Osvětlení pracovního stolu - part II.

Před nedávnem jsem se tady chlubil, jak jsem si vytunil osvětlení pracovního stolu. Došlo k tomu po té, co jsem si s hrůzou uvědomil, jak blbě už vidím. A šero je můj úhlavní nepřítel!

A tak jsem se poučil u zkušenějších (Matyáš Hošek) a ukutil si světlo. Byl jsem z něj nadšený. Podrobněji si o tom můžete přečíst ve článku "Návrat do mládí - k modelařině".

dilna.jpg

Pak jsem se už mohl vrhnout do modelaření. Ale ouha. Po pár hodinách nad modely jsem se přistihl, že bych toho světla potřeboval více! Dokonce se stalo, že jsem se u stolu postavil a model držel až u diod, abych pořádně viděl. Já potřebuji ještě více světla! První pomocí byly brýle, které jsem dostal od dětí jako dárek (krásný dárek poloslepému otci :)

dioptricke-bryle.jpg

Tyto brýle mimo přisvětlení malou diodou mají navíc tři vyměnitelné plastové "čočky" - s 1,5, 2,5 a 3,5 dioptriemi. Mi dostačují ty nejslabší. Oproti zvyklostem musím najít správnou polohu rukou - tedy být blíže k modelu, abych správně zaostřil. Na to si ale rychle zvyknete a práce je s nimi parádní. Pořád to ale nevyřešilo málo světla a stín, který vznikal mezi mnou a modelem - světlo je přeci jen směřováno zepředu.

A tak padlo rozhodnutí - jdu do druhého světla!

Obrátil jsem se opět na e-shop ledsviti.cz, se kterým jsem měl výborné zkušenosti. Do druhého dne mi dorazily 3 metry diodové pásky - tentokrát jsem si dovolil koupit ještě silnější. Vybral jsem pásku s výkonem 14,4 W/m a 1 200 lm/m (oproti 12 W/m a 1 050 lm/m prvního světla) a navíc jsem změnil barevnost světla. První páska vydává denní světlo (4 000 až 4 500 K) - je tedy mírně do žluta. Druhá LED páska má 6 000 K - světlo je studeně bílé. Doufám, že se navzájem příjemně doplní.

Další cesta opět vedla do Hornbachu, kde jsem si koupil hliníkový pásek - šel jsem do tenčího profilu 25 * 2 mm. Bylo pak dílem okamžiku profil na koncích ohnout, vyvrtat díry a spojit s původním světlem. Doplnil jsem pouze kousek Al profilu, který mi zbyl z minula a udělal si "distanc" - vidíte vpravo vzadu.

Po krátkém provozu zjišťuji, že bych asi pro jistotu koupil Al profil 30 * 2 mm - tenčí profil se na diodách už hodně hřeje.

dvojsvetlo-a.jpg

Horší pak bylo světla rozsvítit. Původně jsem si myslel, že je připojím k původnímu trafu a bude to. Ale ouha! To jsem nedomyslel!
Trafo už další diody neutáhlo. A tak přišla další investice - pořídil jsem trafo s výkonem 60W, aby utáhlo i tak silný LED pásek.

Abych mohl světla ovládat, díval jsem se po "stmívači". Klasický stmívač byl ale oproti dálkovému ovládání na RGB pásky asi dvojnásobně dražší. A tak jsem znovu pořídil RGB kontroler s IR dálkovým ovladačem. Mám tedy ovladače dva, ale použít stačí jen jeden - zapne obě světla. Pokud chci použít jen jedno světlo, stačí do dlaně schovat čidlo toho, které nechci používat. A hotovo!

dvojsvetlo-b.jpg

Protože mám pracovní plochy dvě, můžu nové světlo jednoduše vlevo odšroubovat, pootočit o 90°a připevnit ke druhému pracovnímu stolu. Barevnost světel je příjemná a nemilé stíny skoro úplně zmizely.

bez-stinu-p38j.jpg

Tady vidíte, že stín je opravdu minimální, můžu klidně pracovat na náběhové straně křídla, aniž by jsem špatně viděl nebo si stínil.

Jen pro zajímavost - model je P38 J od Revellu v měřítku 1:32. Starý kousek, který mi ubíral místo ve skříni už skoro 30 let. Má pozitivní rytí, takže jakékoli broušení je porod, přesnost modelu je místy zoufalá, ale s tím se musí počítat. Jako podložku pro barvení používám velký stolní kalendář - po "zaprasení" jen odtrhnu horní list a znovu mám čistý stůl :)

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku22. 10. 2016, 13:18, zobrazeno 4995x, dnes 2x
4.5 2Hodnocení