Jeseníky - Vozka a Vřesová studánka

Jednou do roka dostávám pozvání mého kamaráda Pavla na malou expedici do Jeseníků. Ubytování je v lesácké chatě, kde chybí výdobytky moderní civilizace - elektřina i voda, topí se v kamnech, svítí svíčkami a při základních lidských potřebách Vám "tam" fouká v kadibudce za chatou...

V pátek 19. listopadu 2011 mne má drahá polovička vysazuje v Koutech, kde mne do své čtyřkolové stařenky nakládá Pavel a pak společně vyrážíme do Jesenických kopců. Povolení k vjezdu nám ušetří dlouhé kilometry trmácení s těžkým batohem a fototechnikou. 

Nahoře už u rozpálených kamen čeká třetí fotograf naší miniexpedice Libor. Oba dva už mají za sebou pouť z naší chaty na chatu Jiřího na Šeráku a ještě kousek dál na Obří skály. Liborovi se klíží oči a tak zalézá do spacáku. Já ještě na spaní nejsem a tak alespoň testuji foťák a trápím můj obstarožní polámaný stativ focením miliónu hvěz na nebi.

obloha-nad-pradedem.jpg

Je to zázrak vidět na nebi hvězdy. V nižších polohách všechny trápí inverze a slunce už jsme neviděli notnou dobu... Po pár fotkách uleháme do spacáku a těšíme se na ráno.


 

ranni-prani.jpg

Nad ránem nás z vyhřátých spacáků vythuje rudé světlo vycházejícího slunce. Neváháme a vybíháme pře chatu. Slunce a mraky nám připravily nádhernou podívanou:

vychod-slunce-nad-pradedem.jpg

svitani.jpg

Rychle se oblékáme a vycházíme na nedaleký vrchol Klínové hory (1 180 m n. m), kde sledujeme nádherný východ slunce nad Pradědem a inverzi vytvářející pocit moře s ostrovy. Jesenické moře...

jesenicke-more.jpg

jesenicke-more-2.jpg

slunecni.jpg

souputnici.jpg

Souputníci, nebo je možno použít zprofanované "soudruzi". Ale to bych někoho mohl urazit. Takže kamarádi fotografové - Libor a Pavel.

vilibaldka.jpg

Vracíme se už za plného slunce k naší chatě. V klidu a pohodě se nasnídáme a pak vyrážíme uzoučkým neznačeným chodníčkem v úbočí  směrem na sever do údolí Hučivé Desné.

cesta-ubocim.jpg

chodnicek.jpg

Úbočí je místy velice ostré a bez připravených chodníčků by cesta nebyla jednoduchá.

monumenty-v-pozadi.jpg

Mezi stromy se nám otevírají výhledy na Praděd a sjezdovky na Červenohorském sedle.

vresova-studanka.jpg

Vpravo vedle šiškovníku je náš cíl - Vřesová studánka.

vlny-jdou.jpg

Po chvíli se nám otevře pohled na jih. Inverze vypadá jako by se moře vlévalo do fjordů... Vůbec Těm dole nezávidíme - zima, tma, smog... Tady je báječně!

udoli-hucive-desne.jpg

Pak přicházíme do údolí Hučivé Desné. Jméno má tajemné a dovedu si představit její sílu při jarním tání. Nyní je ale krotká a mírná.

zmrzlici.jpg

Mráz vykouzlil na potoce svá malá umělecká díla.

zmrzlici-2.jpg

na-sedlo-pod-vresovkou.jpg

Z údolí stoupáme chodníčkem k Sedlu pod Vřesovkou.

na-sedlo-pod-vresovkou-2.jpg

_dsc0289-nef.jpg

Na sedle se nezastavujeme a pokračujeme ke Kamennému oknu. Ve stoupání se nám otevírají krásné výhledy na Keprník a Vozku.

vozka-a-keprnik.jpg

Vlevo jsou skály na Vozkovi, vpravo Keprník.

staresina.jpg

keprnik.jpg

kamenne-okno.jpg

Pak přicházíme ke Kamennému oknu. Ptáte se kde to okno je? No přece tady:

kamenne-okno-2.jpg

Pak už nám zbývá jen pár kroků na vrchol Červené hory (1 337 m n. m). Míjíme lavinové pole - touto dobou tu už je vždy spousta sněhu. Jen letos se podzim ne a ne vzdát své vlády. Pro nás to je dobré, alespoň nemrzneme...

lavinove-uzemi.jpg

pesani-a-pavlus.jpg

Na vrcholku Červené hory potkáváme další turisty s nádhernou smečkou. Kousek dál si nádherného počasí užívá další hobista:

letavcy-dmuchavcy.jpg

Pár kroků níže stojí kovový kríž na místě bývalé kaple a pod ním Vřesová studánka. Slunce už klesá k obzoru a kouzlí nad inverzí:

kriz-2.jpg

Neodoláme té kráse a leháme do trávy - to sluníčko potřebujeme trochu jinde:

kriz-a-fotograf.jpg

Aby to nevypadalo jako umění a jako důkaz, že nejsme suchaři tu mám ještě jednu - takovou teplou:

dvaja.jpg

Kluci sorry, ale šli jste do toho dobrovolně :o))

vresovka-2.jpg

Pak jedem na prohlídku pramene Vřesové studánky.

vresovka-4.jpg

vresovka-3.jpg

Den už se chýlí ke konci a my pomalu míříme nazpět k chatě. Nemáme čelovky a neradi bychom po tmě bloudili. Ještě pár fotek a fofrem nazpět!

vresovka-s-vozkou-a-keprnikem.jpg

Vlevo je střecha Vřesové studánky, ještě více vlevo Vozka, vpravo Keprník.

dlouhe-strane.jpg

Po cestě nazpět k chatě pozorujeme Inverzi pomalu stoupající nahoru. Snad nám počasí ještě zítra vydrží! Vlevo vidíte useknutý vrchol s přečerpávací elektrárnou Dlouhé stráně.
Večer prohlížíme fotky a probíráme jak jde život...


svitani-nad-pradedem.jpg

Ráno za svítání opět stojíme před chatou. Oblačnost je větší, ale pohled je to nádherný. Miluji taková rána!!!

druhe-svitani.jpg

Dnešní den již není čas na dlouhé výpravy. Proto nahazujeme batohy a vydáváme se ulovit pár ranních fotek na Vozku.

Cestou míjíme chatu, na které jsme byli asi před třemi lety. Tenkrát nás bylo 5 a celý víkend sněžilo. Dolů jsme se málem nedostali. Adventure!!!

chata.jpg

vozka-namraza.jpg

Na Vozkovi se podepsal ranní mrazík. Některá místa jsou pokryta nádhernou jinovatkou. Z údolí se ale docela rychle zvedá inverze. 

dvojdira.jpg

Na vrcholu Vozky jsou zajímavé oči. Na půl zamrzlé...

vozka-s-travou.jpg

vozka.jpg

brusinky.jpg

Poslední zbytky ojíněných brusinek pod Vozkou.

vozka2.jpg

No a pak nás dožene inverze. Už v mlze se vracíme do chatičky, vzorně ji uklízíme (abychom mohli zase někdy přijet), sekáme dřevo pro další návštěvníky a pak už míříme dolů. Do mlhy, zimy a smogu. Ovšem s pocitem nádherně prožitého víkendu.

Pavle díky za pozvání!!!

cuprina.jpg

vozka3.jpg

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku4. 2. 2012, 13:41, zobrazeno 31773x, dnes 4x
4.6 45Hodnocení