Hon za listonohem

Před námi je další slunečný víkend (23. 2. 2014) a my vyrážíme v atypické sestavě za honem na listonoha jarního. Celé to vymyslel Vašek a my se k jeho hledání přidáváme. Skupinku doplňuje Jolanka s Břeťou a jejich čtyřnohý miláček Bal.

Před sedmou ráno Janka kontroluje zahrádku - sluníčko už vykouklo a s ním i sněženky, krokusky, jaterníky... bohužel ale i papírky, vajgly... klasika

_dsc0477.jpg

Za chvíli se k nám připojí Jolanka s Balem a vyrážíme na tramvaj. Na nádraží ve Svinově se potkáváme s Vencou a dobíhá i Břetík. Jsme komplet a kupujeme si lístky do Studénky. Zároveň s námi vyráží i davy dalších turistů. Sluníčko táhne ven, kdo by seděl doma, že?

_dsc0480.jpg

Ve vláčku už jsme neseděli dlouho. No a ani nebudeme, neboť Studénka je tu coby dup. U nádraží odbočujeme do leva a napojujeme se na modrou značku, která nás vede na naučnou stezku Kotvice. Míjíme starý most s železničním náspem, ovšem bez kolejí. Násep končí v poli - kdo ví, kam koleje vedly - že by na letiště?

_dsc0486.jpg

Po chvíli docházíme k Oderské lávce. Zde se dělí modrá a žlutá značka. My se pokocháme výhledem na líně tekoucí Odru a pokračujeme po modré kolem Studénských rybníků směr Jistebník.

_dsc0489.jpg

Počasí je nádherné. Když dojdeme k rybníkům, začíná lov. Tedy hledání. Opatrně přistupujeme k tůňkám a pozorujeme, jestli nenajdeme listonoha. Je to malá potvůrka - takový prehistorický trilobit - živoucí fosílie. Je to ohrožený druh a je přísně chráněný - proto se ani neuvádí místa, kde žije. Vašek má z odborných kruhů informace o tom, že by mohl žít i zde.
Pokud nás někdo pozoruje, musí z nás mít srandu. Neustále dřepíme v porostu a oči upíráme do vody. Nic. Ani brouček, potápka či jiná havěť...

listonoh-jarni.jpg

No bylo by to obrovské štěstí, kdybychom listonoha potkali. Spíš velký zázrak... No tak si o něm alespoň přečtěte ve Wikipedii - Listonoh jarní

Pokračujeme kolem Jistebnických rybníků až do Jistebníku. Všude je spousta bláta - chvíli se vracíme do dětských let a vzpomínáme, jak jsme hráli hru, kdo bude mít těžší boty... Prvně se snažíme blátu vyhnout a po chvíli to vzdáváme. Co se dá dělat...

_dsc0535.jpg

Míjíme nově postavený most a splav na potoku Bílovce. Až tady si trochu očistíme boty z hromady bláta. Pak už jen popojdeme do Jistebníku. V jedné zahrádce potkáváme nádhernou hračku pro děti - či pro tatínky, kteří trénují na splnění dětského snu? Kdo ví...

_dsc0539.jpg

Jelikož je už skoro jedna hodina, chceme si dát něco na jídlo. Chvíli počkáme před hospůdkou než otevřou. Vašek toho využije, a hodí se do polohy, kterou jsme mockrát viděli na naší společné cestě po Andalusii:

_dsc0540.jpg

Sice se čertil, že ho zase fotím, ale mi to dělá takovou radost a vracejí se mi nádherné vzpomínky...

No a to je vlastně konec. Po jídle a pivu se už nikomu nechtělo pokračovat v cestě, tak jsme nasedli na vláček a jeli domů. Venca nás ještě vzal do své nové pěstitelské "kanceláře" a my se kochali nádhernými rostlinkami a jeho pokroky v opravách domečku.
Takže listonoha jsme nenašli, krásně jsme se prošli, ještě krásněji jsme se zablátili a prožili nádherný sluníčkový den. Díky!


Více fotografií (11)
Studénka . Jistebník

Vytisknout stránku Vytisknout stránku18. 3. 2014, 15:09, zobrazeno 2781x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení