Na počest brigádního generála Zdeňka Škarvady - tedy jeho nedožitých 100 let - byla v Ostravě - Porubě instalována replika letadla Supermarine Spitfire Mk IX. U toho jsem nemohl chybět...

Na stole mi leží připravený model Spitfiru Mk VI v měřítku 1:32. Dokoupil jsem si lepty, pokukuji po barvách a pak najednou čtu, že dne 8. 11. 2017 - na počest nedožitých sta let pilota II. sv. války Zdeňka Škarvady - dlouholetého obyvatele Poruby, bude na Hlavní třídě vystaven model Spitfiru v měřítku 1:1. Okamžitě si tuto informaci píšu do kalendáře!

spitfire-mk-ix-v-porube-01.jpg

8. 11. vychází na středu - a tak alespoň v polední přestávce vyrážím na obhlídku. Přichomejtnu se zrovna k fotografování - "pan fotograf" Boris Renner upravuje statisty v dobových uniformách a já se mu nechci plést pod nohy a už vůbec ne před objektiv. A tak si jen v rychlosti proběhnu okolo, udělám pár dokumentačních fotek a vzpomenu si na svůj nedávný zážitek v oblacích. Vždy jsem si pilotů vážil, ale po posledním letu je to ještě intenzivnější.

spitfire-mk-ix-v-porube-06.jpg

Model je povedený, vypadá nádherně. Fajnšmekři a odborníci možná najdou nějaké nesrovnalosti, ale pocit z toho stroje je stejně úžasný. Já mám každopádně radost, že jsem tuto legendu mohl vidět v životní velikosti.

Letoun bude vystaven pro nás bohužel jen tento den. V noci Spitfira přivezli a sestavili. Druhé kolo - rozebírání by mělo nastat zase v noci.

Další fotografie ze sestavování makety Spitfire Mk IX 1:1


Spitfire

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 11. 2017, 19:40, zobrazeno 3024x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení