Kdysi dávno bylo mým snem dokázat vyfotit obrázky s malou hloubkou ostrosti. Dlouhé sklo jsem neměl a klasický setový zoom toho moc nezvládal. A najednou to jde i mobilem!?

První pěkné pohrání s hloubkou ostrosti mi umožnil až pevný objektiv Nikkor 50/1,4, který jsem dostal k narozeninám od Janky.

_dsc0042.jpg

Sice mi se starým Nikonem neostří zrovna stoprocentně, ale stejně je to radost - tedy to pevné sklo.

_dsc0090.jpg

Když jsem si před pár dny koupil nový mobil, zjistil jsem, že má funkci "režim minimální clony". Aby mohl dosáhnout kýženého efektu, je mobil Huywei P20 lite vybaven nejen 16 mpx zadním fotoaparátem, ale i druhým s rozlišením 2 mpx.
Tak to jsem zvědavý. Jak to bude vypadat?

marcelka.jpg

Přiznám se, že první cvaknutí a pohled na displej mi vyrazil dech!

Tak my tady vyblbujeme s drahými pevnými skly a mnohakilovými přístroji, a přitom taková placka udělá tak parádní fotku?
Efekt je prostě boží!

Ale...

img_20180616184839.jpg

Další cvaky a zvětšení fotky na monitor mne zase hází do klidu. Na klasické kvalitní sklo prostě nic jako mobil nedosáhne (tedy zatím).

Na fotce výše jde vidět, že mobil si musí pomoci svým SW, a ten ještě tolik inteligence nepobral, aby fotku s malou hloubkou ostrosti dokázal udělat dobře. Proč to říkám? Podívejte se na detail:

chyba.jpg

SW vybírá za nápovědy 2 mpx čipu co je v popředí a má být ostré a co je v pozadí a má být rozmazané, aby efekt vynikl. Při složitějším pozadí si ovšem očividně neví rady.

Co k tomu říci? Pokud si fotíte pro radost a fotka neopustí mobil, užívejte si této funkce do sytosti. Bude vám to určitě dělat radost. Na nic víc to asi není.
Ale ruku na srdce, kolika lidem to bude stačit?

Mnoha :)

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 6. 2018, 21:53, zobrazeno 1850x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení