Arboretum Nový dvůr

Arboretum v Novém Dvoře u Opavy už navštěvujeme dlouhé roky. Navštívili jsme ho mnohokrát, jak cíleně za kvetoucími rododendrony, ale i jen tak, k malé procházce a relaxaci. V sobotu 30. 10. 2010 jsme zde navštívili akci s názvem "Vyřež/š si svou dýni."

O této akci jsme se dozvěděli z týdeníku Sedmička a nechali se nalákat obrázkem s postavičkami z dýní. Vyjíždíme až po obědě a parkujeme na prakticky zaplněném parkovišti před arboretem.
Souřadnice: 49°56´12´´s.š., 17°46´50´´v.d.

Po zaplacení vlezněnek se dozvídáme, že konečně otevřeli expozici v nových sklenících. Já pamatuji ještě původní skleníky, které byly pro nevyhovující stav uzavřeny a následně zbourány. Celí natěšení míříme do nové expozice. Pak přišlo menší zklamání - co se týče velikosti expozice. Jsou to jen dvě nevelké místnosti, zbytek skleníku je stále pro veřejnost uzavřen.

stary-sklenik.jpg

Model původního skleníku

sklenik-new.jpg

Nový skleník a vstup do expozice, vlevo provozní budova sloužící k výstavám

planek-arboreta.jpg

Plánek expozice skleníku (převzato z webu arboreta)

Expozice tropických a subtropických rostlin si klade za cíl zpřístupnit široké veřejnosti část z rozsáhlých skleníkových sbírek Arboreta Nový Dvůr. V expozici je soustředěno bezmála 280 druhů rostlin ze 70 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m2 lze vedle sebe shlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů.

_dsc0008.jpg

sklenik.jpg

Skleníková džungle

kaliandra-ruda.jpg

Calliandra - kaliandra (čeleď Foboceae) - velký rod stálezelených keřů nebo menších stromků pocházejících z tropických oblastí USA, Indie, Afriky nebo Madagaskaru. Malý počet se pěstuje jako okrasné dřeviny pro kulovitá květenství s vysokým počtem tyčinek, většinou červené barvy. Jsou to houževnaté a dlouhověké dřeviny. Calliandra tweedii, vysazená v naší expozici má původ v Brazílii. Dorůstá výšky do 2,5 m. Kvete od jara do podzimu „bambulemi" šarlatových květů. Přednost dává slunnému stanovišti s lehkou dobře propustnou půdou.

Pak již přicházíme k zámečku, kde se pohybuje spousta lidí s dýněmi. Někteří už pilně pracují a posazeni na schodech či trávě dlabou dýňovou dužinu.

dynacek.jpg

dynovy-indian.jpg

Indiánský náčelník Sedící Dýně

helikopotfur.jpg

Helikopotfur - fantastický nápad!

heloween.jpg

Klasický helowíňák :o))

jezek.jpg

Ježek s jablíčky

sumec-dymnik.jpg

Sumec z místního rybníčku. Byl to pěkný macek - no posuďte sami:

sumec-dymnik-dlouhy.jpg

vyrezavana-dyne.jpg

vyplazeny-jazyk.jpg

Nakonec na nás rozdivočenej dýňák vypláznul jazyk. A tak raději jdeme na prohlídku arboreta.

arboretum.jpg

jancin-vybuch.jpg

Janka nalézá nádherné zákoutí a hraje si... Tady je jeden z výsledků.

barvy-podzimu.jpg

Podzimní paleta

barvy-zapadajiciho-slunce.jpg

cumacek.jpg

V horní části arboreta je zookoutek se spoustou zvířátek.

v-zapadu-slunce.jpg

V záři zapadajícího slunce

na-hladine.jpg

Na hladině

vecerni-zaluzie.jpg

Slunce zapadá a stahuje žaluzie...

zapadane-vresoviste.jpg

Vřesoviště zapadané listím

podzimni-posezeni.jpg

Lavičky lákající k posezení...

vybuch.jpg

Sluníčko už zapadlo za obzor a my se vracíme k zámečku. V dýňácích už svítí svíčky a podrhují nádhernou atmosféru. Arboretum je krásné v každém ročním období. Jde na něm ale vidět, že by potřebovalo finanční injekci. Spousta míst je neudržovaná, stavby a směrovky dosluhují a více informací o jednotlivých rostlinách by určitě nezaškodilo. Vše je ale jen o penězích...

Loučíme se s arboretem a pokračujeme v cestě k dědovi.

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku7. 11. 2010, 15:23, zobrazeno 6975x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení