Po zdolání Řípu severní stěnou, přehřátí se a "hrůzosestupu" z této ani ne tisícovky se přesunujeme k dalšímu cíli. Tím je ze všech stran krásně vidtelný hrad s názvem Házmburk.

hazmburk-z-pole.jpg

Opět je směr naší cesty daný - Házmburk je totiž vidět opravdu zdaleka. Popravdě si do navigace zadáváme parkoviště pod hradem a jedeme. Cestou míjíme pole plné máku a nedá mi, abych nezastavil a neudělal si pár fotek. Nádherné místo!

Hazmburk z pole Hazmburk z pole 4 Hazmburk z pole 3 Hazmburk z pole 2

Za chvíli zastavujeme na obrovském parkovišti, kde mimo nás stojí jen jediné auto. Hledáme kousek stínu, ale na jižní straně je naše snaha marná. Jsme tak zodpovědní, že Janka jde a hledá na rozlehlém parkovišti automat, aby mohla zaplatit 50 Kč parkovného.
Představa, že půjdeme nahoru v takovém horku a na otevřeném slunci je hrozná. A tak volíme cestu vzhůru po žluté turistické značce, která sice celý kopec obchází, ale stoupá pozvolna, a - což je v tuto chvíli nejdůležitější - vede větší částí pod korunami stromů. Už po pár stovkách metrů se nám otevírají krásné výhledy do krajiny.

vyhlidka-na-milesovku-2.jpg

Kolem je ale zoufalé sucho. Na stromech s hlubokými kořeny to není až tak vidět, ale nižší patra - keře a byliny jsou celé povadlé a začínají žloutnout. Je to vidět na každém kroku:

sucho.jpg

Zhruba po necelé hodině a dvou kilometrech vystoupáme asi 160 výškových metrů a staneme před branami hradu. Příznačně první stavba, kterou míjíme je malá budka s názvem Výsernice. My raději projdeme branou hradu a v pokladně kupujeme lístek u řečné paní pokladní. Dostaneme tištěného malého průvodce do ruky a jdeme na výhled za Černou věž, směřující na Říp. Jako u mnoha hradních věží je do této věže vstup někde v šesti metrech výšky - tedy nevstup. Hradba, ze které se do ní vstupovali už tu dávno není.
Naproti tomu druhá věž - pojmenovaná Bílá, je přístupná. Ještě k těm barvám - první stála horní věž - Bílá - to podle toho, že byla postavena ze světlého vápence. Vlastně je to složitější - základy věže jsou zhotoveny z čediče, střední část z tesaného pískovce a teprve vrchol z dobře opracovaných pískovcových kvádrů. 
Až později, když Jan Lucemburský v roce 1335 prodal hrad Zbyňku Zajícovi z Valdeka (členu družiny budoucího panovníka Karla IV), se rozhodl nový majitel postavit věž druhou - tentokrát z černého čediče. Ale od doby, kdy se v okolí postavily tepelné elektrárny, už podle barvy věže nepoznáte. Jsou černé obě.

hazmburk-cerna-vez-vyhled-2.jpg

Nepřístupná Černá věž.

Zajímavostí je, že se v roce 1863 lidé z obce Klapý, dřepící pod hradem, rozhodli věž prozkoumat. Očekávali snad poklad, nebo archeologické zajímavosti, kdo ví? A tak do věže prorazili průchod. Hádejte co našli? Tři metry ptačího trusu. Úlovek, co?

Házmburk Házmburk Černá věž Házmburk Černá věž výhled Házmburk Černá věž výhled 3 Házmburk Černá věž výhled 2 Házmburk Bílá věž Házmburk Bílá věž 2

Zvláštností je i to, že hrad má dvě jména. Kromě Házmburku jej můžete znát i pod jménem Klapý. Na stránkách hradu se dozvídáme, že vznik hradu je opředen tajemstvím. Podle Dalimilovy kroniky si zde první sídlo vybudoval jakýsi Léva a se svou družinou odtud ovládal okolní krajinu. Václav Hájek z Libočan ve své kronice naopak uvádí, že roku 754 bratři Kalboj a Veslav z Košťálova postavili na svahu kopce dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj. Tedy Klapý. Po prodeji hradu Zbyňku Zajícovi z Valdeka se jméno mění. Tehdy se původní název hradu Klapý změnil na Házmburk a to podle jména tohoto šlechtice - německy zajíc = der Hase. Možná proto se tomuto hradu také někdy říká "Zaječí hrad".

hazmburk-bila-za-cernou.jpg

Za Černou věží Bílá

Uděláme si pár fotek, přečteme si informace z letáku, další vyhledáme na mobilu. Pak jdeme k Bílé věži. Vystoupáme až na její vrchol, kde se nám opět otevírají nádherné výhledy. Jsme tady úplně sami a je nám tady krásně. Užíváme si každou chvilku...

Jana Říp a já Jana a Říp Házmburk model Házmburk model 2 Házmburk 2

Po sestoupení z Bílé věže jdeme prozkoumat západní část hradu. Kromě kešek, které tady odlovíme, najdeme i tabule s fotografiemi a popisem jednotlivý vrcholů okolo.
Pomalu se vracíme k hlavní bráně, ale oči nám neustále utíkají k výhledům do okolí. Je to nádherné místo! Nechce se nám odsud odcházet.

janka-a-hazmburk.jpg

Západní část hradu s Bílou věží. A Jankou!

janka-a-hazmburk-2.jpg

Při průchodu hlavní branou se nám ještě před vstupem do hradby stromů otevře výhled na Bílou věž a na slunce schovávající se za ní. Čeká nás jen cesta dolů na prázdné parkoviště a pak pár kilometrů kolem zříceniny hradu Košťál pod Třešňovku. Po příjezdu domů - tedy na ubytování, jde Janka připravit večeři a já pruty na opékání. To jediné jsme tady z výbavy pro přípravu jídla nenašli. Opečeme si buřtíka, zalogujeme zdolané keše a jdeme do hajan. Dnes byl výživný a horký den.

vecerni-grilovani.jpg


Návrat na titulní stranu České středohoří

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 6. 2022, 20:37, zobrazeno 863x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení