YAMATO

Po návštěvě koncertu Bobby McFerrina se mi myšlenky vrátily k poslednímu vystoupení, které jsem měl šanci navštívit v ČEZ aréně v Ostravě. A taky mne napadlo srovnávat. Nedá se srovnávat nesrovnatelné. Ale vy nevíte, o čem mluvím. Tak začnu od začátku:

Začátkem roku 2008 nám zavolala Marcelka a pozvala nás na vystoupení japonských bubeníků. Nějak matně jsem již o jejich vystoupení slyšel a tak jsme pozvání přijali a 6.2.2008 se vypravili do Brna.

marlenka_banner.jpg

Parkovali jsme kousek od Janáčkova divadla, kde se koncert konal. Venku bylo pošmourně - byla tma, zima, mrholilo a my měli asi 45 minut času. Na to jsme ale byli připravení: na jednom z minulých výletů s Marcelkou a Lumírem jsme se chtěli zastavit v kavárně a koupit Lumírovi Marlenku. Nikdy ji nejedl a my ji tak vychvalovali! Ale smůla - Marlenka nebyla. Nyní jsme oba naše cestující překvapili - Jana každému dala talířek, vidličku a trojúhelníček Marlenky. K tomu nám všem nalila do skleniček kávu. Ještě že byly okna našeho auta za chvíli zamlžené - kolemjdoucí by si asi ťukali na čelo. Večer nádherně začínal: sladkým překvapením.

mayamato_15.jpg

 

mayamato_02.jpg

Pak už přišlo na řadu překvapení druhé - Yamato. Koncert v krásném Janáčkově divadle začal v 19:00. Všechna naše očekávání se zhroutila. Toto nikdo nečekal: po první písničce - jestli se to písní dá nazvat - jsme byli vyvedení z rovnováhy. Každým úderem do bubnu se nám víc a víc rozechvíval každičký sval v našem těle, všechny chlupy byly v pozoru a vnímavějším jedincům vyhrkly slzy z očí. Tak to je síla. Příval energie nás málem porazil. Ještě v životě jsem na jakémkoli koncertě toto nezažil. Vystoupení bylo strhující, zvuk bubnů byl prokládaný perfektní choreografií gradující zážitek. Bubeníci diváky roztleskávali, nutili nás dupat, křičet - prostě se podílet na jejich díle.

mayamato_03.jpg

Původně jsem měl strach, že cesta z Brna bude únavná, ale po koncertě jsme byli tak nabití energií, že ještě nad ránem jsem nemohl usnout.

Jeden z nejúžasnějších zážitků.

mayamato_16.jpg

Rok s rokem se sešel a my znovu stáli před Janáčkovým divadlem v Brně. Tentokrát to bylo 16. Března 2009 a my s sebou vzali Hudíky. Měli jsme to na půl cesty - My z Ostravy a oni z Třeboně. Loni jsme jim líčili naše nadšení a chtěli jsme ho poskytnout i jim. Tentokrát jsme byli připraveni - nepomohlo. Vystoupení bylo oproti loňsku mírně změněné, ale na síle mu to neubralo. Slzy v očích spolusedících to dokazovaly.

mayamato_04.jpg

mayamato_05.jpg

A pak tu byl rok 2009 a datum 23. 5. Hudíci chtěli zažít ještě jednou to samé, co my už dvakrát. Yamato! Původně jsme již na koncert nechtěli - měli jsme strach, že po třetí to prostě už nemůže být ono. Ovšem nechat návštěvu, aby šla sama, se nám nechtělo. A tak jsme šli znovu. Říká se:“ Nevstoupíš dvakrát do téže řeky“ - a my to riskli potřetí!

mayamato_14.jpg

mayamato_13.jpg

2x foto: TYLE

Výsledek našeho rozhodnutí? No jestli platí pravidlo „do třetice všeho nejlepšího“ tak tentokrát to vyšlo na 150%. Toto vystoupení si vzalo to nejlepší ze dvou minulých, ubylo strunných nástrojů, přidala se rychlost a strhující choreografie. Od první písničky z bubeníků stříkal pot. Jejich energie se přenášela na celý sál. Ruce, ve kterých drželi paličky, nebyly v té rychlosti vidět! Znovu jsem zažíval pocit, kdy jsem během skladby začal levitovat nad sedačkou a s posledním úderem bubnu vyskočil a začal řvát a tleskat. Tak to asi hala zná z hokejových zápasů, ale při koncertě??? Potlesk ve stoje se během koncertu několikrát opakoval. I tak velkou halu, jako je ČEZ Aréna dokázala parta deseti Japonců kompletně rozvibrovat. Nosníky konstrukce dostaly zabrat!!! Takovou energii jsem ještě nepotkal.

mayamato_10.jpg

mayamato_08.jpg

mayamato_07.jpg

Teď se vracím k prvním větám tohoto textu. Porovnávat Yamato a Bobby McFerrina? Ne, to nejde. Každý koncert byl úplně jiný. Bobby byl komorní, Yamato bylo živelné. Obojí stálo za to. Jsem rád, že jsem je mohl vidět.

mayamato_11.jpg

Nakonec jsem přiřadil asi nejkvalitnější vide z YuoTube, jaké jsem našel. Energii ucítíte i z tohoto videa, a co tak na živo! Vřele všem doporučuji!
Pokud se Yamato opět vrátí k nám, určitě si nenechám uniknout příležitost je znovu, již po čtvrté vidět!!!

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku13. 5. 2010, 17:56, zobrazeno 5096x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení