Řekni mi co čteš a já ti řeknu kdo jsi...
No nevím jestli toto dokážu, ale obrázek si určitě udělám. Každopádně miluji knihy a bez nich si odpočinek a pohodu nedokáži představit. Snad proto zde najdete takový můj "čtenářský deníček" - psaný dobrovolně, bez nátlaku učitelů...

2022 - Co právě čtu nebo poslouchám:

umpapa_.jpg

Goscinny / Uderzo - Umpa-Pa + Asterix

To by ani nebyl můj zlatý synátor Tomík, aby mi nechtěl udělat radost. Jsem na nemocenské první den a on mi po práci ihned spěchá donést zábavu. A tak sedím po večerech u komixů, které jsem už opravdu dlouho nečetl. A budu je číst po chvilkách asi hodně dlouho :)


zibura-v-cesku_.jpg

Ladislav Zibura - Prázdniny v česku

A tady je ta kniha, kvůli níž přerušuji čtení Přemyslovců. Přiveze mi ji Bára od maminky s tím, že si mám dát pozor, protože je i podepsaná! Tak jo, já se ke knihám chovám vždycky slušně, protože je mám rád, líbí se mi a vážím si jich.

Ziburu jsem zatím četl jednoho a líbí se mi jeho vtipné a milé vyprávění. V mnou čtené knize mířil do Tibetu a Číny - a jediné co mi na knize vadilo, byla jeho - pro mne nepříjemná - "vlezlost". Z druhé strany - jak přežít v cizí zemi a bez financí? No jedině se k někomu vnutit... :) Tak uvidíme, co vymyslí v Čecháh. Jdu na to!

Stačí přečíst první kapitolu a už se dobře bavím. Láďa to cestování po Čechách vzal z gruntu. Udělal si čerstvě řidičák, koupil si to nejpodivnější auto co se dalo v Evropě sehnat, pořídil si na něj mu podobnou značku a ve stylu cestovatelů Zikmunda a Hanzelky se na to oblékl. No prostě klasik :)

zibura.jpg


premyslovska-epopej-2_.jpgVlastimil Vondruška - Přemyslovká epopej - Jednooký král Václav I.

Bez rozmýšlení otevírám rovnou druhý díl Přemyslovské epopeje. Kniha skončila ve chvíli narození malého Václava. Takže v druhé knize snad bude pokračovat příběh Přemysla Otakara I. A taky že jo. Každý večer se těším, až si budu před spaním znovu číst.

Nakonec ale budu muset knihu odložit, protože se mi do ruky dostala další kniha, kterou musím číst co nejdříve, neb na ni čekají další čtenáři. Takže tady pokračování příště...


premysl-otakar.jpg

Vlastimil Vondruška - Přemyslovká epopej - Velký král Přemysl Otakar I.

Po nějaké době odhodlávání se pouštím do veledíla o mnoha stranách a dílech. Před pár dny jsem navštívil Křivoklát, Karlštejn a Točník - a vždy mne napadlo, že se chci o naší historii dozvědět více. V knihách pana Nidla jsem se dostal do doby vzniku a využívání těchto hradů, ale chtěl jsem jít hlouběji. A tak beru do ruky knihu o Přemyslovcích. Pravda, někde budu muset zjistit ještě alespoň nějaké starší informace, přeci jen Přemysl Otakar I. nebyl první Přemyslovec...

Na dovolené jedem vláčkem do Loděnice a odtud pěšky na Karlštejn. A večer čtu o tom, jak zde proběhla bitva mezi „selským knížetem“ Soběslavem II. a staronovým nástupcem trůnu Bedřichem, oba byli z rodu Přemyslovců. A tak se mi to pěkně skládá. Jdu číst, toto bude dlouhé...

Dočteno poměrně rychle, což je známka toho, že mne to bavilo. Porovnávám tuto knihu s knihami pana Niedla. Ač jsou všehcny historické a snad můžu říct i příběhové, je psaní pana Niedla více "románové", více příběhové, méně faktů, více příběhu. Pan Vondruška píše trochu jinak, popisuje více historické fakta, vztahy mezi vládci tehnejšího světa, má to podstatně větší rozsah postav a jejich vztahů. Jiné, ale moc dobré. Asi budu rovnou pokračovat dalšími díly.


Dočteno 8. 5. 2022 - výborné a poučné


armada.jpgErnest Cline - Armada

Jednou mi Tomík povídá: "Táto, četl jsi Amadu?" Kulím oči a on se usmívá, že neznám druhou knihu od autora jedinečného Ready Player One, knihy, kterou jsem rád přečetl a stejně byl i spokojený s jejím filmovým zpracováním.

A protože je to syn činu, hned mi knihu posílá. Začtu se do ní o dovolené a po pár večerech je přečtená. Už to nemá takový spád, než minulá kniha a připadá mi dětinštější. Ale číst se to dá a jako oddechovka to stačí. Zajímavé nápady, zajímavé rozuzlení.

Dočteno 27. 4. 2022


fabian-semper-fi-dies-irae.jpg

Robert Fabian - Semper Fi + Dies Irae

Historický příběh pana Niedla jsem zhltnul za dvě odpoledne a hned sáhl po další knize. Zase jsem se vrátil k Porterovi a jeho příběhům. Ne k Harrymu Potterovi, ale k mariňákovi Porterovi a jeho kolegům ve zbrani. Začínám třetí knihu z řady Carpe Diem. Snad to zase bude nářez...
Zase dobře čitelná kniha, více neznáma, dobrý nápad na zápletku, konec otevřený poslednímu dílu.

Dočteno 27. 2. 2022


Poslední díl Dies Irae odkazuje na knihu, kterou jsem přečet skoro přesně před rokem - Planeta mezi dvěma slunci. Havárie vězeňské lodě na planetě vraků popisuje příběh hrstky přeživších vězňů snažících se přežít ne nepříznivém prostředí. Konec je otevřený, i když na první pohled můžeme předpokládat jen to nejhorší - smrt posledních dvou postav knihy. A pak najednou mariňáci přicházejí na pomoc. No tak to je obrat...

Zajímavá kniha, ale za mne asi ze zatím přečtených knih od tohoto autora nejsalbší. Chvílemi jsem se u čtení nudil, chvíli mne štvala neurčitost děje. Připomnělo mi to dodnes nezahojený šrám ze čtení Pikniku u cesty od Strugackých. Nemám rád "neurčitost a nevysvětlení" a tady to platí od začátku do konce. Prostě mi to nesedí a nerad takové věci čtu. Konec je otevřený, ale pokud by vyšlo pokračování, budu se rozmýšlet...

Dočteno 15. 3. 2022


ano-muj-pane.jpgFrantišek Niedl - Ano, můj pane

Přemýšlím, do jaké další knihy se mám pustit. Nakonec se po dvou scifárnách vrhám do historie a oblíbeného pana Niedla. Janka knihu zhltla za víkend, já tak rychlý asi nebudu, ale jdu do toho.

A je to tady - za dva dny není co řešit. Zase jsem si připomněl, jak pan Niedl píše - přímým, jednoduchým způsobem, ale při tom poutavě, zajímavě. Od knihy se mi nechce odcházet a celý den v práci jsem myslel na to, jak vezmu večer čtečku do ruky a budu pokračovat v příběhu Ondřeje z Rohatce, vracejícího se do Čech z Itálie, kde byl ve službách kralevice Karla - syna Jana Lucemburského.

Za chvíli je něco málo přes 200 stránek přečteno a chce to druhý díl. Pan Niedl je plodný spisovatel, snad se co nejdříve dočkáme dalšího dílu. Nebo si dám ještě jednou vše od začátku???

Dočteno 21. 2. 2022


carpe-diem-dva-dily.jpg

Robert Fabian - Carpe Diem

Tak jsem přemýšlel, do čeho se pustit po historickém románu a při poslouchání fantasy. To by chtělo nějakou změnu! A tak hledám ve čtečce mého oblíbence a otevírám military sc-ifi. To bude kotrmelec o 180°!

Zatím jsem od Roberta Fabiana přelouskal pět knih a proto věřím, že ani tato nebude jiná, než perfektní. Jdu na mariňáky...

Každý večer sedám ke knize a čtu příběh malého chyceného zlodějíčka z měsíce, který se trestu vyhýbá s tím, že nastupuje k mariňákům. Prožívám s ním a jeho kamarády dril výcviku a užívám si dobře napsaný strhující děj. Vzpomínám na předešlé knihy a uvědomuji si jedno - nepamatuji si jejich děj. Jen si vzpomínám, že jsem se u nich velmi dobře bavil. Je to prostě parádní oddechovka.

Konec knihy je otevřený a já čekám nějaké vysvětlení. A tak tahám z knihovny druhý díl a rovnou v něm pokračuji. Možná se něco z prvního dílu dovysvětlí... Nedovysvětlí, jen naznačí. Že by v další knize? A nebo, je to ještě třeba?

První díl dočten 10. 2. 2022
Druhý díl dočten 19. 2. 2022


audiokniha-sapkowski-1-az-3.jpg

audiokniha-pani-jezera-vez-vlastovky-andrzej-sapkowski.jpg
Andrzej Sapkowski - Sága o Zaklínači

Po asi dvou letech se vracím ke knihám o Zaklínačovi. Vlastně jsem se pro ně rozhodl po té, co se na Netflixu objevily nové díly seriálu Zaklínač. Než si je pustím, chci si trochu oživit tento zvláštní svět.

Sahám po audioverzi u které začínám stavět svůj poslední model F15. Snažím se vybavit si minulé příběhy a pomalu se vpravuji do děje. Uvidíme, jak mi toto dílo sedne...
Postupně si pouštím knihu za knihou a jsem nějak na vážkách. Chvíle akce a napětí se střídají s politickými a zákulisními intrikami, popisem království, jejich vládců a povah -některé části jsou roztahané a nezáživné. Knihou proletí postava, kterou vypravěč popíše a záhy zemře, jede se dál... Spousty libozvučných ale komplikovaných jmen. Zapamatovat si je? Ani náhodou. Mám v tom guláš...

První díl doposlouchán 21. 1. druhý 23. 1. , třetí díl 4. 2. 2022.
Čtvrtý díl doposlouchán 20. 3. 2022 a plynule poračuji v pátém.


cesta-sneznych-ptaku.jpgRobert Lyndon - Cesta sněžných ptáků

František mi půjčuje další knihu, o které už nějakou dobu vím a podle recenzí čtenářů je velmi dobrá. Po sci-fi ze vzdálené budoucnosti se přenáším do hluboké historie. Anglii vládnou Normané - jsme tedy v jedenáctém století.

Kniha popisuje cestu naskrz celou Evropou pro doručení vzácných dravých ptáků - bílých sokolů - jako výkupného za normanského šlechtice zajatého v Konstantinopoli.

Čtení se protahuje a já dávám přednost poslechu - oči mám z práce večer tak unavené, že knihu nemám chuť brát do ruky. Povídání do ucha je přijatelnější a můžu si ho pouštět i u modelařiny. Prašina a Spasitel odklánějí sněžné ptáky na druhou kolej.

Děj je zajímavý, jen někdy se mi zdá, že autor skáče a vynechává kusy v dějové linii, stejně tak mám chvílemi problém rozlišit osoby v přímné řeči. Zase si budu muset na styl psaní autora zvyknout a pak vše půjde snáze.

Ač rozečteno v půlce října, dočítám až v půlce ledna. Nějak jsem se nemohl do čtení dokopat, ale nakoncec se našel čas a já se doknihy pěkně začetl. Když už se blížíte ke konci šestisetsránkové bichle, musíte se dozvědět, jak to vše dopadlo a hrdinům držíte palce. Asi se kouknu po dalším dílu...

Dočteno 16. 1 2022


Malá statistika

Rozhodl jsem se - ze své vlastní zvědavosti - obnovovat si deník po roce a udělat si vlastní statistiku.
Za rok 2021 jsem se začetl do 39 knih a jen jednu nedočetl. Takže v průměru něco málo nad tři knihy měsíčně. A to mám vždy jednu knihu rozečtenou a druhou ve stejnou dobu rozposlouchanou. 

Uvidíme, kolik jich zvládnu letos. A to jsem se zařekl, že budu méně pracovat a víc si užívat. Ukaž se, roku 2022!!!


Jelikož mi tato stránka plná knih přetékala dole z monitoru a hromadila se pod jeho dolním okrajem, zakládám již pátý čtenářský deník za sebou. Předešlé - mnou přečtené knihy - naleznete na těchto odkazech:

Řekni mi co čteš - aneb můj čtvrtý čtenářský deník - rok 2021

Řekni mi co čteš - aneb můj třetí čtenářský deník

Řekni mi co čteš - aneb můj druhý čtenářský deník

Řekni mi co čteš - aneb můj první čtenářský deník

Vytisknout stránku Vytisknout stránku16. 1. 2022, 20:01, zobrazeno 265x, dnes 3x
0.0 0Hodnocení