Janka už nějakou dobu plánuje odlovit sérii keší v Dolní Lomné na úbočí Malé Skalky (798 m n. m.). Série se jmenuje "Přemnožená prasátka" a prý je z ní krásný výhled na okolí.

Bereme s sebou Františka a trochu netradičně i Báru s Tomem. Bára se nechala nalákat na sběr hub a Tom se nenechal na hory přemlouvat.

img_1417.jpg

Parkujeme hned za železničním viaduktem´v Dolní Lomné. Máme štěstí - chytáme poslední místo na parkovišti. Vydáváme se k mostu přes říčku Lomnou. Přejdeme jej a pak pokračujeme doleva a vzhůru k trati. Sotva vejdeme do lesa, všichni se rozprchnou hledat houby. Ferda se rozhodně, že opustí skupinu a půjde vyzkoušet štěstí na vlastní pěst - místa zde dobře zná a ví, kde rostou. Máme se sejít až na vrcholu Skalky.

img_1418.jpg

Tak dále již pokračujeme ve čtyřech. Tomíka to za chvíli přestane bavit a vydá se rychlým krokem dopředu. Není divu - my se neustále zastavujeme a hledáme buďto houba nebo kešky a pro něj to je moc málo aktivní.

img_1427.jpg

Potkáme ho vždy po pár stech metrech sedícího na pařezu s knihou v ruce. To je akce - rychlá chůze, pak odpočinek s knihou. Sotva ho dojdeme, zase nám zmizí za zatáčkou a tak pořád dokola.

img_1424.jpg

Cestou se nám otevírají krásné výhledy na údolí říčky Lomná. Počasí nám přeje - ač na odpoledne hlásí déšť, zatím to vypadá moc dobře.

img_1428.jpg

Vrcholem dnešního dne je keška umístěna na vrcholku skal nad cestou. Chvíli hledáme nějakou vyšlápnutou cestičku, ale nic. Nakonec se vydáváme sami dva s Jankou zprudka přímo za nosem. Šplháme přes velké kameny až pod skalku. Navigace ukazuje, že jsme do 10 m od místa určení. Hledáme okolo, ale marně. Že my budeme muset vyšplhat na vrchol skály???

img_1432.jpg

V jednu chvíli myslím, že už kešku vidím. Na stromě předemnou se schovává malá krabička - kdo jiný než šílený keškař by ji tu mohl mimo civilizaci a mimo jakoukoli cestičku umístit? Jdu se podívat blíž, když v tu chvíli mi něco silně blýskne do očí. Mžoutám jak vyoraný krtek a chvíli jsem úplně slepý. Když se mi konečně rozplynou hvězdičky před očima čtu: "Fotopast pro výzkum obratlovců". Jsem obratlovec? Jsem! Takže jsem si nechal udělat ánfas záběr. Chvíli přemýšlím kudy dál a nezbyde nic jiného, něž projít znovu kolem pasti. Udělám si ještě jednu fotku přímo na obratle. Ta bude taky dobrá... Kluci ochranářští budou asi mít z mým momentek radost.
Kešku nakonec opravdu najdeme až na vrcholku skal.

img_1434.jpg

Při pohledu do hloubky lesa vzpomínáme na zelené mechové zahrady pod stromy v Krušných horách. Je vidět, že tyto hory jsou podstatně sušší, což asi nahrává i kůrovci a jeho řádění. Tady je plno holin po vykácených smrcích, což v Krušných lesích nenajdete.

img_1437.jpg

Přijímáme hlášení od Františka, že nás čeká pod Sklakou a schází pomalu dolů. V místech, kde měly být jeho houbové ráje jsou jen vykácené paseky a ani jeden hříbek. My se už také pomalu vracíme, ale s lovem kešek je cesta podstatně delší.

img_1440.jpg

img_1445.jpg

Nakonec Františka najdeme skoro za dvě hodiny unuděného až dole u řeky. Nečekal, že se tak zdržíme a už ho to čekání nebavilo. Tak ho jako odškodné vezmeme do cukrárny v Lomné na kafe a buchtu. Kešky odloveny, dětí vyvětrány a Ferda poněkud zklamán čekáním a stavem lesů... Co naplat.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku3. 9. 2021, 16:17, zobrazeno 479x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení