Savojky - den sedmý - Rýnské vodopády

A je tady poslední ráno...

Děje se to, co jsme si přáli skoro celou dovolenou, a ono to ne a ne přijít.... Obloha je modrá s rozfoukanými mráčky a slunce začíná osvětlovat vrcholy Denst Du Midi. A my musíme jet domu... To není spravedlivé!!!
Ale co je fér - život většinou ne.

_dsc0361.jpg

Naposled vycházíme ke kostelíku a pozorujeme východ slunce.
Musíme se jít zabalit a uvolnit pokoje. V Champoussinu nás ale ještě čeká jedna atrakce.

_dsc0390.jpg

Vyšlápneme si naposledy kopeček směrem k lanovce a zastavujeme se u místní mlékárny a sýrárny.

Exkurzi začínáme ukázkou výroby sýra. Poprvé to vidím na vlasní oči a je to moc zajímavé. Vidíme velký měděný kotel, kde se mléko zahřívá a za přidání sýřidla a neustálého míchání se vysráží. Pak jej nabírají a nalévají do perforovaných kýblů. Do některých se míchají čerstvé bylinky, ostatní zůstávají čisté. Do kbelíků se následně vkládá závaží, které vymačká další syrovátku. Ta stéká na zem a do kanálku. My ji doma kupujeme a tady ji vylévají...

Po vytlačení zbytku tekuté složky pokládají na hladinu perforované podložky a do jednoho kýble na sebe položí tři kola sýra, které opětovne zatíží. Základ na bochník sýra je připraven.

_dsc0410.jpg

Za oknem pozorujeme dalšího sýraře, který kartáčuje starší sýry slanou vodou a odkládá je nazpět do polic... To je dobrotek!

_dsc0423.jpg

Aby nám to nebylo líto, připravují pro nás ochutnávku. Každý dostaneme decku místního vína a na košt mléko a sýry jak kravské, tak kozí. Nakonec si vše můžeme zakoupit v jejich obchůdku, který je doplněn i o malé muzeum.

Pak už nás čeká cesta domů. Ještě ale máme před sebou jednu zastávku. Odpoledne zastavujeme v městečku Schaffhausen, ve kterém řeka Rýn provádí něco úžasného - zničeho nic se rozhodne svůj poklidný tok oživit a vrhá se o 14 metrů níže...
Celá tato nepředloženost je doprovázena hukotem obrovského množství vody řítící se dolů a jemnou tříští ochaluzující rozehřáté turisty. Je to nádherný pohled, kterého se nemůžeme nabažit...

_dsc0463.jpg

Procházíme se po chodníčcích, molech a tunelech ve skále, které vás přivedou až těsně pod masy zpěněné vody. Pozorujeme lodičky plné turistů, které prořezávají zpěněnou bleděmodrozelenou hladinu a snaží se své pasažéry dostat doprostřed proudu, kde mohou u malého mola vystoupit a vyšplhat na skálu tyčící se jako hláska hradu uprostřed řvoucí vody. Fascinující divadlo.

_dsc0484.jpg

Nádherné ukončení naší cesty za hranice všedních dnů. Zbývá nám jen jedna lehce probdělá noc, překotné vystupování v Praze a dokupování jízdenek na žlutý vláček a cesta domů. Dojet na původně zamýšlené nádraží v Pardubicích a stihnout vlak by se nám nepodařilo. Proto ten zmatek.

Vše ale již jde jako po drátkách. Minuty neúprosně běží a spojují se do hodin, které nás dál a dál vzdalují od nádherných chvil prožitých v Savojských alpách na pomezí Francie a Švýcarska.

Ač nám tentokrát počasí zrovna nepřálo - ba dokonce konstatujeme, že jsme měli nejhorší počasí ze všech dovolených - byla to zase nádherná relaxace v nezapomenutelných místech.

Děkuji vám kamarádi za společnost a jako vždy za výbornou atmosféru. Bylo to perfektní!!!


Pokud se ještě jednou chcete podívat na dny předešlé, pak máte šanci zde:

Savojské alpy - úvod

Den druhý - okolí Champoussin

Den třetí - Les Gorges du pont du Diable

Den čtvrtý - Avoriaz

Den pátý - Le Crosets – Champéry

Den šestý - hledání Portes du Solei


Více fotografií (38)
Den sedmý - Rýnské vodopády

Vytisknout stránku Vytisknout stránku6. 12. 2014, 22:05, zobrazeno 2772x, dnes 5x
0.0 0Hodnocení