F-11 A.

Tak už chápu, jak to mám - jsem obdivovatel těch nejškaredších strojů - protože Hind mi už stojí postavený na poličce a je to jedna z nejhezčích helikoptér, jaké znám.

Jdeme stavět!

Sedím takhle večer u televize, ve které ani nevím co dávají, na kolenou otevřenou krabici a postupně z ní vytahuji dílek za dílkem. Jak jsem měl v hlavě zakódováno, že Tamiya dělá jen špičkové modely, zjišťuji že model už má opravdu hodně let. Jeho výlisky jsou z roku 1977 a je na nich relativně málo detailů. Celý model je v pozitivu a prakticky bez nýtování.

V první chvíli si říkám, že to tak nechám - už nemám oči, zkušenosti, trpělivost a ani odvahu na to, abych to měnil. Sice jsem už něco přerýval, a posledně takto upravovaný kousek zase nedopadl tak špatně, ale Bf-110 byl macek a ještě k tomu v měřítku 1:32!!!

Chvíli mi to šrotuje v hlavě a pak si sedám ke stolu a vytahuji rydlo. Udělám pár zkušebních vrypů a už toho nenechám.

preryvani-modelu-a10a.jpg

Sedím celý večer nad plánkem a ryju a ryju. Není to zázrak, ale určitě to bude lepší, než mít letadlo bez detailů. Po dvou hodinách mně bolí hřbet a oči mám jak angorák. Bez zvětšovacích brýli ani ránu a to ještě nevím, jak pěkně odrýt některé kruhové části - šablonky mám, ale ty bestie ujíždí a rytí hrotem má jiný tvat než je tvar rydla. To to bude ještě pěkná práce a kdo ví, jak to dopadne. No necháme se překvapit!

a-10a-ryti.jpgPral jsem se statečně!
Rány padly na obou stranách, mé skončily kryté náplastí, modýlku více slušel tmel, broušení a opakování nepovedených vrypů.
Původně jsem začal rýt tenkým černým rydlem, ale bylo natolik tenké, že jsem nakonec přešel k tamiyáckému vysunovacímu háku, který jsem použil na Me 110 ve větším měřítku 1:32. Rytí asi bude širší, než by bylo záhodno, ale jiný rozměr rydla nemám, tak si musím vysatačít s tímto.

Po kompletním přerytí a ne úplně přesném onýtování podle nýtovacího plánu jsem vše spojil, zatmelil, přebrousil a hodil do surfu.

Opět jsem se pral s pistolí, která se mi neutále ucpávala a zasychala. Stále se učím ředit barvy a ještě to nějakou chvíli určitě potrvá... Musím vyzkoušet Jardovu radu, že mám použít k ředidlu i retarder, který já používám pouze ke "štětcování".
U barev do pistole jsem ho nikdy nedával. 

Po první barvě vypadá stroj zase o kus lépe a já jsem rád, že jsem se odhodlal jít do rytí a nýtování. Bez něj by to nebylo ono!

Model mi už pár dnů leží na stole bez hnutí - nemám odvahu udělat další krok - kamufláž! Připravil jsem si staré obaly od CD, že si je stříknu surfem a budu na nich dělat pokusy s ředěním barev, abych nepokazil přímo model.
Mezi tím si připravuji mohutnou palebnou výbavu tohoto stroje. Odvrtal jsem kanón, čeká mne broušení Mavericků a nesených bomb. Nevím, jestli se dají podvěsit všechny najednou, ale v návodu to je a mi se takto osazený model líbí.

a-10a-barva1.jpg

Detail rytí A-10A. Při tomto pohledu jsou vidět křivá místa rytí a další nedokonalosti.

a-10a-barva-1.jpg

21. 9. 2021 - po dlouhé době zase u modelů

Léto není pro stavění modelů úplně ideální období. Sluníčko táhne ven a já mám spíš chuť vypadnout ven, než sedět doma u modelů. Ale podzim, to je jiná! Konečně je brzo tma, je chladno, prší, fouká - no prostě počasí, kdy by ani chlapa na pivo nevyhnal... A to je doba, kdy mě sedění u modelu baví! A tak se v půlce září snad po půl roce dostávám k pokračování.

2-barva.jpg

Od ruky jsem stříknul druhou barvu a pak dodělal černý čumák.

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku11. 4. 2021, 15:51, zobrazeno 305x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení