Řekni mi co čteš a já ti řeknu kdo jsi...

No nevím jestli toto dokážu, ale obrázek si určitě udělám. Každopádně miluji knihy a bez nich si odpočinek a pohodu nedokáži představit. Snad proto zde najdete takový můj "čtenářský deníček" - psaný dobrovolně, bez nátlaku učitelů...

2023 - Co právě čtu nebo poslouchám:

kriznik-thor.jpgFrantišek Novotný - Křižník Thor

Po historii jdu do nedaleké budoucnosti roku 2039. Kniha mne vtahuje do děje hned a netrápím se se začtením. Ale po chvíli mi začne být trohu úzko. Líčení kolapsu západní civilizace je až moc realistické. Ano, jsou v něm trochu nereálné body, ale zase i spousta věcí, které tu prožíváme už nyní. Přiznám, že mi nějakou chvíli trvá se z té depky dostat, a stejně mi někde v hlavě zůstává a občas se vrací na povrch. Brrr... Kdo ví, co nás ještě čeká.


na-kraluv-prikaz.jpgFrantišek Niedel - Na králův příkaz

Shodou okolností se v den Jančiných narozenin objevila nabídka na novou knihu našeho oblíbeného Františka Niedla. Neváhám a kupuji elektronickou knihu okamžitě jako dárek.
Samozřejmě se do ni začtu i já a tady to jde kupodivu od začátku snadno. Nechce se mi od knížky odcházet a těším se na každou chvíli, kdy si k ní sednu. Pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce je už možná trochu opakováním toho co jsme zažili u hrdinů předcházejících dílů, ale pohádky pro dospělé mi asi teď sednou. Jasně definované zlo, dobro které zvítězí a samozřemě chytří hrdinové. Prostě pohodová, odpočinková četba.

No ani jsem se nenadál a kniha je za mnou. Chvíli si říkám, že by mohla být delší, ale zase podrobnějším popisováním by ztratila spád. Kdo ví. Každopádně se těším na další díly!

Dočteno: 24.5. 2023


enderova-hra.jpgOrson Scott Card - Enderova hra

Když už jsem u Františka, půjčuji si další sci-fiknihu, kterou mi doporučil a zároveň se divil, že ji neznám a nečetl jsem ji.

Snažím se začíst. Ze začátku to je divné, ale pak to začíná být zajímavější. Jak se znám, musím tomu dát trochu více času. Tak jako vždy poslední dobou.

Když si povídáme o tom co čtu se synem, upozorňuje mne, že existuje dle této knihy i film. Tak až dočtu, pokusím se na něj podívat. Jen pro zajímavost.


operace-petragun.jpgKristána Sněgoňová a František Kotleta - LEGIE - Operace Petragun

František doposlouchal novou knihu této série a hned píše, ať si ji přijdu půjčit. Nelením a už peláším, alespoň budu mít co poslouchat při modelaření - tedy pokud se ke knize a modelům dostanu. Venku je krásně, tak jsme doma minimálně.


leviatan-se-probouzi.jpgJames S. A. Corey - Leviatan se probouzí

Podle Františka jedna z nejlepších sci-fi, které četl. A já se zase ne a ne začíst. Jsem na dvousté straně a stále se do čtení musím nutit. Dokonce jsem si na webu našel první díl seriálu, který se podle této knihy natočil. Ani to mi nepomohlo. Postavy byly vykresleny jinak než v knize, stále mi nesedí a film mi v tom spíš udělal zmatek. To, že se do knihy nemůžu dostat pěkně ukazuje i doba, jak dlouho ji čtu - od začátku dubna - což je prakticky měsíc a já mám teprve 200 stránek. Co se to poslední dobou s mým čtením děje???

No uvidíme, jak se s tím poperu a jestli se do knihy začtu a bude mě bavit. No to poznáme podle toho, jestli si do ruky vezmu druhý díl...

Dočteno: 20. 5. 2023


sne-gon-ova-mrtva-schra-nka.jpgKristána Sněgoňová a František Kotleta - LEGIE - Mrtvá schránka

A když už tak sedím v letadle sám, do cíle to mám minimálně tři a půl hodiny plus stejně dlouhou cestu vlakem do Ostravy, rozhoduji se pustit si už kdo ví kolikátý díl série Legie. Jak jsem ze začátku uvažoval, že už další díly nebudu kupovat, neb se mi to zdálo až moc divoké, čtení / poslouchání mne chytlo a tak postupně pokračuji dál a dál.

Tentokrát jsem se opět parádně bavil - hlavně při popisování nákupu větrníku v Labužníku. Já tam jako kluk chodil na deset deka vlašáku, rohlík a zoduvku - jak říkávala babička. Když jsem s ní šel na procházku, vyždycky jsem jí stál pětikorunu :) Dnes by jí to stálo o hodně více...

I hřbitov na Šumbarku mám při poslechu před očima, vždyť jsem tam také nejednou byl. No prostě pěkně našroubovaný příběh na místa, které známe.

Domů dorážím s teplotami a tak knihu doposlouchám v posteli ve chvíli, kdy nespím. Ale jedno vím určitě - koupím si i další díl...


Doposloucháno 30. 3. 2023


hon-na-mrtveho-obr.jpgTim Weaver - Hon na mrtvého

A jak jsem slíbil, tak jsem i udělal. Do mobilu si nahrávám první knihu Tima Weavera a hned se do něj s Jankou mono vrháme. Poslocháme v letadle, na letišti při čekání na přestup. Tam ale společný poslech končí - v druhém letu už od sebe sedíme tak daleko, že na to modrý zub nestačí. V nedovolenkovém světě bude společný poslech komplikovanější, tak nevím, kdy se nám to podaří doposlouchat.


Tim Weaver - Žena mého životaz-ena-2.jpg

To tak jednou Janku doprovázím do centra Ostravy na únikovku a ve chvíli času nazbyt se zastavujeme v Domě knihy. Už jsme tady strašně dlouho nebyli - knihy kupuji elektronické a prodejny knih prakticky nenavštěvuji. Tentokráte ale projdeme půl obrovského knihkupectví a oba se rozplýváme nad tou spoustou nádherných knih. Ani se nedivím, že tady Bára po výplatě nakoupila hned patnáct knížek!

Tuto knížku vidím v sekci bestselery a zaujme mne svým obalem a anotací v patičce. Mobilem si udělám poznámku a doma pak hledám na databázi knih o co vlastně jde. Kniha má krásné hodnocení 87% a zajímavou anotaci. Neodolám a zase jednou  utrácím. Autora neznáme, takže to je pro nás premiéra.

Začátek vypadá dobře, jsem zvědavý, kam to autor posune. Igor Bareš čte krásně, jeho vyprávění mi sedlo na první dobrou.

Vyrážíme na svou vysněnou dovolenou a cestu si zpříjemňuji poslechem této knihy. Půjčuji Jance jedno sluchátku a pak společně od začátku ve vlaku "mono" posloucháme. Stejné to je v letadle a po přestupu i v druhém.
Po příletu na dovolenou si čtení pouštíme před spaním, cestou po procházkách... no prostě vždy, když to jen jde.

Ač si na začátku říkáme, že tvůrce udělal hlavního hrdinu trochu blbem, neb jeho chování je trochu nepochopitelné a zcestné, nakonec si vše sedne. Tim Weaver je mistrem slova, popisy jsou dlouhé tak akorát, aby nenudily a řekly dost. Příběh je komplikovaný a až do konce nás udržel v napětí. 
Hodnocení na konec? Pujdu si koupit další jeho knihu. A když vidím, že jsem začal jednou z posledních, tak to asi zkusím spíše od začátku...


Doposloucháno 25. 3. 2023


rezistence-kniha-a-film.jpg

Veronica Roth - Rezistence

No když už mám dočtený první díl z Povstalecké trilogie - Divergenci, plynule přecházím do druhého dílu. Zároveň s tím si nahrávám i druhý díl filmu. Zase si ho nepustím, dokud nedočtu knihu. 
Jak jsem slíbil, tak jsem udělal. Kniha dočtena a film odkoukán. Asi si zatím nechám třetí díl ujít. Možná na něj dostanu chuť někdy příště.

Dočteno a dokoukáno 17. 3. 2022


divergence-kniha-a-film.jpg

Veronica Roth - Divergence

Knihu už mám koupenou do čtečky dlouho, ale nějak jsem neměl morál se do ní pustit. Když jednou v podvečer jsem v televizní reklamě uviděl upoutávku na filmové zpracování knihy, padlo rozhodnutí - film si nahraji a než se na něj podívám, přečtu si knihu. 

Nevím, co se se mnou poslední dobou děje, ale neumím se do knih začíst. Z počátku s nimi bojuji a čtení odkládám - jako by se mi do nich nechtělo. I tady bojuji se světem rozděleným do frakcí, které si neumím zapamatovat a nějak je nemůžu pochopit. Trvá mi to opravdu dlouho, než se do knihy začtu. Pak zvítězí zvědavost, jak celý příbeh bude pokračovat. Nakonec knihu dočtu a pouštím si slíbený film. 

Film se dobře drží knižní předlohy - samozřejmě je v knize podstatně více detailů, hlouběji pochopíte jednotlivé postavy a jejich myšlení. Z druhé strany mi film přidává tu obrazovou část do čtené knihy. Už nemusím jen vše tvořit ve své fantazii, ale můžu základ převzít z obrazů.

Dočteno 1. 3. 2023


eragorn.jpgChristopher Paolini - Eragon

Povídám si s Františkem o doposlouchané knize "Spát v moři hvězd", probíráme fantazii Paoliniho a já dostávám kartáč, že tím, že jsem nedal šanci jeho Dračím jezdcům, jsem se o hodně ochudil. Ano, Fantasy jsem nikdy nemusel, ale po tom, co jsem se nechal ukecat na Zaklínače možná má averze povolila.

hyhlik-jan.jpg

František neváhá a půjčuje mi první díl série v audioverzi z roku 2006, namluvenou Janem Hyhlíkem. Tohoto pána herce vůbec neznám. Chvíli hledám na webu a vidím, že se v televizi mihnul jen v pár rolích, jeho doménou je hlavně divadlo (Pardubice). Má sytý a příjemný hlas a audioknih namluvil opravdu hodně. Moderní vydání knihy načetl Martin Stránský. Podobný styl hlubokého hlasu.

A tak si znovu pouštím stejného autora a jsem zvědavý. Začátek plyne příjemně, a já se těším na další poslech.


pod-toskanskym-sluncem.jpgFrances Mayesová - Pod toskánským sluncem

Tak nějak nevím, do jaké knihy se pustit. Nemám na nic chuť. Listuji ve čtečce a vyskočí na mne dávno zapomenutý titul. Toskánsko? Před pár dny jsme s Jankou meditovali, která místa bychom ještě chtěli navštívit. Vidět jejich krásu, poezii. Padlo i Toskánsko s jeho vlnitou krajinou, půvabnými kamennými domky a silnicemi lemovanými cypřiši. To mne zaujalo a já začal číst.

Začátek je opět dost těžký. Vybavila se mi vzpomínka, kdy mi má švagrová pujčila knihu, ze které byla totálně unešená. "To si musíš přečíst, to je prostě balada!" říkala tenkrát. Už si vůbec nepamatuji, o kterou knihu šlo, já jsem z ní byl ale naopak zoufalý - nekonečně dlouhé popisy čehokoli zletnými slovy, které pocitově neměly konce a táhly se jak hustý med. Vím, že jsem knihu po pár stranách odložil a nedočetl ji.

A je to tady zas - úplně stejný pocit. Pořád čekám, kdy začne nějaký děj, příběh. Něco co knihou pohne. Chvíli se topíte ve vzletných popisech, pak čtete recept na Pollo al Mattone a dozvídáte se o těžkém úrazu souseda Placida pádem z koně. Uvidíme, dám tomu ještě pár stránek.

Tak toto jsem opravdu nedal. Popisy pocitů, nálad, sem tam popis místa bez jakéhokoli upřesnění. Ne, ne ne. Omlouvám se, toto prostě nejde. Je určitě spusta jiných knih, při kterých se budu bavit a budu šťastný. 1: 0 pro Mayesovou.

Vzdáno 12. 2. 2022


spat-v-mori-hvezd-1-2.jpg

Christopher Paolini - Spát v moři hvězd

Jméno Paolini znám z doslechu - stejně jako jeho předchozí mega dílo - Odkaz dračích jezdců. K těm jsem se nikdy nedokopal a nevím, jestli chci. Tomík to četl jedním dechem a my mu kupovali díl za dílem. Fantazy moc nemusím, sci-fi ano. Tak jsem zvědyvý, jak mne toto poslouchání chytí. Audioknihy mi půjčuje Ferda s tím, že když se mi líbil Spasitel od Andyho Weira, tak toto se mi musí líbit ještě více.
Tak si sedám k modýlkům a pouštím si první věty...

Začátek je těžký. Prvně červená knihovna a pak horor. Prokousávám se pomalu a moc se mi do toho nechce. Pak se konečně chytím. Čím více se blížím konci, tím více se mi kniha líbí. Už jsem si zvykl na zvláštní přednes a sykavky Kajetána Písařovice. Jedno se Paolinimu musí nechat - má úžasnou fantazii. Spasitel mi asi přišel lepší, více technických záležitostí, ale i tak bylo Paoliniho Spát v moři hvěžd pěkné čtení / poslouchání.

Doposloucháno 3. 2. 2022


strazci-casu.jpgPoul Anderson - Strážci času

František mi ze své bohaté knihovny vybral a doporučil tuto už trochu starší knihu (u nás vydal Horizont 1970, v originále vyšla dokonce v roku 1960 - to jsem ještě byl na houbách) - prý je výborná a na rozšíření mých obzorů je prý nutné ji přečíst. A tak jdu do toho. Uvidíme...

Nakonec jsem byl z knihy zklamaný - zajímavý nápad, ale kniha mne nechytla. Podle mne špatně napsané dialogy, chybějící vazby - prostě se z toho dalo udělat podstatně více. Škoda


Dočteno 9. 1. 2023


Z loňského roku mi zbývají doposlouchat a dočíst dvě knihy:

cela-c-17.jpgDominik Dán - Cela č. 12 


Dominika Dána jsem doposlouchal už 5. 1. 2023 a jako obvykle to byl příjemný poslech a krásný popis detektivní práce. Tedy té novější, stará stála za zatčením nepravého a jeho pobytem v cele č. 12. No a o tom to vlastně celé je.

 


plan-genove-terapie.jpgMitchell L. Gaynor - Plán genové terapie  

Tady četba nadále pokračuje - po kousíčkách a pomalu. Ty naučné mi prostě poslední dobou už nejdou...

 

 

 

Malá statistika

Rozhodl jsem se - ze své vlastní zvědavosti - obnovovat si deník po roce a udělat si vlastní statistiku.
Za rok 2022 jsem se začetl do 38 knih, dvě z nich mi ještě přetékají do roku 2023. Takže v průměru něco málo nad tři knihy měsíčně. A to mám vždy jednu knihu rozečtenou a druhou ve stejnou dobu rozposlouchanou. 
Oproti roku 2021 jsem zaostal celkem o jednu knihu :)

Loni jsem napsal: "Uvidíme, kolik jich zvládnu letos. A to jsem se zařekl, že budu méně pracovat a víc si užívat. Ukaž se, roku 2022!!!" No, nějak se to nepovedlo. Rok 2022 nebyl nic moc, pracovat míň se mi asi nepovedlo a na čtení jsem také neměl o moc více času. Už raději nebudu pokoušet tento nový rok nějakými předsevzetími - nechám to běžet, jak se to vyvine.


Jelikož mi tato stránka plná knih přetékala dole z monitoru a hromadila se pod jeho dolním okrajem, zakládám již pátý čtenářský deník za sebou. Předešlé - mnou přečtené knihy - naleznete na těchto odkazech:

Řekni mi co čteš - aneb můj pátý čtenářský deník - rok 2022

Řekni mi co čteš - aneb můj čtvrtý čtenářský deník - rok 2021

Řekni mi co čteš - aneb můj třetí čtenářský deník

Řekni mi co čteš - aneb můj druhý čtenářský deník

Řekni mi co čteš - aneb můj první čtenářský deník


Heslo roku: Milosti, nenechte prchlivost cloumat svým majestátem!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku31. 12. 2022, 17:29, zobrazeno 221x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení