Jelikož si Tom včera pěkně skopnul malíček na noze a má nohu fialovou a oteklou, zkouší všechny boty, které budou méně tlačit, aby mohl na výlet. A Marcelka vymýšlí odpočinkovou trasu, bez velkého chození, aby mohl s námi a nemusel čekat někde sám.
Vyrážíme tedy směr Chania, Rethymno a až dolů na jih k Preveli Beach.

dsc09543.jpg

Cestou zastavujeme na vyhlídce. Na úbočí hluboké soutěsky je malinký kostelík Agios Nikolaos o Kourtaliotis. Sestupujeme po kamenném schodišti a uvnitř kostelíku zapalujeme svíčičku. Místo má krásnou energii. Až na dně soutěsky teče kaskádami potok, místy se propadá do hlubokých vodopádů. Ani se nám odsud nechce.

dsc09580.jpg

Tak ještě naplněni poklidnou atmosférou zastavíme u starého mostu Gefira Bridge a dáváme si v malé taverně kávovo - pivní zastávku. Holky opět osvěžující frapé, kluci pivko a Lum, protože musí free, přidá ještě pravdou řeckou kávu. Je silná a voňavá, jak má pravá káva být.

dsc09590.jpg

A pak už nám nic nebrání v cestě k Libyjskému moři a Preveli beach. A zas ty schody - od parkoviště dolů k pláži jich je „neúrekom“. Co je horší, musí se vyšlapat i v opačném směru.  Přímo na pláži Preveli se do moře vlévá řeka, kolem které jsme jeli několik kilometrů a sledovali její krásné soutěsky porostlé právě kvetoucími růžovými oleandry. Ústí řeky je osázeno palmovým hájem. Už jste se někdy procházeli v palmovém háji? My měli premiéru. Tak krátké koupání (vlny docela šplouchají), odpočinek na pláži, odlovit nějaké ty keše a můžeme zase na cestu.

Zastavíme krátce u Preveli monastyru a válečného památníku pod ním a malou oklikou přes Plakias, kde si na promenádě u moře dáváme konečně Lumírův vysněný gyros v pitě a nakoupíme malé zásoby jídla se vracíme k domovu. Marcelce tu částečně vypoví službu i její turistické sandály, tak ještě koupit lepidlo a domluvit odlepené podrážce. Už i ty boty mají toho vandrování dost. Cestou v Kotsyfou kaňonu potkáváme další rozkošný kostelík zapasovaný ve skále. Pokud pojedete kolem, určitě stojí za klidnou zastávku.
A teď už vážně rovnou domů. Přijíždíme až se západem slunce. V Kissamosu řádí hlučné vlny - to proto, že Kréta je ostrov splněných přání a Lum si přál vlny vidět. Dneska zavíráme na spaní okna - ten rambajz totiž k vlnám patří.

 

Návrat na titulní stránku Kréta 2018


Preveli

Vytisknout stránku Vytisknout stránku10. 10. 2018, 20:08, zobrazeno 2547x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení