Ráno vyrážíme na celodenní výlet směrem na jih. Ne daleko - popojíždíme jen necelých 40 km přes Tolmin do Zatolminu, kde chceme navštívit soutěsky na řece Tolmince. Velké parkoviště je na louce těsně před vesničkou Zatolmin, ale protože jedeme hned ráno, rozhodujeme se popojet ještě dál - až ke vstupu, kde je také parkoviště. Malinké - ale prázdné.

Cena parkovného je tady 7 €. Vstup do soutěsek je hned u parkoviště, chtějí po nás 8 € za osobu. Jdeme skoro sami. Cestička sestupuje k řece Tolmince a podél ní dojdeme k mostu, po kterém přecházíme na druhou stranu.
Nad námi se ve výšce tyčí Ďáblův most.

dva-mosty-nad-tolminkou.jpg

My pokračujeme stezkou po pravém břehu směrem pod Ďáblův most. Stěny soutěsky se k sobě neustále přibližují, až na konec musíme projít tunelem vysekaným ve skále a dostáváme se na konec cesty. Před námi je jen uzoučká průrva, kterou si za tisíce let vymlela dnes poklidná říčka.

tolminske-korita.jpg

Pak se vracíme nazpět k mostu a začíníme stoupat do druhé soutěsky nad říčkou Zadlaščicou. Mineme visutý most vedoucí na stezku do Žabce a postupujeme proti proudu. Stezka nás dovede až na vyhlídku na zdejší raritu - kámen připomínající medvědí hlavu, který je zaklíněný mezi úzký prostor skal. Za "hlavou" padají malé vodopádky.

tolminske-korita-medvedi-hlava.jpg

Mezi skalami je příjemně chladno, zahříváme se výstupem nahoru na cestu a po ní sestupujeme k mostu spojujícímu soutěsku nad Tolminkou. Cestička je tu úzká, dvě auta se neminou, navíc hned za mostem je ostrá zatáčka mizící přímo ve skále. A auta tu jezdí, ne že ne!

most-s-tunelem-nad-tolminkou.jpg

Cestou dojdeme nazpět k parkovišti. Sedáme si do restaurace a dáváme místní pivko na posilněnou. Pak nasedáme do vozítka a pokračujeme v cestě - den sotva začal, máme před sebou ještě dlouhou cestu plnou zajímavostí.

mapa-na-tolminske-korita.jpg

 

Návrat na titulní stranu Slovinsko 2019


Tolminske korita

Vytisknout stránku Vytisknout stránku8. 12. 2019, 15:33, zobrazeno 1957x, dnes 3x
5.0 1Hodnocení