Průzkum míst, která jsme ještě nikdy nenavštívili a ani nevíme že existují. O to více se tam těšíme, zvláště při tak nádherném jarním počasí.

Předevčírem jsme museli služebně do okolí Brna, a tak jsme se společně s kamarády zastavili prohlédnout právě kvetoucí koniklece na Kamenném vrchu.

Zatím co my jsme si užívali na jihu Moravy sluníčka, v Ostravě bylo celý den zataženo. V pátek to pokračovalo a ač předpověď hlásí celé dny slunečno, dusí Ostravsko inverze. Je sobota 23. 3. 2019 ráno a vypadá to stejně jako předešlé dny - zataženo, mlhavo a chladno. Proto jsme rádi, že o půl deváte ráno u nás zastavuje červená japonečka a nakládá nás na naši cestu za sluníčkem.

Marcelka vybrala trasu na Zlínsku, v okolí obce Kašava. Dobrovolně se přiznávám, že jsem o tomto místě ještě neslyšel a jsem zvědavý, jaké to tam je. Janka dopředu hledá keše a čte zápis jednoho autora kešky: "Nezapomeňte, že Valachy sú furt do kopca a len občas z kopca..." No a je to jasné!

mapa-kasava-1.jpg

Musím si najít mapu, abych věděl, kde Kašava je...  Skoro celou cestu je mlha a zamračeno. Naštěstí za Bystřicí pod Hostýnem se mraky trhají a nad námi je modrá obloha se sluníčkem. Parkujeme v Kašavě u obchodu a naše první kroky dnešního výletu vedou do Cukrárny u Šamanů. Ani tentokrát se nezpronevěřujeme naší tradici občerstvení před výletem...

kasava-01.jpg

Organismus zavodníme výborným Zubrem a domácími tyčinkami. Vůbec se nám odsud nechce. Sluníčko krásně hřeje, je teplo a mok tak lahodný! A to máme někam jít???

  Kašava 07  Kašava 05 Kašava 03

Vypadá to, že jsme se po ránu pěkně cinkli, ale ty hlavy na stole mají jednoduché vysvětlení - Marcelka s Lumírem koukají škvírou mezi prkny stolu na mobil, chovaný ve stínu pod stolem. Jedině tak se na něm dá číst!

kasava-09.jpg

Když se zavelí k odchodu, Lumír se demosntrativně připoutá ke stromu a žádá setrvání v tomto místě!!! Moc mu to nepomůže - je násilně oderván od darů naší země a vyhnán z ráje. Tedy na výlet!

Stoupáme po asfaltové cestičce kolem Křížové cesty vzhůru. Mineme odbočku naučné stezky a pokračujeme po žluté rovně. Janka se těší na kešku s obtížností 4 - ta bude na stromě. Je, ale v kořenech. Urvaná šňůrka. Levná čtyřka.

kasava-13.jpg

Na okolních kopcích se pasou kravičky s telátky a mezi nimi i pořádní bejci...

kasava-19.jpg

První zastávku si děláme na vyhlídkovém místě Pod Kopnou v 630 m n. m. Celou cestu nepotkáváme žádné turisty, až tady. Nejsme sami, koho vytáhlo sluníčko ven. Po obědě se vracíme pár metrů nazpět a odbočujeme na modrou značku po které dojdeme na vyhlídku Na Kopné.

kasava-23.jpg

Znovu usedáme na odpočívadlo, tentokrát ale z důvodu logování kešky. Vyměňujeme zde trekovací předmět a pokračujeme v cestě. Po chvíli se napojujeme na naučnou stezku, kterou jsme dole opustili. Před námi jsou Vrzavé skály. Proč vržou, nebo kdo na nich vrže nevíme, ale je tu krásně.

kasava-29.jpg

Pak nám zbývá jen cesta dolů do Kašavy. Marcelka má obavy, co budeme dělat dole tak brzy. Nemusí. Scházíme z cesty a loukou jdeme odlovit kešku u starého dubu. Dub je ale za elektrickým ohradníkem, za kterým se pase stádo koní. Vysíláme Lumíra, aby kešku odlovil a my nechodili do vyhrazeného prostoru, zvláště, když se mezi koňmi pohybují jejich ošetřovatelé / majitelé. Pak lovíme krásnou keš u studánky Stázička a opět se vracíme na naučnou stezku.

kasava-31.jpg

Výhled na jih na vodní nádrž Slušovice.

kasava-43.jpg

Na konec zase usedáme k našemu stolu v Cukrárně u Šamanů jako ráno. Já doplňuji tekutiny Zubrem a ostatní si dávají kávičku. Máme za sebou zhruba 21 tisíc kroků. Mapa ukazuje, že jsme ušli zhruba 10,5 km + odbočky za keškami. Takže něco navíc.

mapa-kasava-turistika.jpg

Nasedáme do vozítka a míříme k domovu. Jance to ale ještě nedá a hledá, kde by se cestou dala odlovit keška. Nakonec Lumíra ukecá, aby zastavil na sedle Troják. Janka táhne Lumču ke stromu, kde je další čtyřka. Chce mu udělat radost a poslat ho do kuruny k lovu. Smůla. Nalézá další roztrhaný pytlík s keškou, ležící u paty stromu. Druhá lehká čtyřka dnešního dne.

kasava-53.jpg

Nakonec okusíme - mimo dnešního nádherného teplého jara - i mrazivou zimu. No, mrazu sice moc není, ale na Trojáku se ještě lyžuje. Jezdí vlek, na lehátkách na sněhu se opaluje a pár posledních lyžníků využívá tající sníh na sjezdovce. Je půl šesté večer, sluníčko je nízko a my jsme šťastní, jak sme si tu dněšní první jarní sobotu užili. Díky Marci za krásný výlet.

 


Kašava

Vytisknout stránku Vytisknout stránku24. 3. 2019, 09:54, zobrazeno 2000x, dnes 0x
5.0 2Hodnocení