Je neděle ráno a sluníčko z předešlých dní je již minulostí. Začíná se naplňovat předpověď rosničkářů o vlhkém týdnu. Co je lepší - parno k zalknutí nebo déšť? No asi ani jedno. Ale na dovolené se nesedí na chalupě, ale poznávají se nová místa. A tak se vybavujeme na mokro, bereme si pláštěnky i deštníky a vyjíždíme!

img_0905.jpg

Naše první zastávka je v městečku Rotava. Parkujeme u kostela sv. Petra a Pavla a vydáváme se druhou stranu Novoveského potoka na kopec s podivným jménem U Chaty (640 m n. m.) U něj se nachází cíl naší cesty - Rotavské varhany.

img_0912.jpg

První zastavení děláme u bývalého přírodního skokanského můstku, který si místní nadšenci na začátku minulého století "vysekali" v lese. Jeho dopadová plocha končila u místní nemocnice, takže to bylo po nepovedeném dopadu ideální místo. Můstek už je zarostlý náletovými dřevinami a ani nemocnice už není funkční a budova silně chátrá. Tak se alespoň Lumča snažil vžít do pocitů dávno zapomenutých skokanů. A hup!

img_0921.jpg

Janka se s Marcelkou - samozřejmě i za naší chabé pomoci snaží zjistit informace k místní earthce. Pak nám Janka zmizí někde v křoví a najednou volá, že je na kopci na vyhlídce. Nechce se nám šplhat za ní a tak voláme, že na ni počkáme dole. A v tom začně pršet. Z jemného mrholení se z mraků spustí provazce deště. Vytahuji deštník a vyhlížím, kde se objeví Janka. Za chvíli mi zvoní telefon, že je už u varhan, protože při úprku z kopce minula cestičku a doběhla až kus před nás. Za chvíli ji potkáváme celou promočenou. Když spustil déšť, měla zrovna v ruce krabičku s logbookem a nechtěla ji nechat promočit a chránila ji až do ukrytí vlastní tělem. Déšť po chvilce ustává, jen Janka je "durch".

img_0930.jpg

Rotavské varhany

Varhany jsou vlastně starý lom, který začal fungovat už někdy v roce 1875. Čedič, ze kterého je skála tvořena obsahuje 15% oxidů železa ve formě magnetitu. Rozdrcený čedič se přidával k železným rudám do tavby ve vysokých pecích. Hlavním jeho účelem je snížení teploty tání vysokopecní vsázky.
Samotné varhany vznikly asi ve třetihorách před 15 milióny let a šlo o magma vytlačené sopkou na povrch. Nenajdeme zde kráter, protože jej čedič zaplnil a ztuhl.

img_0931.jpg

img_0932.jpg

img_0940.jpg

Pro splnění úkolu earthky se nám podaří najít pětiboký čedičový kámen 

img_0943.jpg

Po svačině u varhan se vracíme nádherným lesem nazpět do Rotavy. Sedáme do vozítka, zatopíme, aby Janka trochu doschla a míříme směrem bývalý důl Rolava ukrytý v lesích severně nad Přebuzí. Na jedné z křižovatek se nám do cesty postaví zvláštní stavba:

img_0951.jpg

Dřevouhelná vysoká pec na tavbu železa - huť Šindelová

img_0957.jpg

Vysoká pec je nádherně opravená a více o hitorii této památky najdete na jejich stránkách: www.hut-sindelova.cz

img_0958.jpg

Po prohlídce hutě pokračujeme na Přebuz. Uprostřed hustých lesů parkujeme na parkovišti - no spíš na takovém tankodromu, na kterém naše SUV má co dělat, aby nešrtalo spodkem a boule.

img_0980.jpg

Před námi se mezi stromy skrývá starý cínový důl. Jeho historie je dlouhá a sahá až do 14 století. Jeho využití ale nebylo ekonomicky únosné, tak těžba nebyla nijak vysoká. Změnilo se to až za druhé světové války, kdy bylo cínu potřeba pro válečnou mašinerii. Vybudovala se zde proto šachta sahající až 175 m hluboho, v pěti patrech a chodby dosahovaly 14 km délky. A nebyla jediná, v okolí byly i další. Na protější straně silnice byl i velký zajatecký tábor. Po skončení války se už těžba neobnovila a důl zůstal opuštěný. Teď je z něj atrakce pro turisty.

img_0985.jpg

img_0994.jpg

Schody do nebe

img_1001.jpg
Zahušťovací nádrž

img_1003.jpg

img_1025.jpg

Výsypky se zbytky rudy

img_1029.jpg

Po prozkoumání starého dolu se rozhodujeme sejít k Rolavskému rybníku, kde chceme zjistit indície ke keši. Rybník najdeme, indície ne...

img_1030.jpg

Rozhodujeme se k návratu do Nejdku. Přijíždíme do něj z opačné strany a zaujme nás černá skála se zříceninou Nejdeckého hradu. Zastavujeme a jdeme na prohlídku. Dojdeme až do centra městečka, kde si v prázdném Albertu nakoupíme něco potravin a sedáme si na kávu pod slunečníky malé kavárničky. Dnes spíše slouží jako deštníky proti dešti.

img_1033.jpg

img_1036.jpg

Tím končí dnešní přeháňkový den plný zajímavostí a památek. Večer sedáme do hlubokých křesel a zapisujeme dnešní geoúlovky a zahříváme se vnitřně. Venku je 13° C a doma to není o nic lepší. Vytahujeme alespoň z kufru auta zapomenuté svíčky a topíme si jimi.

Návrat n úvodní stránku - Hory Krušné

Vytisknout stránku Vytisknout stránku5. 9. 2021, 17:00, zobrazeno 1302x, dnes 3x
0.0 0Hodnocení