Sculpturae Naturae

Cesty páně jsou nevyzpytatelné...  Klid, nepíšu o víře, ale o tom, jak se k některým věcem dostanete oklikou a zajímavým způsobem. Jako já ke knize pana fotografa Jiřího Tillera. Ale popořádku:

nejvetsi-pozadi.jpg 

Ke konci roku nám do emailu přišla taková malá recese - fotografie obřího kamene ve tvaru lidského pozadí s tím, že všichni hledají největší prdel na světě a my ji máme u nás... Vyloudilo to úsměv na rtech, ale i zájem, kde se toto místo nachází... Pak bylo vše zapomenuto a čas běžel dál.

Před pár dny jsem navštívil nakladatelství Zoner Press v Brně, kde jsem byl zaplatit fotografické knihy, které jsem prodával na webu www.fotobatohy.cz. Při placení jsem si všiml nádherné panoramatické fotografie umístěné v jejich kanceláři. Hádejte, co na ní bylo? No přece skály ve tvaru... Neodolal jsem a prohodil něco o největší p.... A pak přišla chvíle, která mne dostala až k napsání tohoto článečku. Dostal jsem do ruky knihu pana Tillera, autora této fotografie.

bez-nazvu-1.jpg

Miluju knihy a ne jen kvůli jejich obsahu. Miluju je jako nádherné objekty, dokonale zpracované dílo lidských rukou a umu. A tato kniha měla všechny atributy toho, aby mne uchvátila. Čtvercový formát, uvnitř špičkové rozkládací panoramatické fotografie na kvalitním papíru a vše v kovové kroužkové vazbě. No prostě nádhera. Celou cestu domů jsem se těšil, až si večer v klidu po dlouhé cestě sednu po lampu a knihu si celou prolistuji.

bez-nazvu-2.jpg

Kniha nezklamala. Prolistoval jsem si ji a ne jednou. Jako třešnička na dortu pak bylo přiložené CD se všemi fotografiemi, doplněnými přesnými informacemi o místě dané fotografie - přesnou informací myslím pozici GPS s vazbou na mapy - jak interní od Geodezie ČS a.s. a také webové na www.mapy.cz

bez-nazvu-3.jpg

Popisovat fotografie pana Tillera je jednoduché a přitom složité. Můžu napsat, že fotí kameny roztroušené po jižních Čechách a kousek pod jejich hranicemi v Rakousku. Můžu napsat, že jsou to krásná místa mistrně zdokumentovaná.
Nejsem už ale schopen popsat tu zvláštní energii, která na mne z jeho fotografií proudí, ty úžasné pocity, které zažívám vždy, když knihu vezmu do ruky a začnu jí listovat. Děkuji pane Tiller, dostal jste mě!

bez-nazvu-5.jpg

Kromě nádherných chvil a pocitů z knihy vyvstalo ještě jedno hnutí - vidět ty místa na vlastní oči. Už vím, co v následujících dnech udělám. Začnu si při prohlížení zapisovat místa, která mne nejvíce oslovila, přiřadím k nim přesné pozice, naplánuji cesty a pak už jen budu čekat na chvíle, kdy budu moci vyrazit a ona místa spatřit. Škoda jen, že i v naší malé zemičce je to tak daleko, řekněme napříč celou republikou. Kdybych bydlel blíž, vyrazil bych hned!

bez-nazvu-4.jpg

Jako fotografa mne samozřejmě zajímalo, jakou technikou byly tyto fotografie foceny. Pan Tiller používal panoramatický svitkový fotoaparát Linhof Technorama (jak píše, 40 let starý...). Foceno na svitkový film - diapozitiv s rozměrem 6x18 cm, elektronicky zpracovaný.
Už jméno Linhof ve mne vzbudilo pocit něčeho nedosažitelného. Na webu jsem našel prodejce a ten jen potvrdil mé pocity. Nádherný stroj za nádhernou cenu :o)) Mimo dosah.
Ale nejde přeci o to, abychom si pořizovali drahé fotoaparáty a snažili se dostihnout práci mistrů. I s tou technikou by se nám to pravděpodobně nepodařilo. Technika je jen pomůcka. Chyběly by nám jejich oči, jejich um, kreativita, zkušenosti... A pak ta jedinečná chvíle, která se nedá opakovat...

t617_neu.jpg

V knize je zmíněná webová stránka pana Tillera www.veni-vidi.cz, která ale bohužel není dostupná. Informace o něm jsem nalezl na stránkách České Kanady, krátký rozhovor s ním si můžete přečíst na stránkách ArtMagazínu.

Fotografie převzaty ze stránek Zonerpress , Artmagazínu a stránek České Kanady

P.S.
Při brouzdání webem a hledání informací jsem narazil na zajímavý blog pana Ivana, naleznete na něm spoustu fotek a povídání z České Kanady a okolí. 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku22. 1. 2011, 11:26, zobrazeno 4349x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení