Řekni mi co čteš a já ti řeknu kdo jsi...
No nevím jestli toto dokážu, ale obrázek si určitě udělám.

Každopádně miluji knihy a bez nich si odpočinek a pohodu nedokáži představit.
Snad proto zde najdete takový můj "čtenářský deníček" - psaný dobrovolně, bez nátlaku učitelů...

 

Co jsem přečetl:

mattan.jpgZatím co prožívám Seznam tajných přání, čte Janka knihu Andy Weira - Marťan.
Pochichtává se a přečítá mi úryvky. No vemte potom do ruky něco jiného... To prostě nejde.

Začínám číst a za chvíli volám:
"MacGyver na Marsu!!!

Vím, že existuje i film, na ten kouknu hned po přečtení knížky. Chci vidět, jak se filmaři porvali s vyobrazením boje osamoceného kosmonauta zapomenutého na Marsu. To bude trikové šílenství... No nic, jdu čít, ať vím jak si MacGyver poradí... A pak hurá na film!


Dost bylo Kadlečkové!!!
Po třech knihách z řady Mycélium, jsem se rozhodl dát si chvíli klid. Čtvrtá čeká ve skříni. Ale ať si chvíli počká.
Sahám po úplně jiném žánru - něčem lehkém, že života, bez mimozemšťanů a nevyřčených konců...

seznam-tajnych-prani.jpgLori Nelson Spielmanová - Seznam tajných přání

Zcela nepřipraven, očekávajíc nějakou pohodu se po hlavě vrhám do této knihy. A už v ní plavu. Neumím přestat, čtu ráno po probuzení, po cestě do práce, po příchodu domů, ve vlaku do Prahy... A každou chvíli mám slzy v očích. Kašlu co si myslí lidi okolo...

Příběh jednoduchý a jasný. Když vám odejde nejbližší člověk, býváte na dně. A když vám ten nejbližší připraví další překvapení? Přijdete díky němu o práci, o dům, o dědictví, o lásku... Budete ještě na hlubším dně? A jde to vůbec, existují hlubší dna???

A nebo je to jen cesta někam dál? Někam, kam bychom se sami nikdy neodvážili jít - za svými sny, za lepším životem, za láskou...

Chcete si pobrečet? Chcete hledat s hlavní hrdinkou cestu, moudrost? Pak jděte s touto knihou. Určitě vás dostane.


Vilma Kadlečková - Mycelium - Jantarové oči

mycelium-jantarove-oci.jpg

Tuto knihu mi doporučil František. Neustále se dotazoval, zda ji již čtu... Očividně z ní byl nadšený a tak jsem se dal přemluvit. Odkládám připravené knihy a zaposlouchávám se do této audioknihy.
Mám zní ale rozpoluplné pocity, možná je to tím, že sci-fi jsem již dlouho nečetl. Vše je moc složité, překobinované, mísí se tu mnoho dějů se spostou cizích výrazů, odpovědi nenalézáte, jen náznaky...

Trochu mi to připomnělo Strugackých Piknik u cesty - pořád nevíte na čem jste.

Z druhé strany jsou dialogy velice dobře psané, zajímavé, postavy a jejich pocity dobře vykreslené...
No doposlouchám knihu celou a pak se rozhodnu, zda se pustím do dalších čtyřech dílů...


mycelium-dva.jpg

Mycelium - Led pod kůží

Přiznám se - nechal jsem se chytit! Paní Kadlečková je tak napínavá, že nejde přestat poslouchat.
Ani nevím jak uběhlo šestnáct a půl hodiny záznamu a byl konec! Nic není tak jednoznačné, jak si myslíte, osoby se vyvíjí, mění, vaše přízeň se najednou začíná odklánět od vašich favoritů a nejistota sílí.

Ani po druhém díle nejsem o moc moudřejší. Ano, už jsem přijal mnoho nových věcí, ale stále nevím co z toho bude...
Volám Františka a ukecávám ho, ať mi půjčí další dva díly. Jsem ale upozorněn: " Až dočteš čtvrtý, budeš řvát, že chceš pátý. A on ještě není!!!"

No tak se mám na co těšit. Jdu dál!


mycelium-pad-do-temnot.jpgMycelium - Pád do temnot

No a je to tu zas...
Ferda mi půjčil knihu a už druhý den se ptal, jestli už čtu. Třetí den zase a čvrtý zase. A tak dokud mám vše v hlavě - a aby se Ferda neustále neptal - dal jsem se do čtení třetího dílu. A zasekl se hned na začátku.
Proč? Protože krásně znějící slova láégír nebo gémeršaíl, nesčetně krát vyslovované hrdiny audioknihy najenou vypadají takto: Laëgühr, Gömeršaül ...

Abych se vůbec chytl a neprasil si můj zvukový vjem špatně čteným slovem, znovu si pouštím alespoň začátek knihy, kde se všechny posvátné drogy vyjmenovávají. A vypadalo to jak v hodině cizího jazyka - poslechnout, přečíst, spojit, zapamatovat...

No nic, jdu číst, na psaní nemám čas!


nad_ceskymi-zememi.jpgJan Kotouč - Nad českými zeměmi slunce nezapadá

Knihu si koupil syn a hlásil - táto to je bomba, to si musíš přečíst. Obrázek na třista stránkové knize byl slibný a tak jsem se do ní s vervou vrhnul.
No, jak to říct - autor se opravdu snažil vše dotáhnout do konce.

Vymyslel hypotetickou planetární katastrofu v roce 1848, která totálně změnila vzhled a rozložení našich kontinentů. Mnoho států zaniklo, nové vznikly. České království má najednou přístup k moři a patří mezi světové mocnosti.

Děj se odehrává v roce 1947, kdy se musí český král Tomáš postavit vážné hrozbě ze strany Carského Ruska.
Dokáží nové a nevzkoušené letadlové lodě zvrátit jednoznačnou výhodu nepřítele?

Dokážete tuto "realitu" přijmout? Přiznám se, že jsem se ze začátku s knihou pral. Ač odkojen na sci-fi, nemohl jsem to nějak přijmout. Pak se to začalo lámat a já četl, abych se dozvěděl, jak autor vše ukočíruje...
A opravdu vše dotáhl - historické vazby, popis vzniklých států a historických zvratů, a jako bonus přílohy s popisem válečných lodí i hodností důstojníků.

Takže komu čest, tomu čest. Jan Kotouč si máknul...


tvrdohlavy-muz.jpg

Stanislav Bernard - Tvrdohlavý muž


Po této knížce jsem už dlouho pokukoval - tu si chci přečíst...

No a když si něco přejete, tak se přání splní. Najednou jsem měl knihu v ruce a nepustil jsem ji z ní, dokud jsem ji nepřečetl. Pan Bernard sice není spisovatel, ale kniha je čtivá a musím říct, že je mi i blízká - tedy spíše sám pan Bernard, svými postoji, názory a otevřeností. Věřím mu a beru ho. Vážím si ho. Víc k tomu není co říct.
Přečtěte si ji sami, uvidíte...

Popisek knihy hovoří za vše.

posekej-si-ten-travnik.jpg


Před nějakou dobou jsem na FB narazil na jméno Matěj Ptaszek a s chutí se začetl do jeho minifejetonků z Jižní Ameriky.
Když jsem na jeho profilu uviděl možnost předplatit si tyto fejetony sezbírané do jedné knihy, neváhal jsem a předobjednal si je.

A tak začátkem června 2016 přistála na mém stole kniha vydavatelství Galén s nepřehlédnutelným názvem:
Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi - aneb Jižní Amerika na vlastní kůži.

Už nehledám nic dalšího a jdu číst. Dlouho jsem se na žádnou knihu takto netěšil.
Byla pro mne malým zjevením, pohledem nejen na život v Jižní Americe, ale hlavně na můj vlastní.


Hugh Howey - Turnus

turnus.jpgPřed tím, než jsem si druhý díl "Sila" koupil, jsem brouzdal po webu a hledal nějaké recenze. V "Databázi knih" jsem je našel. A neudělaly mi radost... Třeba Burianek s Delfínem 32 mne začali od zakoupení knihy odrazovat... Z druhé strany bylo spoustu ohlasů, že je to čtivé a špičkově napsané. Tak jak to vlastně je? Stojí to za to?

Jediné, jak to zjistit bylo si knihu přečít, na co jsou mi názory druhých, když si neudělám svůj?

A tak jak jsem v poslední větě u "Sila" o odstavec níže slíbil, tak jsem i učinil. U Buxu jsem si zakoupil druhý díl - Turnus a pustil se do čtení. Chtěl jsem se dozvědět, jak autor vysvětlí celou situaci vzniku sila a jak pokračují hrdinové první části.

Asi čekáte, na kterou stranu názorového pole se připojím. Já asi zůstanu stát uprostřed. Knihu nezatratím, ani z ní nebudu skákat dva metry vysoko.

V celku se mi kniha četla dobře, v minimu míst jsem přeskákal odstavce trochu rychleji. Trochu víc omáčky, než mi bylo milo. Místy jsem se ze začátku ztrácel v časových skocích, ale po chvíli jsem si na ně zvykl a zorientoval se. Vadilo mi vyprávění o Sólovi - zvlášť, když už jsem v prvním díle věděl, jak to dopadne. Naopak mi chybělo lepší vysvětlení, proč se vše stalo a asi jsem dost dobře nepobral zápletku okolo Donalda. Nějaké šroubované, plno náznaků bez vysvětlení. Nedotažené zmyšlenky...

Každopádně zakoupení knihy nelituji - strávil jsem nad ní krásné chvilky volna.


Hugh Howey - Silo

silo.jpg

První kniha, kterou čtu na elektronické čtečce. Původně jsem si ji vzal na dovolenou, ale dopadlo to tak, že jsem ji ani jednou neotevřel...
Tak na knihu došlo až doma. Ale za to jsem se do ní pořádně zakousnul. Prvně mi vadilo, že každý hlavní hrdina, kterého vám autor naservíruje, během krátké chvíle zemře. Pak jsem to vzal jako standard a to mě uklidnilo. Kniha je čtivá, má spád, probírá více dějových linek současně, proto se snažíte neustále číst dál, aby jste se dozvěděli jak to dopadne.

Kdo má rád sci-fi, zvlášť to postapokalyptické, tomu knihu můžu doporučit. Už se těším, že si koupím druhý díl - Turnus. A zase na čtečku!


zdrave-streva.jpg

Zdravá střeva

Neodolal jsem a koupil si další "vzdělávačku". Prvně se mi zdál strašně natáhlý úvod, ale pak vše začíná být nadmíru zajímavé. Jsem nadšený z toho, jak je příroda moudrá a prozíravá. Jedna zajímavější informace než druhá. Janka se už směje, že všem dělám přednášky. No ale když to je tak zajímavé!!!

Kradu si chvilky a těším se na další stránky plné zajímavostí.

Melvilové, díky!!!

 


Černá kniha církve

cerna-kniha-cirkve.jpg

Zase po dlouhé době kniha, kterou v polovině odkládám a nedočítám. Není špatně napsaná, naopak se dozvídám spoustu zajímavých historických fatů, o kterých jsem neměl ponětí.

Mám ale pocit, že mi čtení této knihy nedělá dobře. Čtu se zebezapřením a vržu zuby. Snažím se hledat ve všem to dobré, ale tady mi to nejde. Zase je vše o lidech a jejich potřebě manipulovat s druhými, mít zisk a lepší postavení na úkor druhých. O nenasytnosti, aroganci, zlobě...

Ne, to číst opravdu nemusím. Názor už mám, nemusím si jej utvrzovat...


muz-ktery-chtel-byt-stastny.jpgMuž, který chtěl být šťastný

Někdy k vám kniha přijde jen tak, sama od sebe.

Je konec roku, je tu bilancování toho co jsme letos prožili a přemýšlení nad tím, co nás čeká a co s tím uděláme. Snad proto mne název knihy zaujal. Kdo by nechtěl být šťastný, že? A tak ještě před začátkem roku se dám do čtení. Co kdyby...

Jednoduchá a krásná kniha. Planá pravd, které už dobře znám, ale nějak na ně zapomínám. Stojí za to si knížku přečíst. Jedna z těch, které si nechám na poličce u postele. K ní se zase vrátím a přečtu znovu. Pro osvěžení paměti...


mnich-ktery-prodal-sve-ferari.jpgMnich, který prodal své ferrari

Trochu zavádějící název, který ve vás asi vzbudí zájem. Ve mě tedy určitě.
Kniha popisuje příběh špičkového právníka věřícího jen v peníze, kterého stihne infarkt a po té se vydá hledat jiný život. Nalezne jej u mnichů v Himalájích. Celou knihu vypráví o svém novém životě svémy bývalému kolegovi.

Trochu prvoplánové klišé, ale jako většina těchto knih je plná pravd, které si nechceme připouštět a kterými se neřídíme. Snad se mi podaří najít zase kousek své cesty. Té vědomé...


Zase dělám něco, co nemám rád. Čtu dvě knihy najednou. První jsem začal číst tuto knihu:


tisic-a-pul-dobrodruzstvi.jpgRichard Halliburton
Tisíc a půl dobrodružství

O téhle knize mi často vyprávěl František. Když jsme se minule setkali, předal mi tajemný balíček zabalený do novin? Co to je? No jeho oblíbená kniha, kterou mi dal darem. Toho si moc vážím. Díky Ferdo!
Už jsem konečně pochopil, proč Ferda plival na Eiger zevnitř...

Přiznám se, že se mi začala dost těžce číst. Z druhé strany mne donutila do ruky vzít atlas a dívat se, kde hlavní hrdina své kroky vede... Nadšenec, který měl ještě to štěstí, že Anglie byla impérium a všude jej vítali s otevřenou náručí. Zajímavé čtení - už pro to pozorování rozdílů...
jak-jsem-sebrala-odvahu.jpg


No a pak přišly moje narozeniny a Jana mi dala hned po probuzení do ruky první dárek - knihu Barbory Šťastné - Jak jsem sebrala odvahu.

Tady jsem neodolal a začal okamžitě číst... No a teď nevím, co mám číst dříve. Asi budu dodržovat pořadí, - prvně Halliburton, potom až Šťastná... Ale dáma má přednost! I když je mladší... No co já s tím udělám???

No v klidu si ji přečtu. A protože jsem s knihou zároveň dostal od Martinusu poukázku na 2 hodiny času na klidné čtení, využiji ji. A aby jste věděli - budu švindlovat! Poukázku využiji několikrát a opakovaně!!!


Melissa Joulwan - dobře živení - paleorecepty pro lidi, kteří rádi jedí

dobre-ziveni.jpg

Toto je mé pokračování knihy "Jídlo na prvním místě" - tedy pokračování mé snahy zdravěji jíst a zdravěji žít. Nejsem dogmatik, ale naučit se nové recepty můžu vždycky!

Tuto knihu asi brzo přesunu do přečtených, aniž bych ji přečetl. To proto, že recepty se nečtou jako dobrodružná literatura, ale hledají se v době potřeby a kniha slouží - a čte se - dlouho. Čím déle, tím lépe.

Podle toho jak dlouho se čte, tak dobré jsou recepty v ní. Jdu do toho!!!


 

globalni-samoobsluha.jpg

Brad Stone - Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu

Na tuto knihu jsme se těšil. Přiradil bych ji ke třema dalším z podobného ranku - první byla "Štěstí doručeno", která mne nadchla, motivovala a těšila. Druhá byla životopis Steva Jobse, která už byla trochu složitější. Jako "neapplák" jsem pochopil spoustu věcí a začal obdivovat Jobse. Ovšem jak jsem již napsal, pracovat bych pro něj nechtěl. Třetí byla kniha o brazilském experimentu - Podivín. Ta byla zase naprosto geniální a motivující - místy až nepochopitelná...

Kniha o Amazonu mne spíše dorazila. Neměl jsem z ní vůbec dobrý pocit. Tedy ne z knihy, ale ze stylu práce Amazonu. Jeff Bezos se u mne nezařadil mezi kladné hrdiny :o)
Jeho přístup k zákazníkům je jistě chvályhodný. Nabízí nám to nejlepší, nejkvalitnější a NEJLEVNĚJŠÍ. A to je asi můj problém. Jeho cesta být za každou cenu nejlevnější je pro mne problematická.

Živí mne obchod, dokonce stejně jako jeho - po internetu. Proto mám na jeho styl prodeje dost vyhraněný názor.
Oproti Tonymu Hsiehovi tvrdě potlačuje štěstí dvou skupin podílejících se na celém obchodu - zaměstnanců a dodavatelů.

Dodavatelé jsou tlačení dosti nevybíravými způsoby do minimálních cen, za hranu únosnosti - a využívá k tomu praktiky silně nevybíravé. Vše se schovává za heslo - pro zákazníka to nejlepší (nejlevnější). Problém je v tom, že i zaměstnanci jeho dodavatelů jsou jeho zákazníci. A pokud dodavatel neustojí jeho nátlak, začne propouštět, či zkrachuje - tím si Bezos své zákazníky likviduje. Ale to je jen malá daň, že? Svět je velký...

Následují jeho vlastní zaměstanaci. Jak jsem výše psal, že bych nechtěl pracovat s Jobsem, pro Bezose bych nechtěl pracovat nikdy. Už před čtením knihy jsem četl tento článek, který popisuje, jak funguje práce v jeho distribučních centrech. Ani za nic! Cením si důstojnosti lidí, zde už žádná není...

Když jsem se o mém názoru zmínil Pavlovi, který mi tuto knihu půjčil, řekl, že musíme poznat nepřítele... No s tímto kolosem bych soupeřit nechtěl. A nebudu. Doufám...


cestopisy.jpgPetr Horký - Cestopisy

Na každou cestu RegioJetem se těším. Nejen na příjemnou cestu se špičkovou obsluhou, ale hlavně na jejich časopis a v něm povídání Petra Horkého. No a jelikož to má milovaná žena ví, dostávám pod stromeček tuto praktickou knížku. Bombá!!!

Používal jsem tuto knihu přesně tak, jak Petr Horký chtěl - nosil jsem ji všude s sebou a četl po doušcích - v tramvaji, u doktora, na záchodě. Odolal jsem tomu, abych trhal stránky a používal je k věcem, ke kterým byly autorem určeny.

Kniha odpočinková, ale k zamyšlení, malá a lehká, ale mnohdy dotýkající se těžkých témat.
Výborný společník na cesty.

Prostě malá bomba. Doporučuji!


Barbora Šťastná - Šťastná kniha

stastna-kniha.jpg

Tím, že jsem se po dlouhé době knihou Toma Clansyho vytrhnul ze série poučných a naučných knih, nechtělo se mi do nich zpátky. Navíc jsem dostal chuť udělat si radost a koupit si knížku Barbory Šťastné. Tu znám z jejího šťastného blogu, kterým si už nějakou dobu zpříjemňuji chvilky mého života.

Ptal jsem se v několika knihkupectvích, ale byla beznadějně vyprodaná. Až jednou má drahá polovička, při čekání na mne - zmizela z dohledu. Vrátila se s čertíky v očích a s úsměvem na tváři. A jelikož jsme byli kousek od knihkupectví - hned mne to trklo! Sehnala ji!

Musím uznat, že tuto útlou knížku čtu déle, než román o pěti stech stránkách... To proto, že se vracím a čtu znovu.
Jako jedinou knihu ji tahám neustále s sebou. Co kdyby se naskytla chvilka času? A pak se stane, že v tramvaji se na mne spolucestující udiveně koukají, čemu že se tlemím a já si musím dávat pozor, abych vedle sedící slečně nezačal předčítat nahlas.

Barboro - děkuji!
Váš pohled na svět je neuvěřitelně lidský a milý. Píšete o věcech, které prožíváme my všichni, jen o nich asi tak moc nepřemýšlíme a hlavně - neumíme o nich napsat...
Vaše knížka hladí po duši.


skryta-moc.jpg

Tom Clansy - Skrytá moc

Rozhodl jsem se zase přerušit řadu "vzdělávacích" titulů a začíst do něčeho dobrodružného - zábavného.
Tento titul jsem dostal k vánocům a musím přiznat, že mne moc potěšil.

Knih od Toma Clansyho jsem přečetl spoustu a zároveň jsem už žádnou dlouho nečetl. Navíc autor před nedávnem zemřel vpouhých 66ti letech. Škoda ho...

Nevím, jestli jsem si ale tento titul vybral dobře. Chvíli po anexi Krymu Ruskem a při regulérní válce na Ukrajině je toto téma mocenských her Ruska dost strašidelné. No uvidíme, co Tom vyfabuloval tentokráte...

Hurá do čtení!!!

P.S. Knihu čítající 527 stran jsem přečetl asi za 4 dny. Tedy pravda - měl jsem dovolenou a chtěl jsem si ji užít - ale také byla jako vždy velmi čtivá. Taková Tomova klasika - spousta samostatných dějů, které se nakonec spojí do jednoho strhujícího příběhu.

Dopředu chci čtenáře upozornit, že nečtou dokument, ale beletrii. A psal ji američan. Rusofilové asi s knihou praští v první třetině :)

Takže pokud se chcete dobře pobavit a také se trochu bát - co že se to kolem děje - tak hurá do toho!!!


leta-s-top-gear-clarkson.jpgJeremy Clarkson - Léta s Top Gear


Jeremy Clarksona znám jako jednoho ze tří maníků vymýšlejících a dělajících koniny se všemožnými auty, vrhajících se do neuvěřitelných dobrodružství po celém světě.

Jeho kniha plná sloupků je plná jeho břitkého humoru mi - musím se přiznat - zas tak moc nesedla.
Po pár stranách jsem začal přeskakovat a hledal si, co mne zaujme.

Nakonec ji Ivanovi vracím minimálně opotřebovanou, bez vyčtených písmenek.

Díky za půjčení!!!


Timothy Ferriss - čtyřhodinový pracovní týden

ctyrhodinovy-pracovna-tyden.jpg

Zase kniha, kterou začínám čist v pravou chvíli...
Už jen název ve mě evokuje příjemný pocit. Mít tu možnost pracovat jen pár hodin a pak si užívat.

Ale jak?

Co si vlastně počít s časem, který bych tímto minimalistickým úvazkem získal?
Snad mne tato kniha navede k tomu, abych alespoň trochu mohl získat představu. Dát si dohromady sny a přání a možná trochu pozměnit pohled na dlouho zažité zvyky a klišé - pracovat do úmoru a snad potom někdy v budoucnu si užít. Třeba v důchodu!!!

Více si můžete přečíst v mém článku o Čtyřhodinovém pracovním týdnu.


zarikavac-nemoci.jpg

Jan Hnízdil - Zaříkávač nemocí

Pevně věřím v to, že když něco potřebujete, tak to přijde.
Jsem neustále v jednom kole a jde to už pomalu poznat i na mém zdraví. Jsem unavený a přemýšlím jak dál.

Pak cestou z Prahy čekám na nádraží a jen ze zvědavosti vstoupím do knihkupectví Neoluxor. Sotva vejdu, zastaví se mé oči na knize Jana Hnizdila. Znám tohoto "lékaře" již dlouho a v mnoha případech mi mluví ze srdce.

Neváhám a knihu si kupuji. Už se těším do vlaku až začnu číst.
Co k tomu říct - čtu celou cestu a domů a po pár dnech je knížka přelouskaná. Spoustu pasáží knihy znám z blogu Jana Hnizdila, ne však všechny.
Líbí se mi jeho názory a pohledy na svět okolo. Doporučuji přečíst.

No a abych navázal na svou svou první větu - po přečtení knížky se zase trochu jinak dívám na svět i sám na sebe - více přemýšlím a daří se mi opět udělat krůček dopředu. Díky Jene!!!


 

z-hubenoura-tloustikem-a-zase-zpatky.jpgDrew Manning - Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky

Ač mám na knihu jen málo času, vrhám se do ní cestou vlakem. Příběh celoživotního sportovce, který se ze svého pohledu a zkušeností, snaží pomoci lidem s nadváhou, dostat se směrem k ideálnímu tělu a zdraví.

Je ale možné, aby člověk který nikdy nezažil pár desítek kilo navíc, mohl pochopit pocity takto "postižených"? Je to opravdu tak jednoduché plnit všechny požadavky trenéra - ať už na dodržování životosprávy či tréninkový režim?

Jak to zjistit?

Jednoduše!
Nejdříve přiberte skoro 40 kilogramů - se všemi následky, které k tomu patří. Únava, bolesti, psychické problémy. No a pak se dejte na tu jednoznačnou cetu vzhůru k původnímu dokonalému tělu.
Snadné!
Snadné?


prodavat-je-lidske.jpgnejvetsi-zahada-sveta.jpgTeď to tady chvíli vypadalo, že nečtu vůbec. Pravda, bylo málo času a po návratu z práce už nebylo moc chuti sednout ke knize a zase trápit oči.

Ale znáte to, po chvíli jsem dostal absťák a znovu se vrhnul na knížky, prvně na jednu, pak na dvě, na tři a na konec na čtyři najednou. Masakr! To tu ještě nebylo!
Jsem spíše zastáncem čtení pěkně po jedné knize, ne po dvou. A co teprve čtyři najednou!


Nakonec vím, čím to bylo. Z důvodu pocitu, že mi chybí informace k mé práci a zdokonalování se, se postupně vrhám na "vzdělávací knížky". Pak potkám něco o zdraví a jdu si ho čtením a nasáváním informací udržet (myslím to zdraví) a nakonec se mi zasteskne po úplném vypnutí hlavy a vcucnutí se do nějakého příběhu se spádem, s prožíváním jiných životů, než toho vlastního...

lecebny-kod-alexander-loyd.jpg

No prostě takový maglajz pocitů...

Tak jsem to musel nějak usměrnit.
Dočetl jsem během dvou dnů poslední díl ze ságy "Podzemí" - viz v přečtených knihách. Dočtu Léčebný kód, pak pro radost Og Mandina a jeho Největší záhadu na světě a nakonec dojedu Daniel H. Pinka a jeho Prodávat je lidské. Dobrý plán, co?

No teď už sehnat dostatek času.
Dovolená se předemnou nechystá, práce je čím dál více, ale na dobrou knihu si člověk čas musí najít vždy.

Jinak se ze samé práce zblázním!!!


 

Gordon Roderick, Williams Brian - PODZEMÍ

Možná tak trochu návrat do dětství - nebo spíše o 6 let dříve, do roku 2008, kdy jsme synovi koupili první knihu s názvem Ztracený svět v Podzemí. Pravda, kniha je určena čtenářům od 11 let, ale přiznám se, že mne naprosto vcucla.

gordon-a-wiliams-podzemi-serie.jpgOba autoři - kamarádi z univerzity se dali znovu dohromady po té, když jednoho z nich - finančníka - propustili ze zaměstnání pro nadbytečnost. Vím, že když se některé dveře zavírají, někde poblíž se vám začnou otevírat jiné. Jen se pozorně dívat kolem sebe, aby jste je nepromeškali.

V tomto případě se otevřely pro nás - čtenáře - ty nejlepší dveře, vedoucí do snů a fantazie...

Po přečtení první knihy jsme si museli rok počkat na druhý díl s názvem "Hlouběji do Podzemí", za rok na "Volný pád do Podzemí", následoval "Návrat z Podzemí", pak "Útok z Podzemí" a letos konečně poslední - šestý díl "Poslední cesta do Podzemí".

Je pravda, že číst pokračování knihy až po roce je už záhul na paměť. Chvílemi jsem měl pocit, že bych se měl vrátit o knihu nazpět a osvěžit si paměť. Nakonec ale nebylo třeba. Každopádně číst je postupně za sebou asi bude lepší dobrodružství.

Závěr?
Čtivé, napínavé, pro lidi s fantazií, neboť bez ní si nemůžete představit vše, co Vám autoři nabízejí... Možná na konci už trochu překombinované, ale stále kontinuální a zábavné. Doporučuji všem, kteří mají rádi fantazii, bájné světy, strhující příběhy a chuť se vrátit o pár let zpátky.


Ricardo Semler - Podivín

kniha-podivin.jpg

Knížku jsem si půjčil, protože mne zaujal název - "Příběh nejneobvyklejšího pracoviště světa".

Jak může být nejneobvyklejší?
Čím je nejneobvyklejší?

No znáte to, zvědavost zvítězila a já se při první volné chvíli vrhnul na čtení.

A víte co? Chytlo mě to! Dlouho jsem se už u knihy "vzdělávacího" charakteru takto nezažral do čtení. Kradl jsem si chvilky mezi prací a místo spánku, abych ji mohl čís. Nakonec si více přečtěte v mém delším popisu knihy.

 


jidlo-na-prvnim-miste.jpg

Dalas a Melisa Hartwigovi - Jídlo na prvním místě

Některé věci k vám prostě přicházejí ve chvíli, kdy mají.
Už dlouho přemýšlím o změně jídelníčku a hledám nějakou zlatou střední cestu. Tato kniha pro mne vyšla v pravou chvíli. Hned jsem si ji objednal a zakousl se do ní.

Konečně jsem se dozvěděl více o tom, jak jídlo působí na naše tělo, co se v něm děje a jaké jsou jeho procesy.

Vše je psáno velice příjemnou formou - nanásilně, s množstvím trefných přirovnání.
Kniha mne dokonce natolik chytla, že jsem se rozhodl program Whole30 vyzkoušet.

Zatím jsem načal třetí třetinu této "akce", tak mi držte pěsti, abych to zvládnul....
Akce dokončena - více o ní najdete v mém článku Whole30 a já...


 

zacnete_s_proc.jpgSimon Sinek: Začněte s PROČ


Knížka mi už nějaký týden leží na poličce a já se do ní ne ane začíst. Nebudu si stěžovat a udělám další pokus. Všichni ji chválí a já nic? No uvidíme...

