Po návštěvě jeskyní Na Špičáku - nebo vlastně pod Špičákem - se nám ještě nechce jet přímo na ubytování.

Janka navrhuje navštívit Venušiny misky. Vůbec nevím o čem že to mluví? Ale Janka ví a směřuje nás na sever do Vidnavy. Cestou zvedá telefon a volá spolužačce, která tady žije a ta nás krásně vynaviguje až k rekreačnímu středisku Habina. U něj cesta končí velkým parkovištěm. Ve vjezdu je ale kláda s cedulí zákaz parkování. A tak Janka popojde do prázdého střediska a odchytí místního pána se žádostí o povolení hodinového parkování. Povolení uděleno a tak vyrážíme dál po svých.

img_1548.jpg

Po necelých dvou a půl kilometrech a 150 m převýšení přicházíme na Smolný vrch (404 m n. m.) Kousek pod vrcholem se nám ze skalní vyhlídky otevírá nádherný výhled směrem na Rychlebské hory a Žulovskou pahorkatinu. Do skály jsou vytesány schůdky a zábradlí a navíc v ní nalézáme to, proč jsme tady došli - Venušiny misky. Jsou to kulovité mísy vzniklé zvětráváním a kulovitou odlučností zdejší žuly.
Podle jedné pověsti sloužily Venušiny misky jako obětní mísy, podle jiné je využívali takzvaní Venušini lidé ke koupání a praní. Ať je to tak nebo tak, místo je to nádherné.

img_1558.jpg

Miska schovaná ve stínu.

img_1578.jpg

Je pozdní odpoledne, sluníčko se pomalu sklání k obzoru a dělá dlouhé stíny. Je tady tak krásně, že se nám vůbec nechce odejít. Janka sedí na vyhlídce a já pobíhám kolem a snažím se udělat nějakou pěknou fotku.

img_1572.jpg

img_1581.jpg

janka-venuse.jpg

Snad po hodině se zvedáme a míříme nazpět k autu. Při sestupu se mne Janka opatrně ptá, jestli se nebudu zlobit a říkat o ní, že je blázen, když bude chtít popojít ještě dál. Kde dál? Ale Janka to má vykoumané - stačí popojít ani ne kilometr a přijdeme ke Třem veteránům. Nemají nic společného se Servácem, Pankrácem a Bimbácem ze známé pohádky. Jsou to tři památné stromy - a ne ledajaké!

img_1594.jpg

Těsně vedle sebe stojí dva modříny opadavé a jedna borovice lesní. Modříny mají až 250 let, borovice asi 150. Dosahují výšky až 37 m a největší z nich má po obvodu více než 3 metry. Pěkně je pozdravíme, pohladíme a chvíli i obejmeme. Jsou to úžasné stromy...

img_1595.jpg

Pak nás už čeká návrat k autu a cesta na ubytování v Lipové.  Dnešní den jsme si parádně užili!


Návrat ni titulní stránku Jesenické putování

Vytisknout stránku Vytisknout stránku4. 12. 2021, 19:16, zobrazeno 529x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení