Andalusie - Zahara de la Sierra

Po návštěvě nádherného Arcosu de la Frontery, který se označuje jako jedno z nejpůvabnějších horských měst v celém regionu, nasedáme do Lunochodku a míříme úrodnou krajinou směrem k městečku El Bosque. Odpoledne máme jeden z mála termínů naší dovolené - do Rondy se musíme dostat do šesti večer, aby nám neprodali ubytování...

mapa-celek.jpg

Celkový pohled na odpolední trasu a detailní satelitní pohled:

mapa.jpg

Bílé městečko El Bosque je považováno za bránu do pohoří Sierra de Grazalema.

andalusie-0438.jpg

Začíná stoupání serpentinami do kopce - míjíme vesničku s trochu Potterovským jménem Benamahoma a přijíždíme na hřeben Puerta de El Boyar ve výšce 1 103 m n.m. Využíváme parkoviště u vyhlídky ke krátkému odpočinku.

andalusie-0448.jpg

Vašek to vždy bere z gruntu... jako po celou naši dovolenou...

andalusie-0446.jpg

Výhledy jsou tady nádherné - je ale opar a obloha ocelově šedomodrá - totálně nefotografické počasí. Tak alespoň dokumentačně.

andalusie-0450.jpg

Když už nejdou fotit výhledy, zaměříme se alespoň na detaily. Já objevuji krásného motýla - otakárka:

andalusie-0444.jpg

Pak přebírá fotoaparát Janka a řádí mezi kytičkami - a že jich tu není málo!

andalusie-0454.jpg

andalusie-0452.jpg

andalusie-0462.jpg

Tento úlovek jí potěšil obzvláště - prvně si myslela, že vidí čmeláčka na květu - až po chvilce ji došlo, že se kouká na nádherný tořič.

Nasedáme do vozu a serpentýnami se spouštíme dolů k městečku Grazalema. Kousek před ním ale odbočujeme do leva - na sever, kde začíná jedna z nejkrásnějších cest v okolí. Znovu prudce stoupáme a nabíráme výšku. Výhledy jsou čím dál tím nádhernější a Vašek jede prakticky přískokem - neustále ho nutíme zastavovat a kochat se okolím.

andalusie-0464.jpg

Pohled nazpět k Puerta de El Boyar.

andalusie-0474.jpg

Klikatá cesta nás zavede až na místo zvané Puerta de las Palomas - Holubičí soutěsce. Holuby nevidíme, supy ano. Parkujeme u cedule Mirador a jdeme na vyhlídku. Tedy Janka a já, Venca uléhá na lavičku a odpočívá. Ty serpentýny ho nějak ničí!!!

andalusie-0468.jpg

andalusie-0470.jpg

Po krátkém odpočinku pokračujeme zprudka dolů cestou plnou nekonečných serpentýn. Ještě před chvílí jsme si mysleli, že to nejhezčí už máme za sebou. Ani náhodou!!!

andalusie-0478.jpg

Tento pohled nás znovu nutí zastavovat a kochat se úžasným výhledem. Je to krajina, kterou si nemůžete nezamilovat. Tak jiná a rozdílná od toho, co známe.

andalusie-0476.jpg

Vodní plocha - přehrada Embalse de Zahara - zde vznikla až v nedávné době a změnila tak podstatně ráz zdejší krajiny. Určitě - alespoň pro naše oči - k lepšímu. Zahara de la Sierra se pyšní nejdramatičtější polohou ze všech grazalemských vesniček. Nad vesnicí se tyčí maurský hrad ze 13. století, který v roce 1407 dobyli křesťané. Odvážný noční útok granadského velmože Abú al-Hasana na krátko navrátil hrad do rukou muslimů. Odplata na sebe ale dlouho nenechala čekat - vyprovokovala katolická Veličenstva zahájit poslední fázi andaluské reconquisty, která vyvrcholila v roce 1492 pádem Granady.

Do města vjíždíme ze strany přehrady a hledáme místo, kde zaparkovat. Ani nevíme jak a jsme uprostřed města. Odsud není jiného úniku, než jet dopředu. Uličky jsou tu uzoučké jako v Arcosu, lámeme auto do pravoúhlé zatáčky a sjíždíme sebevražedným svahem dolů, až nám málem brzdy nestačí. Pak k našemu zděšení projíždíme přímo skrz hlavní náměstí, těsně kolem místních pohodlně rozvalených v zahrádkách před restauracemi se sklenicí vína. Jedeme uzoučkým prostorem kolem nich a dle našich měřítek je to troufalost nejvyššího kalibru. Někde jsme museli minout zákaz vjezdu!!!
Nakonec parkujeme těsně pod hradem v uličce jménem Calle del Camino Nazari.

andalusie-0482.jpg

Z malé vyhlídkové terasy se nám otevírá nádherný výhled na přehradu a kopce poseté olivovníky:

andalusie-0484.jpg

andalusie-0488.jpg

I když sebe sami prakticky nefotíme, zde uděláme vyjímku. To místo prostě stojí za to.

andalusie-0486.jpg

Tady se naše cesty dělí - Janka a já míříme na starý maurský hrad a Venca naopak míří do podhradí, zakoupit si něco k snědku. Z hradu je okolí ještě půvabnější.

andalusie-0492.jpg

Pod námi se k sobě těsnají střechy zaharských domků, shora vidíme cestu, kterou jsme před chvílí zoufale kličkovali.

andalusie-0496.jpg

Vyšplháme na nejvyšší věž hradu - nic moc také z hradu nezbylo - a nabíráme krásu a atmosféru plnými doušky.

andalusie-0494.jpg

andalusie-0500.jpg

andalusie-0498.jpg

andalusie-0502.jpg

Naposled se otáčíme za hradní věží a míříme k autu. Vašek zrovna dojídá sendvič s jamonem a pomlaskává. Na to se tak dlouho těšil ...

andalusie-0490.jpg

Vyhřátý Lunochodek nás vítá a my pomalu opouštíme toto kouzelné místo. Ještě dlouho se ohlížíme a vidíme v dálce hrad nad vodní plochou. Zbývá nám už jen dojet do Rondy a stihnout ubytování.
Dnes jsme nabiti emocemi a krásou. To budeme ještě dlouho vstřebávat...

Další místa naší cesty naleznete zde:

Andalusie - úvodní stránka

Gibraltar

Gibraltar II.


Tarifa

Arcos de la Frontera

Zahara de la Siera

Ronda

Bobastro a El Chorro

Granada

Guadix

Sierra Nevada

Comares

Málaga

Informace o dopravě, průvodcích a cenách.

Historie a současnost Španělska

Vytisknout stránku Vytisknout stránku29. 7. 2011, 20:45, zobrazeno 8061x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení