Dolomity 2013 - Passo Falzarego, Cinque Torri

16. 7. 2013
Passo Falzarego – Rifugio Averau – Cinque Torri – Passo Falzarego

Ráno nás opět budí dokonale modrá obloha bez jediného mráčku. Proto se dobře mažeme opalovacími krémy a po opulentní snídani vyrážíme v 8:46 směr Passo Falzarego. Cesta vede na úbočí hlubokých údolí a autobusek má co dělat aby se ve 180° serpentinach vůbec otočil.

_dsc0371_panorama.jpg

Perličkou je pak tunel vykopaný ve skále, který tvoří serpentínu s úhlem větším než 180°. Tady nemůžeme projet! Ovšem náš řidič Míša se tunelem provlékne naprosto bravurně – pravý přední horní roh autobusu a stejně tak i opačná strana se míjí s hrubou tesanou stěnou tunelu o centimetry. Za tento bravurní kousek sklidí bouřlivý potlesk. Za tunelem už je Passo Falzarego (2 117 m n. m.) Zde dostáváme na výběr – buďto si vystoupíme a půjdeme dlouhou trasu, nebo nevystoupíme a popojedeme až k chatě Rifugio Bain de Dones, kde můžeme vyjet lanovkou na Cinque Torri.

_dsc0388.jpg

My vystupujeme (je nás asi 16) a společně s průvodkyní Veronikou začneme stoupat Croda Negra vzhůru. Otáčím se fotím Passo Falzarego a tím se propadám na konec pelotonu. No bodejť, dnes jdu přeci s rychlonožkami!!!

_dsc0398.jpg

_dsc0399.jpg

Poslední pohled na Passo Falzarego

_dsc0413.jpg

Po chvíli zjišťujeme, že jsme někde minuli odbočku a stoupáme výše trasou 441, kde musíme překonat vyšší převýšení. Za odměnu se nám otevírají krásné výhledy na Marmoladu, hřeben Padone a na Sorapis. (Marmolada je ten bílý vrcholek úplně vzadu).

_dsc0416.jpg

Jdeme úzkou cestičkou v suťovišti až k chatě Rifugio Averau (2 413m n . m.) Zde máme možnost vystoupat na chatu Rif. Nuvolau do výšky 2 575 m n. m.(to je ta stavbička úplně vpravo nahoře na konci šikmé skály). Jelikož ale nemáme morál, necháváme tento nádherný kopec zdolat Ivku a Vaška a v klidu odpočíváme dole.

No v klidu – těsně pod nás se posadí banda italských dětí, kteří s námi šli z Passo Falzaredo. Mají mši pod širým nebem a pějí náboženské písně – modlí se a baští oplatky, které jim dávají černoši v bílých prostěradlech… Jejich falešný zpěv se nese široko daleko.

_dsc0440.jpg

_dsc0449.jpg

Zatím co odpočíváme, projíždí kolem nás nekonečná kolona cyklistů - zrovna zde probíhá nějaký šílený závod - my to nevylezeme pěšky a oni to dávaj na kole! Mnozí z nich jsou doškrábaní a krvácející... Náročná sranda! Doktoři se kolem nich prohánějí na terenních motorkách...

_dsc0466_panorama.jpg

Po odpočinku sestupujeme k nádhernému soustředění skalních stěn s názvem Cinque Torri. Zde je vytvořené museum I. Světové války. Procházíme si zákopy, bunkry, dělostřelecké pozice a další vojenské objekty. Bojovat tady muselo být šílené. Je škoda, že tak nádherné prostředí přinášelo vojákům zoufalé utrpení…

_dsc0476.jpg

_dsc0490.jpg

_dsc0494.jpg

Zbývá nám už jen dojít nazpět na Passo Falzarego. Od Cinque Torri vystoupáme pár desítek metrů a odbočíme doprava na půvabnou sestupující cestu mezi neuvěřitelným množstvím květin. Stráně jsou posety azalkami, nalézáme i kolonii tučnic alpských – masožravých rostlin, které jsou zrovna v květu. Nádhera.

_dsc0540.jpg

_dsc0508_panorama.jpg

Pohled nazpět - vlevo vrchol Tofana, Cinque Torri vpravo

_dsc0539.jpg

_dsc0549.jpg

Sestup končí na louce plné vstavačů s bublajícím potůčkem. Neodoláme a jdeme si osvěžit chodidla do chladné vody. Jedinečné osvěžení.
Jsme ale níže, než je passo, proto musíme poslední kousek cesty stoupat necelých 200 m nahoru. Dosažením sedla Passo Falzarego ukončujeme náš okruh. Byla to opět nádherná cesta plná slunce, květin a nádherných výhledů.

Večer máme zase luxusní večeři s bílým vínem – je výborné mít možnost poznat místní kuchyni. To jsme doposud nezažili.

Návrat na úvodní stránku Dolomity 2013, nebo pokračovat na další den naší cesty - Planac – Punta Trieste – Piccolo Setsas – Passo di Valparola


Passo Falzarego Tofana Cinque Torri

Vytisknout stránku Vytisknout stránku7. 8. 2013, 17:50, zobrazeno 7277x, dnes 6x
5.0 1Hodnocení