Pražské toulání

Tak trochu jiná návštěva Prahy. Trochu mystická, pak praktická a nakonec toulací.
Janka s Peťkou jedou do Prahy na přednášky a já se svezu s nimi. Takový odpočinkový výlet. (11. - 12. 4. 2014)

_dsc0171.jpg

RegioJet nás zaveze na Hlavní nádraží a metrem dojedeme na Letnou. Počasí je nádherné a tak si sedáme pod "stroj času" a užíváme si ten klid a pohodu.

Pak znovu popojedeme, tentokrát do galerie "Cesty ke světlu" pana Zdeňka Hajného. Přicházíme trochu pozdě, protože je to pár dnů, co pan Hajný zemřel. Jeho dílo je ale trvalé. Galerie je velmi zajímavá a plná jeho úchvatných obrazů.

_dsc0176.jpg

Po prohlídce galerie se má cesta odděluje. Děvčata jedou na přednášku a já mířím za úžasným člověkem - Honzou Kvasničkou na své vlastní "školení". Celý večer až do hluboké noci prokecáme nad dobrým vínem. Kdyby to šlo kecáme dál - ale zítra nás čeká oba dlouhý den.

_dsc0187.jpg

Noc na Prahou - neboli poslední pohled z okna před spánkem.

Ráno se loučím s Honzou - on míří do Plzně na přednášky a já mířím směr skleník Fata Morgána nad pražskou ZOO. Mám štěstí - zrovna se líhnou motýli. Smůla je v tom, že jich je méně než samotných návštěvníků. Ještě že přicházím ihned po otvíračce. O hodinu později se už ve sklenících nedá hnout.

_dsc0205.jpg

Při prohlídce Vás jak cedule, tak rozhlas neustále upozorňují, aby jste na motýly nesahali. Lidem je to ale očividně jedno. Je to taková atrakce, že nějaké zákazy je nemůžou zastavit. Zároveň se mnou jde rodinka s neuvěřitelně chytrými rodiči, kdy tatínek vše cvaká na svou zrcadlovku s nasazeným velkým bleskem a dětem zasvěceně vysvětluje vše kolem. Sice plácá hovadiny, ale dětem to je jedno... Hlavně že si můžou sáhnout na každého motýlka, který je v dosahu...

_dsc0219.jpg

Dostat se na chvilku do takového místa, kde můžete v klidu udělat snímek je čím dál tím těžší.

_dsc0231.jpg

Ještě že motýli jsou kontaktní tvorové :o)

_dsc0275.jpg

Davy se množí a tak raději pomalu opouštím horké a vlhké prostředí skleníku.

_dsc0273.jpg

Ještě jeden pohled na jeho krásu a rychle ven na chladivý vzduch.

_dsc0295.jpg

Využívám vstupenku a procházím botanickou zahradu. Vše začíná kvést a počasí je parádní. Mám chuť sebou plácnout na trávu a koukat do nebe. Pokračuji do vinice svaté Kláry, kde nacházím kovový strom s archivem vůní vín. Nedá mi to a ke každému stříbrnému "plodu" si přičichnu. Krásný nápad!

Najím se v restauraci u vchodu do ZOO a pak znovu nasedám na dopravní prostředky a mířím na Malou Stranu.

_dsc0306.jpg

V Malostranské Besedě má zrovna výstavu Jan Saudek. Vyšlapu do třetího patra, kde v podkroví projdu spoustu fotek, obrazů a dopisů "mistra Jana".
Po prohlídce mé nohy míří směr Petřín. Jelikož mám spoustu času, toulám se po Malé Straně. Chvíli mírně bloudím, ale směr neztrácím. Je už to tak dávno, co jsem tu byl naposled. Vzpomínky se mi už docela vymazaly z hlavy. Nebo to je tím vínem ze včerejška? Kdo ví...

_dsc0312.jpg

Pod starou dámou pozoruji s pobavení mistrovství v hraní kuliček. Spousta úctyhodných pánů a dam se tam válí v prachu a cvrnká své kuličky do důlků... Nádherné!
Chci si dát malé občerstvení, ale na celém Petříně naleznu jen jednu osvěžovnu pod rozhlednou, u které je houf žíznivých, vypadající jako roj včel. Tak tady se nedočkám. Tak nasedám na lanovku a sjíždím dolů, kde už nějaký ten lokálek najdu.

_dsc0315.jpg

Všechny stromy v květu dávají pohledu na Prahu nový rozměr.

Navštívím Nikon Photo Gallery a pak si sedám na jedno pivko v restauraci Pod Petřínem. Když už nic nebylo nahoře, alespoň to zachránili tady.

_dsc0327.jpg

Zastavím se na Kampě, kde hraje na pódiu mi neznámá kapela. S dechovými nástroji mastí zvláštní směs "jižní" muziky, lidi kolem se povalují na trávníku a dobře se baví.

Posadím se u modlícího se muže inspirované Šrí Činmojem - to byl guru a duchovní učitel, který vedl své žáky k tomu aby spojovali modlitbu, meditaci a aktivní život ve společnosti. Dodnes má svoje žáky po celém světě i v České republice. Já se nemodlím, ale pozorují lodě projíždějící úzkou mezerou ke zdymadlům. K tomu trochu hřeším kokosovým kmenem. Úžasná pohoda a klídek!

_dsc0329.jpg

Pak už jen projdu po přecpaném Karlově mostě do centra, kde vyzvedávám děvčata a společně míříme domů. No nebyl to parádní relax?

P.S.
Honzo, moc děkuji za azyl a úžasně prožitý večer. Snad si to zase někdy zopakujeme.


Více fotografií (31)
Návštěva Prahy 2014

Vytisknout stránku Vytisknout stránku3. 5. 2014, 22:02, zobrazeno 2746x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení