Dnes plánujeme výhledy na barevné listnaté lesy. Kam to pojedeme? Marcelka má řešení. Na Javorník!

A tak ráno nasedáme do vozítka a jedeme za Marcelkou a Lumírkem do Bordovic - pod Javorník (918 m n.m.). Ale tady naše putování nekončí - nakládáme je do auta a míříme směr Pindula, pak směr Bečva a končíme v místě zvané Kasárna.

A to už je pod jiným Javorníkem, ten má výšku 1 071,5 m n. m. a navíc už není v Beskydech, ale v pohoří Javorníky. Parkujeme prakticky na hranici pod sjezdovkou. Když jsme tady byli naposledy, hned na začátku cesty jsme si sedli na občerstvení. Dnes to musíme dodržet také - sedáme si na pivo.

img_0099.jpg

Po občerstvení vyrážíme - je to jen pár kroků a jsme u Anděla na hranici:

img_0101.jpg

A on je opravdu na hranici a dokonce v Čechách:

img_0102.jpg

A opodál ještě ulovíme kešku:

img_0104.jpg

Tady se z listingu keše dozvídáme, proč není hranice na hřebeni, ale pod ním:

Horské středisko Kasárna je součástí Javorníku a rozkládá se pod jeho nejvyšším vrcholem - Velký Javorník 1 071 m n. m. V zimě je vyhledávaným střediskem pro lyžaře a v létě uspokojí pěší i cyklisty krásnými výhledy a čistým vzduchem.
Již od poloviny 16. století byla oblast Kasárna předmětem hraničních sporů. Nejprve mezi Moravou a Uhrami a to až do století 19. Opakované eskalace sporů si vyžádaly i mnohé oběti na životech. V roce 1734 došlo k novému stanovení hranice a Kasárna tak připadla Uhrám, později Slovensku.
Po 2. světové válce zde vyvíjely stavební a sportovní činnost zejména osoby z moravské strany, které tak byly vlastníky většiny nemovitostí. Po rozpadu ČSFR 31. prosince 1992 navrhovala česká strana přeložení státní hranice na hřeben a přičlenění Kasáren k ČR (mj. i v zájmu vlastníků nemovitostí z ČR). I když se v této věci angažovalo i Ministerstvo vnitra a vláda ČR, slovenská strana tento návrh neakceptovala a postavila zde novou, členitě vedenou silnici ze slovenské strany. Návštěvníkům byl poté odepřen přístup vozidly z moravské strany a byly zde zavedeny hraniční kontroly, na nichž docházelo k problémům.
V roce 2001 obecní úřad Makov zaregistroval pozemky, na nichž byly nemovitosti moravských majitelů, na katastrálním úřadě jako pozemky v majetku této slovenské obce a vzápětí je obec Makov prodala slovenským občanům.
Vstupem ČR a SR do schengenského prostoru 21. 12. 2007 zmizeli ze silnice pod chatou Backárka bdělí a pokutující celníci, takže je opět možný příjezd automobily i z moravské strany.

img_0106.jpg

Odtud nás čeká kopeček, kolem spousty nových chat a hotelů - hodně se to od minula změnilo. 

img_0111.jpg

Jdeme po žluté turistické značce na sedlo Stratenec. Kolem je nádherný barevný podzim a my krásně vidíme na Beskydy s Lysou horou jako jejich dominantou.

img_0113.jpg

img_0115.jpg

Na sedle Stratenec je stále rozhledna s dalekými výhledy. Je tady dost lidí a tak se moc nezdržujeme, obracíme se nazpět a  míříme na Velký Javorník, který jsme cestou sem minuli:

img_0119.jpg

img_9525.jpg

img_0120.jpg

Na tomto stromě pod vrcholem Velkého Javorníku by měla být keška. Byla, ale nikdo z nás nebyl v tu chvíli veverka. Také nemusíme být všude, že?

img_0124.jpg

Z Javorníku sejdeme k hradu Butorky a Luma se dá do jeho strážení:

img_0123.jpg

Nakonec scházíme nazpět k parkovišit. Ale jen my dva s Lumírem - máme úkol - spočítat okna nad garáží hospody a číslo zavolat děvčatům na kopečku. Ty pak jdou odlovit kešku a kluci si za odměnu dávají další pivečko na zahrádce. Jak bylo ráno osm stupňů a zubaté sluníčko, teď už je sluníčko za kopcem a tady teplota klesá. Proto se balíme a jedme nazpět do Bordovic.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku19. 10. 2024, 15:38, zobrazeno 24x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení