Cesta na BOBEK

Cesta na BOBEK

Nedělní ráno (5. srpna 2012) se rozhodujeme, zda vyrazíme na výlet, nebo budeme celý den hnípat doma a hrdě to označovat slovem odpočinek. Nakonec se rozhodujeme pro akci a i přes to, že je venku zataženo, vyrážíme směr Bordovice. Za Kopřivnicí vjíždíme do silného deště a před námi stojí hradba z černých mraků. Tak to vypadá, že odpoledne strávíme na chatičce u kafe a scrabblí.

Ale opak je pravdou. Když se sejde Marcelka s Janou, žádné poflakování není připuštěno. Naskakujeme do našeho Scendy a vyrážíme směr Rožnov a dále na hraniční přechod Klokočov.

Parkujeme přímo u budovy bývalé celnice. Stojí ještě celá, ale nevyužitá budova rychle chátrá. Ještě pár let a půjde k zemi.
Ale když tak přemýšlím nad stavem unie - aby ji ještě za chvíli neopravovali...

_dsc0005.jpg

_dsc0006.jpg

Místní supermarket

_dsc0007.jpg

Cestu začínáme u rozcestníku, který nám říká, že na Bobek to jsou 4 km. To je kousek! Co budeme celý den dělat? Dyť budeme za chvíli nazpět!!!

_dsc0013.jpg

První stoupání po kamenité cestě nám pěkně rozproudí krev. Funíme jak mašiny a po zádech nám stékají čůrky potu. Není to ani tak stoupáním, jako spíše vysokou vlhkostí a dusnem. Obloha je zatažená nízkými mračny, které zakrývají většinu výhledů. Chvála bohu ale neprší.

_dsc0012.jpg

Tuto značku budeme potkávat celou cetu - jsme na pomezí...

_dsc0010.jpg

Míjíme velké rekreační středisko zející prázdnotou, připomínající doby dávno minulé. A ty se už nikdy nevrátí. Rekreace ROH už nejsou v módě. Jsme individualisté... Mám pocit, že až moc. Na úkor přátelství, lásky a pomoci druhému.

 _dsc0009.jpg

V dálce pozorujeme nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd.

_dsc0015.jpg

Klasické beskydské lesy

_dsc0016.jpg

Pak vcházíme do lesa a po kamenité cestě přicházíme k prvním chatičkám těsně pod hřebenem. Mít dost topiva je nezbytné - zimy jsou zde kruté...

_dsc0021.jpg

Janka zmizí v lese, ze kterého se po chvíli ozve šílené pištění. Neznalý pozorovatel si možná může myslet, že se lekla pavouka či jiné potfůrky, opak je ale pravdou. Není to křik zoufalství, ale štěstí. Janka našla praváčka!!! Tato chvíle předurčí zbytek následující cesty. Janka zaostává, mizejíc každou chvíli v lese. Nakonec zmizí i Marcelka a my s Lumírem osiříme. Pokračujeme pomalým krokem, ale děvčata nikde. Volání hub přehlušilo cestu k cíli. My tam snad nedojdeme...

_dsc0023.jpg

_dsc0024.jpg

_dsc0026.jpg

_dsc0027.jpg

Kde ty holky jsou??? Už se nudííííme!!!!

_dsc0028.jpg

Po půl hodině čekání to vzdávám a zvedám mobil. Jančin šťastný hlas hovoří o všem - rostou! Naštěstí se vynoří za zatáčkou a míří k nám. Společně pak již dokráčíme na vrcholek se jménem Bobek.

_dsc0032.jpg

Bobek je půvabné místo s výhledem na jak na stranu Slovenskou tak na naši. Je zde informační cedule s mapou, mapky s popsanými vrcholy a lavička se stříškou. Okolo je nádherná zlatá  louka lákající k odpočinku.

_dsc0035.jpg

Tímto směrem by jsme měli vidět Ostrý Roháč, Malý a Velký Rozsutec a spoustu dalších vrcholků. V tuto chvíli jsme rádi, že vidíme alespoň něco.

_dsc0039.jpg

V oparu je Lysá

_dsc0043.jpg

Dáváme si zaslouženou svačinu a relaxujeme v klidu a pohodě. Dlouho nám to ale nevydrží - během tří minut se nás na vrcholu sejde dohromady dvanáct! No šrumec! A tak se dáváme na ústup.

_dsc0041.jpg

_dsc0049.jpg


Vracíme se stejnou cestou - tedy stejným směrem, jen turistické chodníčky nevyužíváme. Všichni jdeme lesem a každou chvíli se ozve prupovídka: „Děkuji ti lesíčku za tu krásnou houbičku!“
Dovedete si představit, kolik zde strávíme času a kolik nalezneme hub. K autu se vracíme až v pět hodin. Pak nám už nezbývá nic jiného, než zamířit domů.
Byl to nádherný den!!!

Nakonec ještě mapku místa, kde jsme náš den tak krásně prožili...

mapa.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku1. 9. 2012, 20:17, zobrazeno 3949x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení