Jak si hraji a nezlobím

Od rána do večera sedíme v práci a už jsme z toho unavení. A tak si po večerech hledám něco, čím bych se zaměstnal - bez počítače. Prostě něco jiného, co mi umožní zapomenout a vyčistit si hlavu.

Pro práci, ale i pro uspořádání myšlenek používám tečkovaný bloček, do kterého se mi dobře píše. Pomalu mi ale končí strany a tak hledám náhradníka. Výrobce původního bločku - firma Papelote ale již takový bloček nevyrábí - původně byl vyroben pouze v omezené sérii pro DPD.

A tak přemýšlím, že si něco podobného udělám sám. A abych to neměl tak jednoduché, udělám si ho z kůže... Minule jsem si hrál se zápisníčkem alá Midori. Teď hledám cestu, jakou se vydám.

derovacka-na-kuzi.jpg

Nakonec se rozhodnu udělat dvě varianty. Samotný bloček a následně obal na blok. S kůží se ale nedá pracovat bez výbavy, proto si postupně díky čínským soudruhům z Aliexpressu pořizují základní nářadíčko.
Kůži jsem si koupil ve Fantasyobchodě, kde mi ji řízli přesně na míru. V papírnictví jsem si koupil 80 q papír ve světle okrové barvě a pro potisk použil aplikaci Gridzzly. Pak už zbylo jen papír nařezat do požadovaného rozměru.

Ve druhé fázi jsem si děrovačkou do kůže vycvakal otvory - přesně dle roztečí kroužkové vatby. Předposlední částí bylo barvení kůže. Použil jsem oranžovou barvu na kůži, kterou jsem si koupil v e-shopu Jatagan. Kůži jsem povrchově upravil pastou z včelího vosku.

Posledním krokem už bylo jen ukecat prodavačku v obchodě, aby byla ochotná mi udělat kroužkovou vazbu. Výsledek máte zde:

zapisnik-vazany-kuze-hlavni.jpg

zapisnik-vazany-kuze-otevreny.jpg

zapisnik-vazany-kuze-hrbet1.jpg

Obal na tečkovaný blok

Druhý výtvor už byl trochu komplikovanější. Pro jeho výrobu jsem trochu nešťastně zvolil kůži, zvanou štípenka. Je to vnitřní část kůže, která je tenší než výše používaná. Nemá ale hladkou stranu, která dává kůži pevnost a trvanlivost.

Zatím jsem ještě nenašel nikoho, od koho bych si mohl koupit kousek kůže, ne celou velkou, která je jednak drahá a druhak ji celou nevyužiji. Možná časem...

Bloček jsem tentokrát nevyráběl, ale kopil u Clever Minds. Chtěl jsem mít mustr, dle kterého si jej příště vyrobím sám. Štípenku jsem si nechal na míru uřezat stejně jako v minulém případě od Fantasyobchodu.

obal-siti.jpg

Štípenku jsem nebarvil, líbila se mi v přírodní barvě. Jen jsem ji ošetřil voskovým krémem. Protože nemám "svěrák" na šití kůže, pomohl jsem si dvěmi dýhovými podtácky, které jsem k sobě stáhl páskou a velkou svorkou. Nešilo se zrovna snadno, ale dalo se to. Do příště si vytvořím zařízení, které mi to usnadní.

obal-na-zapisnik-pro-jakuba.jpg

Tady je neumělý výsledek. Jako předchozí výrobek jsem jej dělal jako dárek pro kamaráda.

obal-na-zapisnik-otevreny-s-mobilem.jpg

obal-na-zapisnik.jpg

Tady v trohu jiném světle - barva více odpovídá realitě.Během hledání inspirace jsem na webu narazil na stránky Honzy Pláničky - velmi šikovného "kožedělníka". Dovolil jsem si mu napsat o radu a obratem od něj získal radu i pomoc. Takže příště - snad - už vytvořím něco pořádného. Držte mi pěsti.

konec srpna 2017

Na konci prázdnin konečně nadešel čas, udělat si obal na blok pro sebe.

Tentokrát jsem si kůži nechal uřezat na míru v obchůdku www.prodejkuze.cz. Po domluvě s paní majitelkou jsem dostal kousky přesně ve velikosti, jakou jsem potřeboval. Zalíbila se mi černá v kombinaci s červenou a tak si zároveň kupuji i černou barvu na kůži a červenou nit na metry.

blok1.jpg

Protože jsem poslední dva výtvory daroval kamarádům, psal jsem si své cestovní poznámky do Midori (výtvor vpravo). Na tomto bločku mi ale vadí jedna pro mne zásadní věc.

blok2.jpg

Tou věcí je neustálé zavírání stránek. Je to dáno tím, že bloček je pouze ze složených papírů, které prostě rozevřené nedrží. A tak jsem se rozhol jít znovu do kroužkového bloku Clever Minds. Midori mi zůstane na cesty mimo realitu, nový blok bude můj "pracovní nástroj".

blok3.jpg

Do levé vnitřní kapsy se mi vejde i velký 5,5" mobil. Pod ním na protější straně je velká kapsa.

Obal je šitý ze dvou druhů kůže - základní obal je ze surové kůže o síle 2 mm, vnitřní část pak z jemnější hověziny o síle cca 1 mm. Venkovní kůži jsem nabarvil černou barvou, stejně tak levou vnitřní kapsu a pásek pro uchycení bloku. Pravou kapsu jsem nechal v původní krémové barvě.

blok4.jpg

Pak přišlo na řadu šití. Musím se přiznat, že jednu dovednost jsem ještě neovládl - tou je ražení otvorů. Podle videí stačí paličkou párkrát ťuknout a máte hotové otvory pro šití. No kdyby mi to tak šlo! Prvně jsem musel naklepnou velkou vidličkou otvory, které pořádnými ranami šly pouze do poloviny šířky kuže. Následně jsem musel dvouvidličkou prorazit kůži skrz. Takže po dvou otvorech - sousedi asi měli radost.

Následné šití už bylo v pohodě, zvlášť když jsem si od minula udělal držák na šití. Nakonec jsem kůži ošetřil průhledným krémem na kůži a hrany zahladil voskem. No a dílo je hotovo.

Když se špatně měří...

Nakonec sestavuji obal, blok a pero. A najednou si uvědomuji dost zásadní chybu! Nepočítal jsem s tím, že když přidám do obalu pero a budu jej chtít zavřít, musím počítat s prodloužením celého obalu. Teď, když obal zavřu, chybí mi asi 1 cm kůže na čelní straně - prostě kouká blok.
Po chvíli váhání beru plochou sponu a nasadím na ni obdélník kůže s proraženými otvory. Sponu připnu k bloku a je hotovo. Pero je sice umístěno mimo blok a tím ho zvětšuje, ovšem jinak to už udělat nešlo.

Tady platí pořekadlo dvakrát měř a jednou řež.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku11. 12. 2016, 13:52, zobrazeno 3510x, dnes 2x
5.0 1Hodnocení