Kniha dočtena, a snad i trochu pochopena. Ovšem přiznávám, začít s PROČ není jednoduché. V hlavě máte spoustu klišé, předsudků. Proč děláte to, co děláte???
Asi si ještě počkám, než toto zpracuji...


 

Před nějakým časem jsem jsem navštívil akci s návem Big Thinking, kde jsme jako bonus dostali CD s názvem "Firma, která přežije". Bylo to přesně v době, kdy jsem četl knihu půjčenou od Honzy Kvasničky "Nepostradatelní". Třetím titulem, který jsem následně přelouskal byl "Satrtup za pakatel". Tyto tři tituly se nádherně sešly.

nepostradatelni.jpg

firma-ktera-prezije.jpgstartup-za-pakatel.jpg

 

Nepostradatelní byla kniha určená pro změstnance. Co dělat, aby je zaměstnavatelé nemohli nebo nechtěli jednoduše vyměnit. První část knihy mne opravdu zaujala. Doba se změnila a spousta lidí si to nechce uvědomit. Pořád čekají, že pokud bodou poctivě chodit do práce 8 hodin denně, nebudou vybočovat (ani nahoru, ani dolů), budou si žít dobře. Společnost jim za to zajistí bezpečnost, školství, zdravotnictví... To už ale nefunguje... Nová doba si žádá nový přístup. Pokud jste zaměstnaní, staňte se pro zaměstnavatele nenahraditelnými. Spoustu rad a návodů, i když v trochu zmateném kabátku.

Starup za pakatel je pak takové pokračování. V dnešní době je velmi moderní živit se tím, co nás baví a ještě na tom zbohatnout. Začít podnikat s minimem nákladů...
Kniha obsahuje mnoho příkladů šťastlivců, kterým se to povedlo - jak ve světě, tak u nás. Ovšem upřímně - komu se to poštěstí? Ale pokud se nad tím alespoň nezamyslíte, zustanete navždy tam, kde jste. Bez šance s tím něco udělat.

Firma která přežije to vše uzavírá. DVD popisující tři stavy - zaměstnance, OSVČ a osvícené podnikatele.
Možná Vás zaměstnání neuspokojuje a myslíte si, že sami by jste to dokázali lépe. Pak odcházíte na vlastní nohu a živíte se sami. Práce Vás baví, jste podstatně spokojenější, než v zaměstnání. Má to ale problém. Stáváte se otrokem svého podnikání. Jak dlouho jste schopni to utáhnout? Dle DVD máte jen jednu šanci - začít "vykořisťovat" ostatní - ale pouze tak, že budou mít vše maximálně nalajnováno. Ani krok bokem, jasné kompetence - viz systém Mc´Donald. A jsme zase u zaměstanace...

Takže kolečko se uzavřelo. Tři pohledy a milióny možností. Chcete být spokojení? Pak se držte starého pořekadla.
"Není důležité dělat co Vás baví, ale nalézat zalíbení v tom, co děláte...


Dan Brown - Inferno

inferno.jpg
Původně jsem tuto knihu chtěl nechat až na vánoce, ale nevydržel jsem to a po několika odborných titulech se na ni vrhnul. Můj pocit? Už to začíná být klišé - nebo spíš Brownův standard. Jako vždy se hlavní hrdina - profesor Robert Langdon dostává do složité situace a bojuje o holý život. Při tom mu pomáhá krásná a inteligentní žena. No a nakonec zachrání svět. Jak jinak...

Ale abych byl spravedlivý - opět profesionálně psaný strhující text, bez hluchých míst s rychlým spádem, který čtenáře nenechá na chvíli vydechnout. Spousta zajímavých vědeckých faktů ze kterých mrazí, historické fakta v úžasných souvislostech - prostě počteníčko!

Mimochodem - pokud jsem vás trochu odradil tím "klišé" - na Jamese Bonda také rád koukám i s tím, že už vím, co mne čeká. Nebo spíš, protože vím co mne čeká. A tak to i beru. Stejně i Dan Brown. Nezklamal.


rok-v-provenci.jpg

znovu-provance.jpg navzdy-provance.jpg

Peter Mayle - Rok v Provenci, Znovu Provence, Navždy Provence

Dnes začínám číst tři tituly najednou - tedy ne najednou - postupně, ale možná po sobě. Podle toho, jak mi povídání Petera Mayleho sedne. Vždy jsem měl chuť poznat život lidí žijících za hranicemi naší nádherné země. Jazyková bariéra, rodina, práce a tisíce dalších výmluv mi to nedovolily. A tak si to zkusím prožít v knihách někoho jiného...

Nosit ponožky je něco, co jsem dávno zapomněl. Hodinky jsem uložil do šuplíku a orientuju se podle pozice stínů na dvoře, i když obyčejně nevím, kolikátého je. Připadá mi to nedůležité. Pomalu jsem se dostával do podvědomě blaženého stavu za jen občasného styku s vnějším světem pomocí telefonních hovorů s lidmi v úřadech daleko od nás. Toužebně se vyptávali, jaké je u nás počasí, odpověď je obvykle rozladila. Utěšovali se tím, že nás varovali před rakovinou kůže a informacemi o omamném vlivu slunce na mozek. Nepřel jsem se. Možná měli pravdu. Byť omámen, vrásčitý a v nebezpečí raka kůže, ještě nikdy jsem se necítil tak dobře jako teď.

Spisovatel, publicista Peter Mayle potřeboval změnit syrové a životu nepříznivé britské počasí za příjemnější podmínky k pohodlnému životu. Vybral si k tomu Francouzskou Provanci, ovšem mimo známá letoviska plná turistů a nájezdníků z Paříže, kde mohl žít životem tak rozdílným od minulého, který se řídí jen roční dobou a počasím. Tedy jak kdy. Někdy mu život řídili francouzští řemeslníci se svým typickým přístupem k práci, kde čas hraje roli velmi důležitou, neboť je veličinou pružnou a přizpůsobivou.

Maylovy dlouhé, rozvité a košaté věty popisují velice vtipně a podrobně vzhled, povahu a chování místních starousedlíků, postaviček u kterých mám problém zapamatovat si kdo je kdo, což ovšem nevadí, protože je Vám to vždy připomenuto, abyste byli ušetřeni tápání v příběhu.

Z řádků knihy na Vás tryská energie plná klidu, pohody, vůně kulinářských zázraků malých restaurací s obstarožním číšníkem a jeho ženou starající se o zázemí kuchyně.

Provence může severskému systému přivodit šok - je tu všechno příliš plnokrevné. Teploty jdou do extrémů, mrazy počínaje a třicítkami konče. Když prší, tak lije. Liják splachuje cesty a dálnice zavírají. Mistral je krutý, vyčerpávající vítr, v zimě kouše a v létě nepříjemně vysušuje. Jídlo překypuje silnými, zemitými chutěmi, které mohou zažívání zvyklé na neslanou a nemasnou severskou dietu přivést do zmatku. Víno je mladé a záludné, pije se lehce, ale často obsahuje více alkoholu než vyzrálejší vína, na které si člověk spíš dává pozor. Na ten kombinovaný vliv diety a počasí, zcela odlišný od severu, si člověk musí pomalu zvyknout. Provence určitě není bez chutě, vůně a zápachu, a to Vás může porazit.

Můj názor: klid, pohoda a příjemné čtení. Zázraky se nedějí, ale pohoda.


polibte-tu-zabu.jpgBrian Tracy - Polibte tu žábu aneb 12 skvělých způsobů, jak změnit postoje v životě a práci z negativních na pozitivní

Tuto knihu jsem si vypujčil na rychlé přelouskání a přiznávám, že bylo opravdu rychlé. Kniha popisuje jak sami sebe vmanipulováváme a přivádíme do problémů. Jak jen a jen my sami jsme prapůvodem zloby, strachu, špatné nálady. Všechno je v naší hlavě a v postoji, jaký k okolí a okolnostem zaujmeme.

Bohužel pro mne kniha byla nepříjemně suchopárná, plná pouček a pravd, které se mi velmi špatně četly a vstřebávaly. Nakonec jsem zjistil, že čtu a nevím co. Po několikátém vracení se na začátek odstavce jsem knihu odložil a vrátím ji majiteli.

Ne, že by nebyla poučná a pravdivá, snad i pomoci by mi mohla, jen ji prostě neumím číst. Skripta psychologie... No nic, jedeme dál...


stesti-doruceno.jpg

Tona Hsieh - Štěstí doručeno

Na tuto knihu jsem se těšil dlouho a neustále nebyla v dosahu. A tak jsem to nevydržel a navštívil www.martinus.cz a zakoupil si ji. Dobře jsem udělal!

Už dlouho jsem se od knihy nemohl takto odtrhnout. Kniha je zajímavým pohledem do života Tonyho Hsieha - jestli to můžu napsat - internetového podnikatele.

Zprvu jsem si myslel, že to bude jen o firmě Zappos, u jejíhož zrodu a života stál, ale nakonec jsem pochopil, že v ní jde o mnohem víc... O štěstí.

Hlavně v druhé polovině knihy jsem byl nadšený a zároveň se mi v hlavě uhnízdila pochmurná otázka: "Je něco takového možné i u nás - s naší mentalitou?" Mám strach, že by to měl podstatně těžší...

Můj názor: Jednoznačně doporučuji. A číst by to měli povinně majitelé a manažeři firem.


Petr Ludwig - Konec prokrastinace

konec-prokrastinace.jpg


V první chvíli mne napadlo, co že je to za neslušné slovo... Stačilo ale zaostřit na dovětek vedle nadpisu a bylo vše jasné.

Knihu jsem dostal půjčenou od Honzy Kvasničky a po jejím přečtení jsem si ji koupil do své osobní knihovny. To asi rovnou říká vše, co si o knize myslím...

Nejsem klasický chorobný prokrastinátor, ale občas se mi takováto věc přihodí. No dobře, trochu častěji... V knize jsem našel spoustu zajímavých informací prokládaných dobrými radami a návody, jak zlepšit svůj přístup k životu, k práci i k budoucnosti.

Tak teď už jen neprokrastinovat konec prokrastinace!

Názor: DOPORUČUJI!!!


milionovy-email.jpg

David Kirš - milónový email

Kniha lidmi buďto respektovaného či nenáviděného marketéra zabývajícího se emailingem. Pro mne důležitá četba, ze které si samozřejmě musím vybrat jen to pro mne upotřebitelné.

Nejsem člověk živící se infoprodukty, ale emailing je prostě nepostradatelnou součástí moderního marketingu.

A tak nekecat, a pracovat!!!

 

 

cesta-brandon-bays.jpg

Brandon Bays - Cesta


Praktický průvodce k uzdravení vašeho života a osvobození sebe sama...

Dnes z jiného soudku - příběh ženy, která se dokázala sama uzdravit z vážné nemoci samouzdravovacími procesy vlastního těla - uvědoměním si a vyrovnáním se se starými zátěžemi.

Jsem nevěřící Tomáš, hůř se mi přijímá vše, co je nehmotné a neuchopitelné. Ale ze svého již déle trvajícího života vím, že ne vše jde popsat, ne na vše si lze sáhnout a ne vše jde jednoduše pochopit. Už jsem potkal více neuchopitelných věcí uschovaných někde mezi nebem a zemí...

A tak čtu a doufám, že zase pochopím a poznám něco nového, co obohatí a zkvalitní můj život. Nevím, jestli to dokážu, ale mám chuť poznat něco nového


Skvělé služby - jak dělat služby, které zákazníky nadchnou - kolektiv autorů

skvele-sluzby.jpg

Když jsem na webu našel stránky této knihy, nadchl jsem se. Tuto knihu musím mít! V mém podnikání neustále přemýšlím, jak zlepšit své služby, jak se odlišit od konkurence, jak přesvědčit zákazníka aby se k nám vracel... A najednou toto vše najdu v knize a ještě k tomu psané pro náš malý píseček! No bomba!

Okamžitě (ve středu) jsem si ji objednal přímo u vydavatele - firmy Grada. Obratem přišlo potvrzení o přijetí objednávky, ve kterém jsem se dočetl, že knihu expedují do sedmi dnů... Co, do sedmi dnů? Jak do sedmi, vždyť to objednávám přímo u vydavatele, to přeci musí poslat dřív!!! No nic, počkám si...

Čtvrtek nic, pátek nic, víkend volno, pondělí nic a pak v úterý ráno zvonek - pošťačka s obří kabelou mi podává obálku s potiskem Grady a chce po mě penízky. Rád ji za to tahání se s knihou zaplatím a přidám poděkování a úsměv...

Dodnes z Grady nepřišel ani řádek. Že by nová taktika, jak zákazníka neobtěžovat e-maily a šetřit jeho drahocený čas? No kdo ví, očividně ale tuto knihu v Gradě nikdo nečetl...

Nakonec ke knize - musím přiznat, že jsem zklamaný. Asi jsem čekal zázraky, ale ty se nedějí. V knize najdete popis, co je to design služeb a spoustu teorie okolo. V druhé polovině pak naleznete popis nástrojů, které můžete při plánovaní a tvorbě této služby použít. Ovšem jak už to bývá - vše ostatní je na Vás.
Takže ano, stojí za to si ji přečíst - a asi se k ní po čase vrátit. Až se to vše rozleží - či spíše až k ní dozraju... Pokud tedy dříve neuhniju :o))


john-vanhara-podnikani-v-usa.jpg

Jan Vaňhara al. John Vanhara - Podnikání v USA - Chudý Honza, bohatý John

Blog Honzy Vaňhary už sleduji dlouho. Ne pravidelně, ale rád jsem se k němu vracel. Po té co zveřejnil svou knihu jsem si ji stáhnul ZDE.

Pak přišel problém, jak ji přečíst - koukat totiž na monitor a číst na něm knihu jaksi neumím. Čas přišel až ve chvíli, kdy jsem dostal zapůjčený tablet (Samsung 7"). Čtení bylo jednodušší, ovšem nijak zázračné - mluvím tedy o tabletu. Při čtení na výšku bylo písmo už příliž malé, při otočení na šířku byl zase vidět jen jeden odstavec, a musel jsem neustále posunovat obraz... Ale do knihy jsem se zakousl a začal číst...

Musím se přiznat, že podnikání v USA mne neláká a nikdy jsem na něj ani nepomyslel. Proto bylo pro mne spousta kapitol nezajímavých a nepotřebných. Z druhé strany byl velmi zajímavý pohled na život a podnikání v USA z pohledu našince. Už kvůli toho je dobré si tu knihu přečíst. Všem doporučuji!!!


David J. Schwarz - Myslete velkoryse budete mít úspěch

schwartz-myslete-velkoryse.jpeg

Tuto knihu mi pujčila Katka z knihovny. Dobrovolně se přiznávám, že za mne zaplatí pokutu - nestihl jsem ji dočíst v měsíčním termínu. Ne že by knížka byla málo čtivá - naopak, ale já jsem nějak na štíru s časem. Práce se hromadí a tak po večerech místo čtení pracuji.

Takže jsem tuto knihu četl na etapy a ani jsem si z ní nestihl udělat zápisky. Každopádně je to klasické motivační čtení, platné i dlouho po té, co bylo napsáno. Myslet velkoryse - a hlavně pozitivně je nejdůležitější součástí spokojeného života.

Jen pár slov ze závěru knihy:

Buďte ve svém myšlení vždy velkorysí!
Osvoboďte se od malicherných, negativních myšlenek. Hledejte si
jen takové okolí, kde si můžete být jisti, že se setkáte s velkorysým
a pozitivním myšlením.
Samozřejmě budete konfrontováni i s malichernými, úzkoprsými
a negativními myšlenkami, ale neplýtvejte silou svého myšlení
ve sporech s méněcennými postoji. Orientujte se na opravdu
velké myšlenkové procesy, které se vám denně nabízejí.
Věřte, že máte potřebnou sílu k jejich poznání, a pak ji skutečně
budete mít - a vaše myšlení se stane vaším kapitálem.


 

Dick Francis & Felix Francis - Křížová palba

krizova-palba.jpgPo přečtení minulé knihy jsem se rozhodl, že budu číst na přeskáčku. Tedy ne že bych začal číst více knih najednou a přeskakoval mezi nimi - to nemám rád, ale že si po "odborné" nebo spíše "vzdělávací" literatuře vezmu něco oddechovějšího - třeba detektivku.

A protože mi doma už od nového roku leží na poličcce Dick od dědy (jeho vánoční dárek, který přelouskal za dva dny) vrhám se na něho. Zatím jsem si ho položil vedle sebe a chystám se zakousnout do prvních stránek. Jedno ale vím, nebudu ho prožívat tak, jako jeho minulou knihu :)Můj názor:
Jako obvykle velmi čtivá kniha od které se těžko odchází. Doporučuji.
Trošičku, ale opravdu trošičku více se dočtete ZDE 


Dan Ariely - Jak drahé je zdarma

jak-drahe-je-zdarma.jpg

Proč chytří lidé přijímají špatná rozhodnutí - iracionalní faktory v ekonomice i v životě.

Kniha, která mne od začátku chytla. Velmi zajímavý pohled na přemýšlení člověka - zákazníka. Nevím, jestli dokážu informace z této knihy aplikovat do podnikání, ale určitě vím, že se na spoustu nabídek budu dívat jiným očima a přemýšlet nad nimi jinak. Kniha je velmi čtivě psaná se spoustou názorných příkladů a ukázek. Těším se na každou chvilku, kdy si k ní budu moci sednout...


No a je to přečtené - sice po kouskách, ale v termínu, abych jí stihnul vrátit do knihovny. Manželce jsem vyprávěl o knize tak nadšeně, že naváhala a knihu mi koupila. Takže se k ní zase můžu vrátit. A udělám to - protože zopáknout si, že "myslíme jinak, než si myslíme" je potřeba.


wilbur-smith-reka-bohu-i.jpgWilbur Smith - Řeka bohů

Že je W. Smith plodným autorem asi ví každý, kdo někdy zabrousil do knihkupectví do sekce beletrie. Knih tohoto autora tam naleznete opravdu hodně. Mi trvalo dost dlouho, než jsem našel odvahu a do jeho knihy - Řeka bohů, se začetl. Román mne chytil a jeho 739 stran jsem přelouskal coby dup. A jelikož doma ležely další tři knihy - pokračování tohoto románu - netrvalo dlouho a padly i tyto...

A pak šly knihy z ruky do ruky. O víkendu se mi vrátila první z nich a já jen těžce vzdechnul... Knihy miluji nejen pro jejich obsah, ale také pro jejich formu. A forma byla zoufalá. Vypovídá to o čtenářích hodně, já si ale raději připouštím jen to, že je to prostě dobrá kniha, která jde z ruky do ruky...

wilbur-smith-reka-bohu-2.jpg wilbur-smith-reka-bohu-3-carodej.jpg wilbur-smith-reka-bohu-4-vnitrni-oko.jpg

No a takto vypadá kniha, která se mi vrátila:
reka-bohu-wilbur-smith.jpgreka-bohu-wilbur-smith-2.jpg


Dan Millman - Sokratessokrates.jpg

Tato kniha je již třetí, kterou od tohoto autora čtu. A musím se přiznat, že to je také kniha, kterou jsem odložil a asi ji ani nedočtu. Už dopředu jsem byl upozorněn, že je jiná. Ano, je. Úplně. Je to spíše historický román.

Popisuje se zde život malého chlapce - Sergeje, žijícího ve vojenské škole v carském Rusku na konci 19. století. Jeho tvrdý výcvik, první a zároveň poslední setkání s jeho jediným žijícím příbuzným - dědečkem Heršlem (byl žid), spory se starším a notně zlým studentem... Pak příjde popis atentátu na cara, pogromy na židy v Rusku, útěk chlapce ze školy... Do toho se rozvíjí příběh zlostného a násilnického Gregora Stakkose, majícího plán se zakždou cenu (i cenu násilí a smrti jiných) stát velkým vůdcem.

Když Sergej najde svou lásku (židovku Aňu) a čekají dítě, začnou se oba příběhy přibližovat. V tu chvíli odkládám knihu. Láska - smrt - neštěstí.... Sorry, ale na to nemám. Takže asi jedna z mála knih, kterou odkládám ad acta. Sorry. Pokračování příště.


cesta-pokojneho-bojovnika.jpgPřed zhruba 10 lety jsem dostal od Marcelky k narozeninám jeho knihu s názvem "Cesta pokojného bojovníka".

Přečetl jsem ji jedním dechem a musím říst, že na mne zapůsobila. Později jsem viděl i její filmovou podobu. Film byl pěkný, ale kniha je kniha...

Zaujala mne natolik, že jsem udělal to, co dělám jen minimálně - znovu jsem se k ní vrátil...

Cesta pokojného bojovníka je čtivá a nenechá vás chladným. Doporučuji.


 

navrat-pokojneho-bojovnika.jpg

Druhá kniha, kterou jsem si pujčil byla volným pokračováním této knihy s názvem
" Návrat
pokojného bojovníka"
. Bylo to jako u filmu. Málo kdy pokračování předčí první díl.

Druhý díl byl určitě zajímavý, čtivě napsaný, ale kvalit první dílu nedosáhl. Byl prostě jiný. Pěkně zde byly popsány tři stupně našeho ega a jejich "chování".

I v tomto díle se mnohokrát zmiňovalo jméno Sokrates. I když jen v minulém čase. Proto jsem neodolal a začetl jsem se do třetího volného pokračování knihy.


 

restart.jpg

Jason Fried a David Heinemeier - RESTART

Kniha, kterou jsem dostal doporučenou z více stran, hlavně z důvodu mého podnikání. Není to klasická beletrie a ani klasická vzdělávací literatura. K této knize si musíte najít cestu. Buď ji po pár stranách odložíte, nebo ji přečtete do konce s tužkou pro poznámky v ruce. Ne vše je pro mne použitelné, ale své si v ní hledám. Líbí se mi pohled na podnikání z druhé strany, názory nestandardní a určitě zajímavé.

Můj názor:
Podnikáte? Máte vlastní firmu?
Doporučuji! Pohled z druhé strany je inspirativní!!!


Jaroslava Timková - Mark Dzirasa 21 dnů

mark-dzirasa-21-dnu.jpg
Do doby, než se mi do ruky dostala tato kniha, nevěděl jsem, že nějaký Mark Dzirasa existuje. Je pravda, ža ani potom jsem se s ním nepotkal, ale můžu říct, že mě dostal. Je to velice zajímavý člověk s neuvěřitelným přehledem a pohledem na svět. V knize se ho J. Timková ve dvaceti jedna kapitolách (dnech - setkáních) vyptává na jeho dětství, práci, názory a on velmi zajímavě "vypráví". Kniha, kterou jsem si dávkoval jako lék. Přečetl jsem ji a zanechal na poličce u postele (ostatní přečtené knihy se stěhují do velké knihovny). To proto, že jí čeká další čtení, tentokrát se zvýrazňovači v ruce. Znovu v ní budu hledat "moudra pro mne" a poctivě si je zaškrtávat...

Můj názor:
Jedinečná kniha. Pokud máte zájem o sebezdokonalování, hledání nových cest a názorů, vřele doporučuji. Pro mne to byla asi nejdůležitější kniha mého života!


jak-clovek-smysli.jpgJames Allen - Jak člověk smýšlí

Další z knih, kterou jsem si koupil při čtení knihy Marka Dzirasy. V první chvíli mne překvapil formát - je to oprvdu "kolibří" vydání. Knížka má rozměr 85 * 115 mm. Takže miniatura vhodná do kapsy.

Celá "knížečka" hovoří o tom, nad čím myslíte a přemýšlíte.

Pokud přijmete filozofii Jamese Allena, pochopíte, že Váš osud neurčuje Vaše prostředí, váš partner / partnerka nebo šéf, stát, ekonomika nebo štěstí, ale Vaše myšlenky. Pochopíte, že svůj osud ovládá každý sám, pokud ovládá své myšlenky.

Můj názor:
Moc zajímavá knížečka. Až moc pravdivá. Já jen mám problém, své myšlenky ukočírovat. Není to tak jednoduché... Každopádně další kniha zůstavající na mé poličce "rychlého dosahu".


motiv-koni.jpgDik Francis - Motiv koní

Tuto knihu jsme koupili našemu dědovi jako narozeninový dárek. Asi nejsme moc originální, ale děláme to tak každý rok :o)
Letos jsme to ale neukočírovali - stejnou jsme už nalezli v jeho knihovničce. Pozdě. A tak jsem do ruky dostal novou knihu. Dika jsem už dlouho nečetl a tak jsem se do něj zakousnul.

Z minulých knih jsem už věděl co mne čeká - takové standardní klišé: hlavní hrdina - nějakým způsobem napojený na dostihový sport - se připlete ke zločinu. Sám pak se vrhá po hlavě do jeho řešení. Vždy ví, co má dělat, má plán B a nikdo ho nedostane...

I tentokrát je to stejné. Jen já nejsem stejný. Něco se změnilo. Když se uprostřed knihy hlavní hrdina dostane do presu "padouchů" (což už samozřejmě očekáváte) a dostává nakládačku - knihu odkládám. Nechce se mi číst dál... Nějak to srovnávám s mou realitou - proč se pouští do takového hazardu. Musí přece vědět, že to tak dopadne. Ti "špatní" si vždy najdou cestu, jak si pomoct... Nebojuji s knihou, ale sám se sebou. To tu ještě nebylo. Po pár dnech zvítězí zvědavost. Čtu do konce.

Můj názor:
Klasika Dika Francise. Dokonale odvedená práce. Jako vždy... Ale musíte přistoupit na jeho hru. Jako by jste šli na nového Jamese Bonda. Nepřemýšlet, neřešit, užít si to...


kniha-steve-jobs-od-waltera-isaacsona.jpgSteve Jobs od Waltera Isaacsona

Poprvé v životě se dostávám ke knize, která se nečte, ale poslouchá. Audiokniha je určitě úžasná věc. Mám ji v mobilu a každou volnou chvíli se jisnažím poslouchat. Je s ní ale stejný problém, jako s knihou. Musíte na ni mít čas. Musíte se na ni soustředit... A to je problém. V autě to nezvládám - hlavně při provozu který panuje, večer v posteli při ni usínám, a tak mi zůstávají pouze vzácné chvilky klidu - cestou na nákup nebo při šlapání na rotopedu... Aspoň někdy. Kniha má ovšem úctyhodný počet stran, takže to trvá...

Knihu namluvil svým jedinečným hlasem Martin Stránský.

Můj názor:
Steeva Jobse jsem registroval jako charismatického zakladatele Applu a a součást Pixaru. Nic víc. Najednou se předemnou otevřel život charizmatického člověka, který svým nestandardním přístupem změnil svět. Poučné zajímavé, můžu doporučit. Jen se Steevem bych pracovat nechtěl...


limit.jpgFrank Schätzing - Limit

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil. Po minulé knize FS - Vzpoura oceánů - kterou jsem přečetl jedním dechem, jsem byl nedočkavý ponořit se do jeho nového díla. Naplánoval jsem si, že se najde nějaký ten den dovolené, kdy si v klidu sednu, nechám za hlavou všechny starosti, vypnu mobil a děti pošlu někam (kde jim bude dobře). Úplně ideální by to bylo užít si tu knihu někde u moře...

Jak to všechno dopadlo, se dozvíte v mé osobní recenzi ZDE

Můj názor:
Určitě zajímavá kniha plná nápadů a zajímavých informací. Z druhé strany moc rozsáhlá, zbytečně nabobtnaná. Dokonce jsem přeskakoval strany...


 

mrtvy-dostih.jpgcena-krve.jpgDik Francis - Mrtvý dostih a Cena krve

Knihy Dicka Francise jsem měl vždy moc rád. Daly se číst "jedním dechem" a nikdy nenudily. Nestalo se mi, že bych přeskakoval řádky či dokonce celé odstavce... V poslední době jsem ale knížku tohoto spisovatele do ruky nedostal.

A pak najednou dvě! Je pravda, že když jsem je vzal do ruky, vybavil se mi poslední pocit, který jsem měl po přečtení knihy Dicka Francise.

Všichni hlavní hrdinové vždy přesně věděli, co mají dělat, vždy měli v záloze druhý plán - a vždy výborný - vždy dokázali vyřešit nastalé těžkosti a jejich fyzička jim umožňovala zvládnout nadstandardní zátěž - no zkrátka hrdinové...
V obyčejném životě je to asi vždy trochu jinak - alespoň v tom mém. Druhé plány nevlastním, co mám dělat je ne vždy úplně jasné (snad až po bitvě jsem generálem...) a svou fyzickou výkonnost raději nekomentuji... Více si přečtěte ZDE

Můj názor:
Klasika. Kdo má rád Dika Francise, nezbývá nic víc, než jen doporučit.


vzpoura-oceanu.jpgFrank Schätzing - Vzpoura oceánů

Letošní svátky jsem strávil s knihou Franka Schätzinga "Vzpoura oceánů". Tato kniha Vás určitě zaujme a věnujete jí určitě spoustu času. Už jen proto, že má úctyhodných 928 stran. Těžké čtení! Myslím tím co do váhy tohoto svazku. Neradno v posteli s knihou usínati! :o)

Kniha mne zaujala natolik, že jsem se těšil na každou chvíli, kdy budu moci pokračovat ve čtení. Je napsána se spádem, pouze na několika místech se mi zdála zbytečně roztáhlá a já se nutil nepřeskakovat odstavce, ale chvála bohu to

Vytisknout stránku Vytisknout stránku10. 3. 2013, 19:45, zobrazeno 7198x, dnes 0x
5.0 3Hodnocení