Švýcarsko 2008 - den druhý

Sobota 19. 7. 2008

Bydlíme ve staré rustikální dřevěné chalupě vedle kostela, která má číslo popisné 2, což potvrzuje její stáří - prý asi 400 let... Dostáváme pokoj č. 16, lahůdku největší.... Tři malé okna mířící do šikmé střechy a na dvůr a jako bonus je vedle nás záchod, takže máme postaráno o zvukový doprovod a odér. Vše v ceně zájezdu. Proč odmítat dobrou nabídku!!! No snad to přežijeme. Později Lumír trefně poznamená, že to vevnitř vypadá jako v termitišti - spousta schodišť a podlahy v různých úrovních...  V jednom patře máte alespoň tři výškové úrovně oddělené dvěmi či třemi schody. Prostě naše malé TERMITIŠTĚ!

jungfrau015.jpg

Pohled z čela hotelu. V pvním patře nad vchodem je jídelna, my bydlíme ve druhém nad jídelnou, okna máme ale dozadu.

jungfrau007.jpg

Výhled z našeho okna. Kdyby jsme chtěli na návštěvu do vyšších pater, není problém!!!

jungfrau003.jpg

Tento výhled máme z balkónku v našem patře. Je to úchvatné. Jen sedíme a koukáme. Vůbec se nám nechce zvedat. Ten pohled je jedinečný. Něco tak nádherného se často nevidí...

jungfrau005.jpg

Zasněžené třítisícovky uzavírající údolí. Nebe bez mráčků...

jungfrau013.jpg 

 

V klidu se vybalíme, převlečeme na cestu a v poledne vyrážíme k vodopádům Trümmelbach fälle. Nebe se zatím zaplnilo tisíci bílými beránky. Krása! Jdeme nádherným údolím řeky Weisse Lütsschine, které je obklopeno kolmými skalami ze kterých padají úžasné vodopády. Prý jich v tomto údolí je 76.

Já zase jako obvykle uzavírám řadu, protože se neustále zastavuji a fotím. Obloha je fascinující! (Zatracení splašení turisti!!!)

jungfrau019.jpg

Načervenalý nádech je způsoben dvěmi přechodovými filtry na sobě...

jungfrau031.jpg

Odpočívadlo pod nejvyšším vodopádem Staubbach.

jungfrau033.jpg

jungfrau035.jpg

Pohled nazpět směrem k Lauterbrunnenu.

jungfrau037.jpg

Vidíme další a další vodopády. Mraky na obloze jsou jak malované, říkám si, že mi nikdo nebude věřit, že takové doopravdy byly...

jungfrau041.jpg

jungfrau045.jpg

Nedovolím si vytáhnout stativ, to už bych nestíhal vůbec. Docházíme k pokladně na Trümmelbach Falle, platíme slevovou cenu 9,50 CHF (plná je 12 CHF) a pak ve výtahu pro 40 osob ve tvaru prosklené krychle vyjedeme šikmo skalou asi o 100 výškových metrů. Odtud vstupujeme do jeskyní, které z části vytvořil člověk, ale z většiny pak prudká řeka, která svým proudem vymlela nevěřitelné kaňony a tunely.

jungfrau051.jpg

Úchvatný pohled na řeku prodírající se skálou...

jungfrau053.jpg

jungfrau055.jpg

Světla na focení je málo, kolem plno tříště vytvářející mlhu a duhy...

jungfrau059.jpg

Skály jsou vodou vytvarovány do neuvěřitelných tvarů.

jungfrau061.jpg

 Je to nádherné místo plné vodní tříště a hukotu vody. Po prohlídce jeskyní sestupujeme podél řeky nazpět do údolí.

jungfrau065.jpg

Tentokrát již nepoužíváme výtah, ale sestupujeme řadou schodů, chodníčků a mostů.

jungfrau063.jpg

Z půli cesty do údolí sledujeme parašutisky vrhající se do údolí z vrcholků kolmých stěn. Je to jen pár sekund a jsou dole...

Na rozcestí se rozdělujeme - Jana s Lumírem a Marcelkou jdou doleva - dál do údolí, aby nalezli jeho konec. Já s Ferdou, Janou a Ivanem Rabasovými jdeme pomalu nazpět k naší dřevěnce. Cestou se zastavujeme na odpočívadlech, fotíme a je nám líto, že sluníčko se schovalo za skály a na kolmé stěny už nesvítí.

jungfrau083.jpg

jungfrau077.jpg

Voda v řece má tu "správnou" ledovcocvou barvu.

jungfrau085.jpg

jungfrau087.jpg

Večeři máme v šest - kuchařku nám dělá mladá slečna - Barča - budoucí učitelka. Čekáme, jaká večeře bude, Ivan sýčkuje, že tak mladé holky ještě vařit neumí, ale guláš je znamenitý a už věříme, že vše bude v pohodě.

 Náš průvodce Jirka vybírá peníze na zakoupení  Jungfraubahnenpass. Každého nás to stojí 195 CHF, ale zaručuje volné vstupné na vláčky a lanovky (až na pár vyjímek...). Po večeři si sedáme na balkón, popíjíme fernet a povídáme si. V 19:00 ale přijde pohroma.Kostel přes cestu začne značně silně zvonit a vydrží mu to celých 15 minut! Jsme hluší a místo rozhovoru na sebe halekáme a znakujeme....
   Ve 20:00 zalézáme do postele, máme toho opravdu dost!

Zde naleznete další dny naší cesty po Jungfrauregionu:

Den třetí - Wengen, Männlichen, Kleine Scheiddeg

Den čtvrtý - Schynige Platte

Den pátý - First, Grindelwald, Männlichen

Den šestý - Müren, Schilthorn

Den sedmý - Jungfraujoch

Den osmý - Schynige Platte

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 1. 2011, 20:05, zobrazeno 3830x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení