Nechte fotky žít!

Vzpomínám na dobu, kdy moje maminka seděla večer za stolem a do velkého alba s černými tvrdými listy vkládala fotografie, zhotovené strejdou Rudou (dodnes si vzpomínám, že jsme nakukovali do šachty jeho Flexarety, vyklápěli si lupu a na matnici se snažili zaostřit...).

Fotky byly samozřejmě černobílé, některé měly zubaté okraje, jiné byly s bílým rámečkem... Na každou fotku maminka nasadila "růžky", ty následně navlhčila a pak je i s fotkou nalepila do alba. Bílou tužkou pak na černý karton napsala okrasným písmem datum a popis události. Takové album už měla maminka - svatební - já, jako nejstarší syn a pak i můj bratr. Takové rodinné poklady.
Dolepování fotek vždy bylo malým obřadem - a následné prohlížení jakbysmet. 

stare-album.jpg


Ten prďousek na fotkách v albu jsem prosím já... S maminkou i tatínkem.

Fotky žily - byly to živé vzpomínky na naše narozeniny, návštěvy babičky, nedělní procházku... Dodnes je mám schované, mnoho lidí již na fotkách nepoznávám a mnoho již není mezi námi. Rád si najdu chvilku a prolistuji si již zašedlé fotografie v albech.

Dnešní uspěchaná doba ale těmto způsobům archivace nepřeje. Většina z nás již vlastní "digitál", fotky sype do PC a tam na ně zapomíná... Návštěvě nemáme co ukázat, protože "těch fotek je nějak moc...", ještě nebyl čas je upravit a do ložnice, kde máme počítač, je zvát nechceme. Kolik vzpomínek zůstává ukryto uvnitř počítače?

Nechte fotky žít! Ukažte je přátelům! Pochlubte se neopakovatelným zážitkem, vzpomeňte na krásné chvíle, které jste prožili!


Já jsem kouzlu fotografie propadl. Nikdy jsem se nenechal zlomit filmem, nebo později videokamerami. Fotka pro mne vždy měla větší estetickou hodnotu. Tím ale film nezavrhuji - dokumentace rostoucích dětí a jejich prvních slov fotkou nezdokumentujete :o)

Alba

Zprvu jsem barevné fotografie vyvolané z filmů vkládal do alb s plastovými kapsami. Lihovým fixem jsem na obaly vpisoval data a popisy. Přechodem na digitál jsem chvíli zůstal stát, ale pak jsem našel řešení, které mi vyhovovalo - fotky jsem tisknul na inkoustové tiskárně a doplňoval je textem.

alba.jpg

Celý list jsem vložil do čiré závěsné složky a tu pak do kroužkového pořadače. Vznikla mi tak kronika celého roku. Všechny naše akce, výlety, dovolené a oslavy. Pořadačů mám celou řadu, občas je s přáteli prohlížíme a vybavujeme si již zapomenuté události.

sanon.jpg

sanon-2.jpg

DVD


Dále jsem využil jednoduché funkce programu Zoner Photo Studio - DVD promítání. Fotky si upravím a dám do dvd1.jpgpojmenované složky. V PS pak zadám cestu k fotografiím, nastavím vložení přechodů mezi jednotlivé fotografie (já preferuji "náhodné"),dobu promítání, jednotlivé fotografie nastavuji na max. 5 sekund s přechodem dlouhým jednu sekundu, doplním hudbu v MP3 a program mi již sám vytvoří DVD vhodné pro promítání na běžném DVD rekordéru. dscf0011.jpg

Nedoporučuji vkládat velké množství fotografií - doba promítání by neměla přesahovat 30 minut, méně v tomto případě znamená více. Nechcete nikoho otravovat dvouhodinovým promítáním...

Výsledné DVD potisknu, vytvořím přebal krabičky a dílo je hotovo. Přechody mezi fotografiemi působí, jako byste se dívali na film. Takovýto dárek jistě potěší Vaši rodinu i přátele.

Kniha


kniha.jpgJako dárek pro nejbližší přátele jsem vytvářel jednoduché knihy.

Upravené fotografie vkládám s doplňujícím textem do stránky, kterou následně tisknu na inkoustové tiskárně. Pro vytváření jednotlivých listů Vám postačí Word či jiný textový editor.Nezapomeňte nastavit formát papíru tak, abyste vytvořili prostor pro vazbu. Jednotlivé listy pak nechávám svázat jako knihu.

Nezapomeňte na přebal a dárek je hotov. Originální knihu jistě každý ocení!

kniha-ot.jpg

Obrazy

katka.jpgSprávný fotograf si obrazy nekupuje, na stěně mu visí jeho vlastní :o).

Dnešní inkoustové tiskárny či plotry dokáží vytisknout fotky v dobré kvalitě a s dostatečnou dobou trvanlivosti. Jsou dosažitelné a cenově dostupné. Není jediný důvod, proč byste si neměli vyzdobit interiér svými vlastními fotkami. Samozřejmě, že fotky vytvořené chemickou cestou mají vyšší kvalitu, ale vytisknout si vlastní fotku na formát A4, zarámovat do klipu a pověsit, dokáže už opravdu každý.

figi.jpg

WEB


Sdílejte své fotky s přáteli! Na webu jsou desítky možností, kde můžete zcela zdarma umístit své fotografie.(www.rajce.net ). Přátelům pak stačí jen zaslat odkaz!

Pokud máte strach ze zneužití, či se stydíte (buď za fotky či obsah...) zamkněte Vaše alba a přístup povolte pouze vybraným osobám...

Své fotografie můžete vystavit na veřejných fotogaleriích (www.fotografovani.cz, www.fotoaparat.cz ), kde Vám je můžou ohodnotit další fotografové. Skýtá to možnost dalšího vývoje, získáte rady zkušenějších, ale musíte počítat i s tím, že ne všem se Vaše fotky budou líbit...

 Nechte Vaše fotky žít!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku12. 4. 2009, 18:26, zobrazeno 5548x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení