Čertův mlýn

Poslední volný den tohoto týdne (10. 10. 2010) chceme využít krásného počasí a vyrazit na kopečky. Ferda navrhuje Kněhyni a my s nadšením souhlasíme. Nebyli jsme tam už pár let, tak si tuto jednoduchou cestu zopakujeme.

Ráno nakládáme Ferdu na nádraží a vyrážíme směr Frenštát. Při průjezdu Polankou se rozhodujeme zastavit u rybníků a trochu se porozhlédnout kolem. Mlha čaruje a my ráno začínáme stylově - s fotoaparáty v rukou...

_dsc0257.jpg

Mlha nad rybníkem Nová louka

_dsc0269.jpg

_dsc0289.jpg

Po chvíli nám začínají mrznout ruce. No, teplé počasí je pro tento rok nenávratně pryč...

_dsc0292.jpg

"Dým nad vodou stoupá...." slova této klasiky se mi vybavila při tomto pohledu na splav na řece Odře...

_dsc0301.jpg

Polanečtí indiáni tady zapoměli koníka...

_dsc0309.jpg

Celí prokřehlí usedáme do auta a pokračujeme  na poloprázdné parkoviště v Trojanovicích. Odtud se vydáváme k lanovce a bez čekání se na ní usazujeme. Jance to nedá a i na sedačce lanovky vytahuje fotoaparát a fotí. Daří se jí ulovit nádherná fotka - jako od starého impresionisty... No posuďte sami:

dsc_6012.jpg

Z lanovky vystupujeme mírně prokřehlí. Cesta k bohu Radegastu a na Radhošť vypadá zoufale. Ještě že tam nejdeme!

_dsc0311.jpg

Dálnice ve špičce...

_dsc0315.jpg

Nebude-li Hospodin ostříhati místa, nadarmo bdí strážný...

Zastavujeme se u půvabných staveb slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Určitě je všichni znáte. Jsou postaveny ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce. Na jejich vnitřní výzdobě se podílel i Mikoláš Aleš. S myšlenkou zásadní rekonstrukce pustevenských útulen přišlo Valašské muzeum v přírodě. Realizovat se ji podařilo až od roku 1995. Po čtyřech letech, v roce 1999 byla slavnostně znovuotevřena restaurace Libušín a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven je Národní kulturní památkou.

_dsc0318.jpg

Interiér Libušína.
Dáváme si polévku na zahřátí... Obsluha nic moc, alespoň ta atmosféra je krásná...

_dsc0316.jpg

Vstup do Libušína

_dsc0326.jpg

Celý soubor budov - vlevo Libušín, vpravo Maměnka.

dsc_6032.jpg

Janka našla na komíně Lachtana!

_dsc0331.jpg

Maměnka

Počasí je nádherné - obloha je modrá s rozfoukanými obláčky... Na slunci je příjemně, ve stínu zapínáme větrovky až pod krk. Vydáváme se pod Maměnkou po zelené značce směr Tanečnice sedlo.

_dsc0335.jpg

_dsc0338.jpg

Na tomto místě se vydáváme doprava po červené značce směr Čertův mlýn. I když už je těsně před polednem, chlad nepřestává. O tom svědčí i další fotka:

_dsc0339.jpg

_dsc0341.jpg

Cestou míjíme ceduli s upozorněním, to že by jsme ale nějaké z těchto zvířat uviděli, můžeme zapomenout... Jsou plachá a výskyt turistů je podstatně vyšší!

_dsc0344.jpg

Tato cedule je důležitá ze dvou důvodů - jednak Vám popíše okolí, druhak u ní zabočujeme doleva, čímž opouštíme značenou cestu. Mírně stoupajícím chodníčkem míříme na místo s názvem Kněhyně - sedlo. Touto cestou se vyhýbáme prudkému stoupání na Čertův mlýn.

_dsc0353.jpg

V jednom místě se nám otevře výhled směrem na severo - severo - západ (Kunčice pod Ondřejníkem). Výhled je to nádherný i zoufalý najednou. Celou severní Moravu poslední dny sužuje smog. Tady nádherně vidíme, čemuže jsme to dnes utekli... Dekl... Vlevo je Nořičí hora (1 047 m n. m.), vpravo Velká Stolová ( 1 049 m n. m.)

_dsc0355.jpg

Po chvíli dorážíme na Kněhyňské sedlo. Sedáme si do trávy, svačíme a vyhříváme se na sluníčku. Kousek od nás stojí pomníček partyzánům:

_dsc0356.jpg

Pak se chystáme zdolat vrchol Kněhyně. Minule jsme si užili krásné výhledy, uvidíme, jaké budou dnes...

_dsc0359.jpg

Zastavili jsme se po pár metrech u informační cedule. Dočetli jsme se spoustu informací a s nimi i jednu, která nás vůbec nepotěšila. To je ta vpravo dole ve tmavě zeleném rámečku. Nastalo dilema: vykašlat se na pitomé ochranáře, kteří zavřou vrchol poté, co ho zničí kyselé deště, nebo cestu vzdát. Janka řekla rozhodné slovo: "Kdybych tam šla, neměla bych z toho dobrý pocit!" No a my jsme tady přece pro pocity dobré! Proto se obracíme a skrze sedlo Kněhyňské se vydáváme do protikopce směr Čertův mlýn.

_dsc0361.jpg

Cestou do kopce míjíme starou kamennou stavbu - bunkr partyzánů 1. brigády Jana Žižky. Byl to poslední úkryt partyzánů Beskydech.
3. listopadu 1943 zaútočila na bunkr německá policie. Většině partizánů se podařilo uniknout, ale brigáda byla oslabena. Její činnost se podařilo obnovit až po přechodu rozptýlených skupin do Hostýnských vrchů.

_dsc0366.jpg

Když se po pár krocích otáčíme zpět, podaří se nám alespoň zahlédnout vrchol Kněhyně.

_dsc0367.jpg

Vrcholek čertova mlýna je ukryt v hustém porostu. Pokud přemýšlíte, proč má toto místo takové jméno, můžete si to přečíst na informační ceduli:

_dsc0369.jpg

Kolem nás zaujme spousta "mužíků". Stejné mužíkové pole jsme loni potkali na nedaleké Tanečnici:

_dsc0370.jpg

Chvíli čekáme a potichu se proplížíme k našemu dalšímu cíli. Potichu a hlavně neviditelně proto, že Ferda nechce na toto místo přivádět další turisty. Prý už jich tam chodí dost...

_dsc0382.jpg

Cestou musíme přejít strašidelnou puklinu ve skále...

_dsc0389.jpg

...a přicházíme k Čertovu stolu. Jsme rádi, že je neustále na místě a žádnému z vandalů se ho nepodařilo shodit.

_dsc0398.jpg

Vlevo od stolu je velký, na první pohled nezajímavý kámen. Znalí ale ví, že z něj na Vás a na stůl kouká sám čert....

_dsc0400.jpg

Vyrostly mu i mechové růžky. Devil face...

_dsc0407.jpg

Pak už naše kroky míří nazpět na Pustevny. Scházíme prudším sešupem směr Tanečnice - sedlo...

_dsc0411.jpg

_dsc0413.jpg

img_0079-ferdovo.jpg

Foto Ferda

Na sedle si sedáme na svačinu. Přidává se k nám asi dvanáctiletá štíhlý klučina, který zrovna vyjel z Trojanovic po zelené na kole. Dáváme mu na posilněnou kousek čokolády, a on nám povídá o tom, že mu mladší bráchové nevěřili, že to vyjede. Tak si to jel dokázat. Pak ho cestou potkáváme ještě několikrát - Janka mu říká zatoulané štěně... Původně jsme chtěli jít po zelené dolů, ale jelikož to je minimálně 10 km a čas už pokročil, volíme rychlejší variantu. Jdeme nazpět na Pustevny a pod lanovkou po modré dolů. Je to prudký krpál sám kámen, ale je to rychlé... (asi 4,5 km)

_dsc0419.jpg

Poslední část cesty ke stanici lanovky už jdeme podél potoka v údolí. Tady už je chladno, nahoře ale ještě svítí slunce...

_dsc0428.jpg

Do živého

_dsc0443.jpg

_dsc0453.jpg

Začátek a konec naší cesty. Parkoviště je oproti ránu totálně plné. Krásné počásí nevytáhlo ven jen nás!
Je to třetí den po sobě, co si užíváme krásného babího léta. Jsme nádherně uťapkaní, ale užili jsme si to.

mapa-cesty.jpg

  

Vytisknout stránku Vytisknout stránku22. 10. 2010, 19:53, zobrazeno 4088x, dnes 0x
4.0 1Hodnocení