Domlouváme se s Marcelkou a Lumírem, že se k nim zastavíme na chalupu na kus řeči. A tak si cestou plánujeme zastávku na Hukvaldech.

Parkujeme na velkém parkovišti, které od naší poslední návštěvy zase o kousek zvětšili. Pěšky popocházíme k Hukvaldskému zámku. Původně to byla jen jednopatrová budova z roku 1760 pro správu zdejšího panství. Až v roce 1855 ho nechal přestavět olomoucký arcibiskup Bedřich kníže z Fürstenberga na lovecký zámeček. V roce 1948 z něj udělali školu a veškerá výbava byla včetně trofejí převezena do kroměřížského zámku. V restituci byl zámek navrácen církvi, která opravila alespoň čelní stranu, ale další rekonstrukce prázdný zámeček terve čekají. Přístupný je alespoň zadní trakt zámečku, kde je park v anglickém stylu. Díky kešce v něm umístěné ho pro sebe objevujeme:

zamecky-park-hukvaldy.jpg

Ze zámeckého parku pokračujeme k památníku Leoše Janáčka a pak kolem Tropiku do obory. Sedáme si v restauraci na zahrádku a dáváme si polední polévku. Pak pokračujeme oborou až k hradu - kolem Lišky Bystroušky a nádherných buků s obnaženými kořeny.

koreny-hukvaldy.jpg

koreny-hukvaldy-2.jpg

Dojdeme až k bráně hradu, kde si chvíli sedáme na sluníčko a kocháme se výhledem:

vyhled-z-hukvald.jpg

No apak už jen sejdeme nazpět do Hukvald, koupíme si dva frgály v místní oblíbené pekárně a míříme ke Stáňatům na kafe. Nádherný den!

hukvaldska-obora.jpg

Vytisknout stránku Vytisknout stránku3. 10. 2021, 16:57, zobrazeno 445x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení