Dnešní den hlásí meteorologové stálé počasí bez deště. Sice jim moc nevěříme, protože rosničky jim vyzdechaly a náhradní ropuchy neumí lézt po žebříčku a předpovídat počasí.

S plnou výbavou doplněnou o sedáky a úvazky vyrážíme okolo rozhledny Karasín po červené značce ke hrázi přehrady Vír.

img_2780.jpg

První cestou míříme k ferratě Jezerní stěna. Je to náš první jištěný výstup. První prý má jít zkušenější. Jenže kdo to je? Nechce se mi tahat nahoru i s batohem, neb mám obavy, abych nezůstal někde v půlce zašprajcovaný. Co pak? 
Necháme si dole za odpočívadlem alespoň schované velké lahve s vodou a každý odlehčený o 1,5 kg vyrážíme. Odvážná Janka se začne šplhat nahoru první. Já s obavami za ní:

img_2789.jpg

Ferrata má obtížnost B-C, kterou prý zvládnou i malé děti. Nakonec popoháním Janku, aby šla rychleji a celé si to užívám. Zvládám to bez jakéhokoli problému, což mi činí radost. A já se bál...

Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír

Obloučkem se vracíme nazpět pod stěnu, bereme si vodu a pokračujeme po cestě dále od hráze ke druhé stěně, zvané Ledová. Je to opět obtížnost B-C, takže by to měla být pohoda. Tentokrát jdu první já a po chvilce Jance mizím z dohledu. Zespodu se ozývá: "To se ti to leze s těma dlouhýma nohama!" A tak zastavuji, čekám a povzbuzuji ji. Za chvíli jsme opět vysoko nad údolím. Musíme překonat i krátký pětimetrový most a za ním už jsme na vrcholu.

img_2813.jpg

Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír

Sestoupit dolů z feraty lze zleva podél stěny, což je pekelně prudký sešup v kamení. Rozhodujeme se proto jít více po vrstevnici a míříme k vyhlídce Rossiho skála. Je umístěna mezi poli obrovských kamenů:

img_2851.jpg

Od vyhlídky se vracíme k první ferratě a podél pravé stěny vystuoupáme až na hráz. Odtud stoupáme dále do kopce, kolem vysílače a pak obloukem na vyhlídku Skála Klubačice. Odsud je opět krásný výhled do údolí Svratky:

img_2856.jpg

Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír

Po výhledech se vydáváme přes hráz podél nádrže spodem nazpět do Karasína. Cesta je delší, ale okolí je krásné:

img_2865.jpg

img_2880.jpg
Na skalnatém ostrohu zasahujícím do přehrady stojí strážkyně zatopeného údolí, neboli Chudobínská borovice. Tato borovice lesní s odhadovaným stářím 300 až 350 let byla dvakrát zvolena stromem roku - jednou českým, po druhé i evropským (2019 / 2020). Vypadá spíše jako přerostlá bonzaj.

Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír Ferraty vír

V posledním úseku nás čeká stoupání kolem Karasínského potoka do Karasína. K ubytování přicházíme pěkně uťapkaní. V nohách máme nějakých 14 kilometrů plus dvě ferraty, převýšení zhruba 500 m.

 

Návrat na titulní stranu: Hornosvratecká vrchovina

Vytisknout stránku Vytisknout stránku27. 4. 2023, 11:10, zobrazeno 328x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení