Andalusie - Málaga

Málaga je už klasické velkoměsto s hustou dopravou ucpávající úzké uličky centra. Parkujeme v podzemních garážích těsně pod Maurským hradem. Zatím co my jdeme s Jankou na jeho prohlídku, Vašek odpočívá a telefonuje se svou přítelkyni Verunkou.

andalusie-1096.jpg

Staré římské divadlo -amfiteátr. V pozadí Alcazaba.

andalusie-1098.jpg

Pod chodníkem jsou staré archologické naleziště - vidět je můžete skrz pyramidu. Budova vzadu není tančící dům, to jen vtipně kryjí lešení na opravujícím se muzeu...

andalusie-1134.jpg

Součástí každé maurské stavby je voda. I uprostřed cesty...

andalusie-1140.jpg

Nádvoříčka jsou půvabná, ale po tom co jsme viděli Alhambru, jsme zmlsaní...

Tvrz Alcazaba bývala palácovou pevností muslimských vládců města. Je nádherná, ale s Alhambrou se jak velikostí, tak zdobností nemůže rovnat. Nad Alcazabou se tyčí Castillo de Gibralfaro - tvrz vybudovaná v 8. století emírem Abdem ar-Rahmanem I. a přebudována ve 14. století. Sloužila jako vojenská kasárna a hlavně jako maják (její název v překladu znamená „signální vrch").

andalusie-1144.jpg

andalusie-1130.jpg

Z hradeb Alcazaby vidíme Plaza de Toros - nejrušnější arénu na březích Španělska.

andalusie-1126.jpg

Přístav je co by kamenem dohodil a zbytek došel...

andalusie-1148.jpg

Dvě věže, návrat krále a ...


Po prohlídce se scházíme s Vencou u starého Římského divadla, kde se pořádají koncerty pod širým nebem. Společně pak jdeme na prohlídku katedrály. Ta jako spousta dalších křesťanských staveb stojí na základě původní mešity. Se stavbou se začalo v 16. století a ani po dvou stech letech nebyla dokončena. Uvnitř vidíme proč stavba - nakonec nedokončená - trvala tak dlouho. Její strop se majestátně klene ve výšce 40 metrů. Uprostřed katedrály je obrovské presbyterium z cedrového dřeva (našel jsem si sv. Tomáše, sekáč!) Po obvodě lodě vidíme 15 menších kaplí s menšími oltáři nebo velkými obrazy. Celé je to monstrózní...

andalusie-1102.jpg

andalusie-1106.jpg

andalusie-1116.jpg

andalusie-1120.jpg

Takové malé dveře. Janka chudera ani nedosáhla na kliku...

andalusie-1122.jpg


Náklady na stavbu byly astronomické, proto se stavba musela v roce 1782 ukončit. Dokončena nebyla jedna ze dvou věží, což dalo jméno katedrále - La Manquita - Jednoruká.


Asi nejznámějším rodákem z Málagy je Picaso. Naleznete zde jeho muzeum s více než dvěma sty maleb, kreseb, plastik a rytin. Jelikož jsem už Picasova bubáka toreadora viděl v Rondě (a jeho dílo mi barbarovi nic neříká), rád se návštěvy této atrakce vzdám...

andalusie-1124.jpg

Příjemné maličkosti nacházíme v dopravě. Dole na semaforech (na sloupku) jsou upevněny malé světla - červené a zelené - pokud najedete jako první k semaforu, nemusíte si lámat hlavu - světla jsou ve výši očí... Druhou maličkostí jsou časové přechody. Zde vidíte červeného stojícího panáčka s informací, že za 32 sec. bude zelená. Zelený panáček navíc jde. Celkem jde v klidu a v pohodě... Až do cca osmi sekund před červenou. To se pěkně rychle rozběhne - a vy s ním!

My se vracíme kolem Alcazaby k autu a vydáváme se na poslední dnešní cestu - na ubytování, do nedalekého města s názvem Torremolinos.


Co o tomto zázraku píše průvodce:

Příjezd do Torremolinos je dosti šokující zážitek. Je tu sice půl tuctu pláží, ale jinak je to zcela mono-tónní bezduchá krajina apartmá s kuchyněmi i bez, nových vil a nedostavěných moderních projektů. Místní samospráva se posledních několik let ze všech sil snaží vdechnout svému resortu duši a nutno uznat, že ne vždy je to marná práce. Celkem zdařilá rekonstrukce promenády a úzkých uliček starého města je toho důkazem.
TORREMOLINOS je bezesporu svět sám pro sebe. Jsou to rozsáhlé opravdové kulisy k filmu o přímořském středisku, jejichž kýčovitost je téměř neodolatelná Je to svět upravených, ale přecpaných pláží, nekonečných nákupních center s idylickými (opravdovými) irskými hospůdkami a uhlazeně napomádovanými realitními agenty, kde zní britská angličtina, hoch deutsch a hrdelní skandinávština. Obyvateli tohoto babylonu jsou tisíce penzistů a díky dříve neexistujícím extradičním dohodám mezi Španělskem a Británií, i stovky podvodníků a zlodějíčků, a poslední dobou směs okořeňují i bossové ruského podsvětí.

 

My se dobrovolně uchylujeme do tohoto neutěšeného města jen proto, že tyto informace při objednávání ubytování nemáme a hlavně pak proto, že to je velmi blízko na letiště. Co napsat. Ubytování je čisté, trochu zápolíme s recepční - starou dámou, která anglicky ani nebreptne a se čtečkou karet se marně snaží zápasit v řecko-římském stylu. Vše zachraňuje přivolaný mladík.

andalusie-1150.jpg

Smutek na pláži...

Pak se rozhodneme zajít k moři. Naposled. Jdeme 45 minut a neustále míjíme paneláky, hotely, paneláky, hotely.... Konečně vidíme pláž. Tak tady nás vyplivnout cestovka na 14 dnů, tak se tu zblázním. Raději nebudu nic psát. Ohodnoťe sami...

andalusie-1158.jpg

andalusie-1154.jpg

Poslední fotka naší dovolené:

andalusie-1160.jpg


Cestou do hotelu se zastavujeme do thajské restaurace - jsme jediní hosté a tak si v klidu užíváme posledního večera. Spát jdeme brzo - protože také brzo vstáváme. Leč spánek nepřichází - aby taky jo!!! Místní jsou po siestě odpočatí a tak nám pod okny hulákají do půl třetí ráno. Mezi tím slyšíme neustálé troubení klaksonů, hukot čistících vozů a do toho horko... Celí zlomení vstáváme ve čtyři ráno, s radostí opouštíme Torremolinos (již nikdy více) a míříme do Málagy. Auto odstavujeme před půjčovnou, doklady házíme i s klíči do schránky a pěšky míříme na letiště. Pak už to jde jak na drátkách - odbavení, letadlo, klidný let a přistání v Bratislavě. Tam na nás divně koukají naši hlídači aut - prý jsme tady už měli dávno být! Mysleli si, že jsme dezertovali a už chtěli naše auto prodat. Není nad to, než se špatně domluvit. Cesta domů už byla jen chvilka.

A je to za námi. Byli jsme vůbec někde? Byli. O tom svědčí výše psané řádky a spousta fotografií. Pokud jste prožili celou dovolenou s námi a dočetli jste se až k tomuto konci, chci Vám poděkovat. Při mé ukecanosti to byl heroický výkon. Díky za trpělivost a zvu Vás na naše cesty příští. Určitě toto nebyl náš poslední výlet. Slibuju!

Další místa naší cesty naleznete zde:

Andalusie - úvodní stránka

Gibraltar

Gibraltar II.


Tarifa

Arcos de la Frontera

Zahara de la Siera

Ronda

Bobastro a El Chorro

Granada

Guadix

Sierra Nevada

Comares

Málaga

Informace o dopravě, průvodcích a cenách.

Historie a současnost Španělska

Vytisknout stránku Vytisknout stránku2. 9. 2011, 15:03, zobrazeno 9617x, dnes 2x
2.5 4Hodnocení