Odpoledne přijíždíme do Krumlova a ubytujeme se. Po prozkoumání našeho ubytování scházíme z mírného kopce a rovnou vstupujeme na most s Budějovickou bránou. Je to opravdu kousek.

dsc08470.jpg

První budova na začátku mostu je krásný domeček kata Matěje. Jo kata potřebovali, ale bydlet musel za branami města.
Dnes je tu možnost ubytování.


Dům pochází z poloviny 16. stol. Dle dochovaných archivních záznamů měl v něm kdysi sídlo městský kat Matěj, zvaný Dobrák, který proslul tím, že se snažil co nejvíce zmírnit utrpení odsouzených nešťastníků a mnoho jich zachránil před jistou smrtí.

Proslul také jako lidový léčitel a svérázný ranhojič a byl velmi oblíben nejen u městské chudiny, ale považovali si ho i bohatí měšťané. Pověst vypráví, že si ho pro jeho lidovou moudrost mnohokráte pozval " ke slyšení " ( neboli pro radu ) samotný Petr Vok z Rožmberka, když měl učinit nějaké závažné rozhodnutí.

Dívku Amálku z bohaté měšťanské rodiny Kosmatů, která byla neprávem obviněna a odsouzena k popravě s nasazením vlastního života zachránil. Byla sice popravena, ale později se objevila jako Matějovo manželka, se kterou měl sedm dětí, vesměs vážených občanů města. Tato záhada, kterou zmiňuje i dobový kronikář města nebyla nikdy vysvětlena.


 

dsc08468.jpg

Za domkem je hned Budějovická brána. Pod mostem protéká divokými skalami řeka Polečnice.

dsc08472.jpg

Nevím proč, ale nápis hostel ve mne zbuzuje mrazení v zádech a hororové scény :)

dsc08477.jpg

Vcházíme do starého města - hned za rohem potkáváme místní řemeslníky - kováře, hrnčíre, sklenáře... Všem můžeme koukat pod ruce a něco od nich i koupit.
Jituška si koupí originální českou černou zmrzlinu (kdo na to přišel????) Je tak černá, že má JItka černou celou pusu i jazyk...

Zatím co se líže zmrzlina, my i v davu mudlů odlovíme kešku - jde to!

dsc08480.jpg

No a pak už stoupáme nahoru na hrad. Mimo jiné proto, že pokud se vyfotíme na horní vyhlídce, můžeme si zalogovat kešku. No v tom davu šikmookých i jiných turistů není zrovna lehké.

dsc08482.jpg

dsc08484.jpg

Nakonec nefotíme sebe, ale okolí - výhled se nezměnil - je stále nádherný.

dsc08490.jpg

Hladoví scházíme cestičkou U Prachárny pod Plášťový most a jdouce kolem řeky hledáme, kde se najíst. Plno, plno, plno... Když pak dojdeme přes řeku opět do centra, zjišťujeme, že 0,4l piva stojí 70 Kč. A tak se obracíme, přes most přecházíme opět mimo centrum a sedáme do malé restaurace. Tam kupodivu 0,5 l piva stojí stejně jakou u nás - pod třicet korun. Jó cizinci to asi nepřipadne - pivo retauracích tam běžně stojí 5 EUR, ale pro nás to je trochu moc :)

dsc08492.jpg

Po jídle jdeme hledat další keš u kaple Sv. Martina - tu sice nenajdeme, zato se projdeme krásným Městským parkem a nakoukneme do zahrady fotoateliéru Seidel, který se nám minule tak líbil. Dnes je už zavřeno, tak snad jindy.
Utahaní po celém dni se vracíme na ubytování a jdeme do hajan.

dsc08497.jpg

Z okna ubytování...

Návrat na úvodní stránku Krumlovské putování II.

 

 

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 5. 2018, 06:44, zobrazeno 1511x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení