Po sobotním dešti je všude mokro a bláto, k tomu se teplota drží kolem nuly. Jít do přírody se nám nechce a tak míříme do města...

V Bordovicích nakládáme Marcelku s Lumírem a vytahujeme je z jejich vyhřátého domečku. Zastavujeme před zámkem Kinských a jdeme na prohlídku zahrad. Samozřejmě, že zde lovíme kešky. Pak pokračujeme přes řeku k zámku Žerotínů. Tím splníme "bubáka" a můžeme pokračovat.

img_1226.jpg

I městské kešky. můžou být moc pěkné. Všem na očích.

img_1231.jpg

Na nádvoří zámku Žerotínů odbije poledne. U prvního zazvonění se všichni pořádně lekneme. Zajdeme na náměstí na oběd a záhřátí. Pak se rozdělíme - já se vracím pro auto a zbytek osádky jde lovit další kešky. Počkám je autem za nádražím, odkud ještě popojedeme k planetáriu a nemocnici. Odtud už pokračujeme dále - do Zašové:

img_1237.jpg

Tady se zastavujeme u místního Coopu a pokračujeme do kopečka na okraj vesnice, které se říká "V Kotěhůlkách". Mají tady krásný Pohádkový orloj a občerstvení u baby Jagy. Orloj nevidíme vyzvánět, protože přicházíme přesně o půl a v tom ledovém větru se nám tady nechce čekat. 

img_1235.jpg

Alespoň zde ulovíme a zalogujeme kešku.

img_1242.jpg

Hned vedle orloje je již zmíněné občerstvení u baby Jagy. Za rozumný peníz si zde v samoobslužném padacím okýnku koupíme tatranku a vedle si ze studny necháme vytáhnout s Lumčou pivo. Je ale tak ledové, že si ho musíme vzít ohřát domů.

img_1241.jpg

img_1239.jpg

Od orloje scházíme dolů k pramenu Stračka.

img_1245.jpg

V minulých dobách téměř žádný poutník, který do Zašové přišel, neopomněl zajít ke „svaté vodě“, která vyvěrá v malebném údolí zvaném Stráčka. Nejvýraznějšími součástmi tohoto poutního místa jsou z historického hlediska obraz Panny Marie Zašovské, její socha umístěná v jeskyňce, která je s podstavcem poblíž studánky s křišťálově průzračnou vodou.

K tomuto místu se váže legenda o rytíři, kterého v dávných dobách (v určení období a některých podrobnostech se pověsti rozcházejí) zachránila před blouděním Panna Maria a pomohla mu vyjít z lesů. Podle jedné z nich byl rytíř po boji s Turky těžce raněn a v pustině upadl do bezvědomí. Zjevila se mu Panna Maria, podala mu svůj pás a zavedla ho do bezpečí. Rytíř se probral u pramene, našel v něm osvěžení, sílu a mohl pokračovat dále k lidským příbytkům. Z vděčnosti dal na místě záchrany postavit kapličku a do ní namalovat obraz Panny Marie podle svého nočního vidění. Tento původní obraz byl později přenesen do kostela, z něhož podle pověstí několikrát nevysvětlitelně zmizel a objevil se zpět ve Stráčce. Byl tam tedy ponechán, a do kostela byl namalován obraz nový. Starý původní obraz byl několikrát obnovován, ale jeho prastará malba se již nedochovala.

img_1255.jpg

No a pak už míříme domů. Když objedeme masiv Trojačky, otevře se nám nádherný výhled na celý hřeben končící Javorníkem, zabílený jinovatkou. Pohádková podívaná - z tepla auta určitě.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku16. 3. 2025, 20:59, zobrazeno 53x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení