Je pátek a my nemusíme do práce! Máme celý den na procházky Třeboní. Janka to má naplánované - půjdeme najít Libuščiny kešky - třeboňské stromy. Přidává se k nám Slávek s Tondou - odvahy :) Zajdeme do parku a Janka vytahuje nedokonale připravené podklady. Ouha... Stromy nejsou všechny v parku, ale pěkně rozházené po půlce Třeboňe. Běháme sem a tam a sháníme indicie. Kluci statečně tvrdí, že jim to nevadí a šlapou s námi.

dsc08421.jpg

Cestou bereme i ostatní tradičky, které se nám připletou pod nohy. Vyběhneme i na věž a kocháme se okolím. Třeboň je krásná a asi navždy zůstane naší srdeční záležitostí.

dsc08432.jpg

Aby kluci neřekli, že je jen honíme okolo, bereme je na polotmavý Žumberk a pizzu. Nebo oni nás?

dsc08434.jpg

Vrchní kačerka a dva poučení mudlové na hrázi Světa. Nakonec to s námi ušlapali až do konce...

Odpoledne navštívíme tetu se strejdou a večer máme domluvené překvapení - kamarádka Miška nás zve na komentovanou prohlídku Třeboňského divadla pod názvem: "Fantom divadla - příběh o vášni k umění ožívá..." Přiznávám, že už večer nemám energii a chuť někam jít. Představení začíná v devět a to už je pomalu můj čas chystat se do pelechu. Ale taková nabídka se přece neodmítá! A tak už skoro po tmě vyrážíme do divadla.

20180427_210659.jpg

Divadlo je potopené ve tmě, osvětlují jej jen svíčky a atmosféra je nádherná. Usedáme do hlediště a krásná průvodkyně v dobových šatech vypráví o historii divadla. Představí nám historickou oponu - jednu z nejstarších u nás... Na jevišti vyprávění doplňuje děj a krásná hudba... Dozvídáme se příběh Josefa Kajetána Tyla, o jeho vztahu k Třeboni a Třeboňských měšťanů k němu. Krásný a smutný příběh...

20180427_212226.jpg

Postupně si projdeme lóže i poslední patro hlediště a prohlídku ukončíme na jevišti.

20180427_215838.jpg

Koukáme do ve tmě tonoucího sálu, ozývá se potlesk a my se ukláníme. Zvlášně krásný pocit s trochou mrazení v zádech.


Nakonec si ještě chvíli povídáme s Miškou a Milanem - je to moc milé. Děkujem Vám za krásný večer!!!
No a protože je noc ještě mladá a představení nás nabilo energií, usedáme u Kellyho na lahvinku vína. Dnešek byl tedy hodně výživný...

Sobota 28. 4. 2018

Protože máme být v Krumlově až po 14:00 hod, využíváme sobotní ráno k návštěvě třeboňského náměstí - dnes jsou švýcarské dny...

dsc08436.jpg

Obcházíme Třeboň okolo Zlaté stoky a jdeme se podívat na domeček J. K. Tyla - v takovém malinkém domečku žila jeho devítičlenná rodina. Zdarma mu jej pronajali Třebonští jako vděk za jeho práci ve chvíli, kdy mu bylo nejhůře. Ač sám vážně nemocný - měl tuberkulózu - nechával rodinu spát dole, kde se dalo topit a sám si bral do podkroví jen nahřáté cihly, aby v noci nezmrzl... Ani nevíme, jak se máme dobře.

dsc08439.jpg

Zajdeme pozdravit naši starou známou paní...

dsc08441.jpg

... a vodnika u Zlaté stoky.

dsc08442.jpg

Narazíme na krásnou vychytávku - ten nerezový sloupek mezi stojany na kola a reklamou je pumpička na kola - a funguje! Pak už východní branou vstupujeme na náměstí.

dsc08443.jpg

Přicházíme právě včas - švýcarští trubadůři právě začínají dout do svých dlouhých alphornů. My si sedáme hned vedle nich na kávu a posloucháme zvláštní zvuk těchto přerostlých trumpet...

dsc08448.jpg

Ale jedna věc nás ale dostala - ty horny jsou z plastu!

dsc08429.jpg

A tady končí naše návštěva Třeboně. Po obědě nasedáme do autíčka pylem přebarveného na žluto a míříme do Českého Krumlova.

 

Zpět na titulní stranu Krumlovské putování II.

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku6. 5. 2018, 20:39, zobrazeno 1759x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení