Dobarsko, Baňa

Den pátý - úterý 5. 7. 2011

Na dnešek hlásí předpověď počasí déšť a bouřky. Ráno je sice hezky, ale průvodci pro jistotu volí odpočinkový den. Náš hotel byl slibován s vířivkou a bazénem - obojí je ale mimo provoz, proto nám cestovka nabízí jako náhradu koupání v termálním bazénu. Nejsme z této nabídky nadšeni, proto se rozhodujeme pro vlastní program. Marc a Lum s Ivkou a Vaškem si domlouvají odvoz k chatě Vichren. My se rozhodujeme jet se zbytkem zájezdu a udělat si výlet po okolí. 

Z rána ještě jdeme vyměnit peníze do směnárny na náměstí. Celou cestu nás provází malý toulavý pes, který vypadá, jako velká liška. Opustí nás až ve chvíli, kdy uvidí skupinu dětí s jídlem v ruce. Takových psů potkáváme aspoň deset.

bulharsko0287.jpg 

Autobus vyjíždí v deset hodin. Jedeme asi 30km do vesnice Dobarsko. Je to nejstarší vesnice v tomto regionu. Má asi 1300 let. Chceme navštívit kostelík sv. Theodora Tyrona a  sv. Theodora Stratilatuse z roku 1614.  Hned při vstupu do kostelní zahrady nás vítá usměvavá babička v kroji, která nám každému dává snítku rostliny s názvem „zdravec". Tato rostlina symbolizuje zdraví. Kostel je zavřený, protože v celé obci nejde elektřina. Zatímco se procházíme po malé zahradě, domlouvá průvodce vstup do kostela. Nakonec nás dovnitř pustí zdarma (vstupné je 4 leva). Kostelík je minimálně osvětlený, tak až z pohlednic vidíme, jak nádherně je zdobený. Nejznámějším obrazem je obraz Krista v raketě.

 bulharsko0277.jpg

Tady děvčata dostávají "zdravec". Kéž by byly dlouho zdravé!

bulharsko0281.jpg

Tato usměvavá babička se narodila v Banké Bystrici.

bulharsko0283.jpg

Krojované babičky nám ukazují svatební zvyky. Jedním z nich je zdobení stromků mašličkami.

bulharsko0291.jpg

bulharsko0293.jpg

V kostele se nesmělo fotit s bleskem. Tak alespoň jedna náladovka.

bulharsko0294.jpg

Nejznámější obraz v kostelíku - Kristus v raketě. No proč ne, Erich von Daniken byl z takového obrazu určitě nadšený.

bulharsko0295.jpg

Po prohlídce kostela se v zahradě rozbíhá ukázka lidových zpěvů a tanců. Původně celé přivítání bylo připraveno pro japonské turisty, ale my jsme je předběhli. Skupinka krojovaných žen zpívá a tančí tradiční svatební tance. Mají nádherné hlasy a tady do tohoto prostředí to úžasně sedne. Je to velice příjemné zpestření prohlídky.

 bulharsko0297.jpg

Předtím, než nasedneme do autobusu, se jde Janka projít do ulice vesnice. Proti ní jde stará paní s bílým šátkem na hlavě. Janka ji pozdraví, a paní se hned ptá odkudže je. Když jí to Jana vysvětlí, paní jí řekne, že to je daleko, popřeje jí hodně zdraví, štěstí a požehná jí. Jana je z toho celá dojatá.

 bulharsko0301.jpg

bulharsko0300.jpg

Kamenná stěna okolo kostelíku.

Pak jedeme autobusem do města Baňa, kde parkujeme u termálního koupaliště. Představa, že bych se měl ve vedru, které okolo panuje namočit do vody o teplotě 37°C mě přivádí k mdlobám. Proto míříme do vesnice na prohlídku.

bulharsko0305.jpg

Vzhled je naprosto shodný s ostatními vesnicemi. Jediná cesta, která je vyasfaltovaná, je ta hlavní. Ostatní jsou kamenité a hlinité, auta se mezi kameny jen těžko proplétají. Znovu vidíme spoustu protikladů. Drahé auta, před polorozpadlými domy.

bulharsko0319.jpg

Nechápavě kroutíme hlavou nad ženami, peroucími prádlo přímo na cestě v kamenných žlabech. Až poté co namočíme ruku do vytékající vody pochopíme - voda je tak teplá, že v ní málem nemůžeme udržet ruku. Je to jednoduchá úspora teplé vody v domácnosti.

bulharsko0309.jpg

Jeden z pěkných domů.

bulharsko0307.jpg

Oblíbený moderní dopravní prostředek.

bulharsko0311.jpg

Před námi pohoří Pirin a louka se stodolami.

Využíváme mezery mezi domy, a stoupáme na kopec u vesnice. Stoupání je tak prudké, že pokud by nám podjela noha, skončili bychom až dole pod kopcem. Naštěstí to ustojíme, a skoro po čtyřech se vyšplháme na kopec. Těsně pod vrcholem uvidíme ptáčátko, sedící na dřevěném pahýlu. Naprosto na nás nereaguje, jen opatrně otáčí hlavu podle toho, kde se pohybujeme. Než se pokusí odletět, tak si ho stihnu v klidu z blízka vyfotit. Procházíme po vršku kolem malé otevřené kapličky, a pak opět scházíme dolů do vesnice.

 bulharsko0315.jpg

bulharsko0313.jpg

Pohled na vesničku Baňa, v pozadí pohoří Rila.

bulharsko0303.jpg

Sedáme si do nóbl restaurace, vedle které se buduje malý termální bazén. Znovu ty kontrasty! Nóbl budova sousedící s polorozpadlou stodolou.

bulharsko0317.jpg

Dáváme si Pirinskoje pivo. Servírka nám nabízí ještě Tuborg- a tak si dávám navíc ještě třetinku, abych mohl porovnat, které z bulharských piv je lepší. Až po přečtení etikety zjišťuji, že je Tuborg dánský :o))

 bulharsko0321.jpg

Pohled na termální koupaliště. I sprchy mají 37°C.

bulharsko0323.jpg

Další opuštěné hotely uprostřed ničeho potkáváme cestou...

bulharsko0325.jpg

 Cestu na hotel nám ještě okoření pokažený autobus. Díky poruše projíždíme Bansko pětikilometrovou rychlostí - vyhlídková jízda jak se patří! Tato Setra už určitě má nalítáno mnoho kilometrů...

Další dny naší cesty po balkánských horách:

Melnik, Roženský monastir

Pirin - Vichren, Banderiška porta

Rila - Musala

Pirin - Bezbog, Popovo jezero

Rilský monastir

Vytisknout stránku Vytisknout stránku5. 9. 2011, 10:57, zobrazeno 4365x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení