Dolomity 2013 - Padone

18. 7. 2013

Passo Pordoi – Sass Becé – masiv Padone - Rifugio Fredarolla – Porta Vescovo – Arabba

Na dnešní den je hlášeno deštivé počasí. Pravda je, že ráno se na nebi prohání těžké mraky a počasí vypadá nejistě. Autobus nás vyveze do Passo Pordoi (2 239 m n.m.), kde jako jediní s Ferdou vystupujeme a necháme zbytek party jet na prohlídku Canazei.

_dsc0018.jpg

Lanovka z Pass Pordoi na Sass Pordoi

Jdeme si prohlédnout hřbitov vojáků z první a následně i druhé světové světové války. Hlavou se mi neustále honí myšlenky, jaký to je diametrální rozdíl dívat se na tu krásu okolo z pohledu člověka žijícího v míru a vojáků, kteří zde museli v neuvěřitelně tvrdých podmínkách bojovat. Raději nepřemýšlet, neb se mi do myšlenek vkrádá pocit zoufalství a smutku. Války jsou hrozné…

_dsc0023.jpg

_dsc0054.jpg

Po prohlídce se vracíme na Passo Pordoi a začneme stoupat okolo vrcholu Sass Becé na hřeben Padone. Už při stoupání nám na obličej dopadají první studené kapičky deště. Již v silném dešti doběh na Rifugio Fredarolla (2 388 m n. m.) Schováme se v chatě ve chvíli, kdy majitel rozpálí velkou grilovaní pec. Oheň nás hřeje a je tu úžasně! K tomu všemu si dáváme pravé italské kapučíno a čokoládu. Ani se nám nechce ven.

_dsc0107.jpg

Venku už mezitím přestalo pršet a tak platíme 8,50 Eur a jdeme dále. Hned za chatou potkáváme první kytičky. K údivu kolemjdoucích turistů se válíme na zemi pro získání co nejlepších záběrů. No a pak se už to neustále opakuje dokola – dřep ke kytce e a vztyk, dřep ke kytce a vztyk…

V zápalu focení dojdeme až k chatě Viel dal Pan (2 432 m n.m.) Na terase sedí parta Italů a z plna hrdla pěje, to je snad Italský zvyk. Kdyby alespoň zpívali čistě…

_dsc0114.jpg

Celou cestu se před námi otevírají nádherné výhledy na masiv Marmolády a Lago di Fedaia. Je ovšem zataženo s oparem,proto jsou fotky spíše pouze dokumentační. Nad námi je vrchol Sasso Capello (2 557 m n. m.), která z druhé strany tvoří nádherný monument – jako zlomený zub či šikmé fotbalové hřiště.

_dsc0117.jpg

_dsc0146.jpg

Na oběd si sedáme na stejné místo, kde jsme před sedmi lety obědvali s Marcelkou. Jen tenkrát byla modrá obloho a kvetlo ještě více květin. Po jídle na nás začíná mírně krápat. Proto balíme a urychleně míříme na Porta Vescovo k lanovce. Ovšem počasí nám nepřeje – mrholení přechází v silný déšť a my musíme navléknout pláštěnky. V tu chvíli se naše poklidná fotografická výprava mění na ryze rychlošlapnou partu turistickou. V dešti jen jdeme a jdeme, co nám síly stačí. Po chvíli už cítíme mokré nohavice studící do nohou. Z hora na nás prší, zevnitř se při té námaze a pláštěnkách pěkně potíme. Vodě neutečeme!

_dsc0153.jpg

V 14: 20 docházíme k lanovce, platíme 2x 10 EUR za jízdenky a v 14:45 sjíždíme do Arabby. Tady neorší, ale ve vzduchu je cítit voda. Rychle se přesouváme na hotel vrháme se do horké sprchy.

Návrat na úvodní stránku Dolomity 2013, nebo pokračovat na další - a poslední den naší cesty - Sass Pordoi


Hřeben Padone

Vytisknout stránku Vytisknout stránku7. 8. 2013, 17:59, zobrazeno 3728x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení