Hraničářské kešky

Konečně ráno!
Dnešní noc byla krušná. S láskou vzpomínám na tchána, který nechtěl jezdit nikam na noc, protože tvrdil, že se vyspí jen ve své posteli. Vůbec jsem ho nechápal... Jak já mu teď rozumím!

Celou noc se točím jako kafemlejnek a budím se při každém otočení. A když konečně usnu, probudí mne tiché ale naléhavé bzzzzzzzzzzzzzzz... 

Celý nevypsaný a dolámaný sedám s Jankou do auta a vydáváme se do Náchodu. Dnes chceme  - po včerejším rekordu 51 keší v jediném dni, utrhnout další rekord. Janka má vše naplánované a vymyšlené. Dobře načetla mapy i ohlasy předešlých kačerů a má zcela jasný plán.

Parkujeme u Kauflandu, těsně u hraničního přechodu do Polska. Tam zjistíme, že máme ještě chvíli čas a tak si sedáme v cukrárně u vchodu Kauflandu na kafe a zákusek. Pak nastupujeme do místní dopravy a necháme se zavést na autobusové nádraží, kde nás čeká další přestup na meziměstskou linku.
Jestli si myslíte, že jen tak čekáme, až přijede další spoj, jste na omylu. Janka už má najité dvě kešky, které stihneme před odjezdem odlovit! Tedy jednu odlovíme a u druhé se zasekneme. To musíme nechat na zítřek, dnes už musíme na zastávku.

dsc00668.jpg

Autobus nás veze kolem tvrze Dobrošov na zastávku se jménem hodným arboreta - Borová, U jedle. Zajímavé je, že tam není bor a vůbec už ne jedle. Ale bříza a smrk. No nevím, trefné to zrovna není. Ocitáme se uprostřed lesů a polí. Začíná ve mě hlodat myšlenka - původně jsme měli jít ke keši 54 - což je konec první části hraniční série. Tím ale, že jsme popojeli až o zastávku dále, chceme jít k číslu 69. 
69? Blbé číslo... Když ke kešce přijdeme, odhodlám se to navrhnout: "Jani, sedmdesátka je kousek, nezaokrouhlíme to????" A tak pokračujeme směrem od našeho cíle dál a odlovujeme keš číslo 70. No a teď už správně - směrem k jedničce!

img_20180929_105219.jpg

Cesta je nádherná - mírně se pohupuje, hranici tvoří prakticky alej stromů - kešky jsou pouze po naší straně hranice, takže máme jednodušší i hledání. Sluníčko svítí, pofukuje chladný větřík (nasazujeme si i čepice), ale jinak naprostá idylka. Kešky ubývají jedna za druhou. Za chvíli jsme u 54 - je to větší krabička, kde měníme kolečko a vesele pokračujeme dále.

img_20180929_102238.jpg

Po pár keších potkáváme protijdoucí dva muže. Janka už na ně z dálky volá, že zdraví kačery. Pán se ptá, jak je poznala - no kdo by chodil lesem s očima upřenýma do GPS? Pánové jdou od jedničky a tvrdí, že u 54 končí. Přesvědčujeme je, že to nemají vzdávat - vždyť je to krásná procházka, to je škoda to vzdát! To ovšem nevíme, co už mají za sebou a co nás teprve čeká...
Až později se dovídáme, že oba dva byli zasloužení kačeři s odlovem vysoce převyšujícím 10 000 keší. Bože kam se hrabeme!

dsc00684.jpg

Po rozloučení s protijdoucími souputníky se to nějak zvrtne. Okamžitě se rovinka změní do prudkého sešupu a my poprvé říkáme: "Tak tomu rozumím, proč to už chtěli vzdát..." A neříkáme to na této cestě poprvé. Sestupujeme do hustého porostu, kde hranice vede kolem potůčku na dně rokle. Ztrácí se vše, signál GPS, signál mobilního operátora a nakonec málem i my. Tuto část cesty jsme těžce podcenili. Nemáme vypsané hinty, na mobilu tma a my jen horko těžko hledáme kačerské chodníčky, které by nás vedly k odlovům. Nakonec ale nejdeme vše. Jsme rádi, že je podzim a kopřivy po pás už prořídly...

dsc00685.jpg

Janka ještě loguje poslední nález u potůčku a já popocházím kousek dál. Volám na ni: "Jani, ani sem nechoď!" Přede mnou se tyčí kopec, který vypadá na to, že když půjdu nahoru, budu se moci v pohodě opírat rukama o zem přede mnou. Jana se rozběhne a vyrazí kupředu. Já a její plíce ji následujeme. Když se všichni tři sejdeme nahoře, naskytne se nám šílený pohled - to samé dolů!! A uprostřed keš, kterou ne a ne zaměřit. A tak do kopce, z kopce.... Až nakonec budu počítat, kolik metrů jsme nastoupali, toto už nic nezohlední.

dsc00689.jpg

No a v podobném gardu to pokračuje. Kde je ta idylka ze začátku? To nás mělo jen uchlácholit :) Šlapeme co to dá, ale konce to nemá. Keše začánají přibývat - či spíše ubývat - čím dál pomaleji a my začínáme pociťovat únavu. Na jazyk se mi dere okřídlená oslíkova věta: "Už tam budem????"

img_20180929_112635.jpg

img_20180929_131635.jpg

Až kolem druhé opoledne usedáme na rychlý oběd. Musíme to dojít, přeci to nevzdáme! Dojíst, pokračujeme!

dsc00688.jpg

To, že jsme na hranicích, které kdysi oddělovaly bratry Čechy a Poláky nám připomínají ostnaté dráty na hraničním přechodu Česká Čermná. A jsou zase v kopci po kterém nasleduje padák dolů a zase protikopec...

img_20180929_161135.jpg

V lese je sucho až praští - toto je jedna z mála houbiček, kterou nacházíme.

dsc00692.jpg

Dobrovolně přiznávám, že ke konci trasy už toho mám plné kecky - nebo pohorky? Chvílemi mám pocit, že zakopávám o vlastní nohy. I sluníčko nám dává znát, že toho dnes už bylo dost a chystá se k západu. Naštěstí jsme na konci i my. Je šest večer a my přicházíme ke keši číslo jedna. Asi bychom měli třelit šampaňské, že jsme udělali rekord - dali jsme 70 kěší o sobě + jednu navíc ráno. Pohled na naše skóre mi ale nedá. 498! Nejsem Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D. a netrpím obsesemi, ale uzavřít den s takto nekulatým skóre?

img_20180929_184332.jpg

A tak házíme batohy do auta a jdeme ulovit ještě jeden kousek za dětské dopravní hřiště a končíme u pěchotního srubuN-S 84 Voda.500!!!!!


Tímto kulatým číslem končíme dnešní den. Dojedeme na ubytování, dáme si rychlou večeři a já jdu do hajan. Teď už snad budu spát jako dudek, když jsem tak ušlapaný a unavený. Kolik, že jsme toho vlastně ušli?

mapa-kesi.jpg

profil-trasy.jpg

Když k naměřeným kilometrům připočítáme pobíhání kolem kešek 800 m, budem na 16 km. Nic moc, to jsme ušli i včera. Ovšem výškový profil je jak při vysokohorské turistice... skoro 1450 m nahoru a 1750 dolů je už slušný výkon.

Přemýšlím, jestli jsem vůbec v jeden den takové převýšení dal. Asi ne. Stejně tak jsme nedali v jeden den 73 keší a myslím, že to v brzké době nezopakujeme...

Návrat na úvodní stránku Lov keší v Jestřebích horách

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku3. 11. 2018, 12:34, zobrazeno 1374x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení