I v květnu vyrážíme po odpoledních ale i o víkendech na výlety do přírody. A cestu nám určují kešky - dobří průvodci místy neznámými.

1. 5. 2022 - V Jistebníku se Stáňaty

Je neděle prvního května a my jsme čerstvě po dovolené - vrátili jsme se včera, v sobotu. A dnes opět vyrážíme ven a bereme s sebou Marc a Lum, abychom jim povyprávěli z čerstva naše zážitky.

img_5950.jpg

Nakládáme je do našeho autíčka a míříme do Jistebníku. Parkujeme za vlakovým nádražím u přejezdu a odtud vyrážíme k sádkám. Asfaltová cestička po které jdeme už má nejlepší za sebou a je notně sflikovaná asfaltovýma záplatama, bez zpevněných krajů - prostě obslužná cesta nízké kategorie. To mi připomene cesty okolo Karštějna - úzké a nekvalitní. A tak Lumovi líčím, že jsem byl překvapený, že tam jsou tak špatné cesty, průběžně přejdeme k ubytování, kdy se zmiňuji o proleželé posteli, se kterou jsem se celý týden trápil. Pak plynule probereme výbornou kuchyni a mou žaludeční nevolnost na konci dovolené. Luma to pak lakonicky shrne: "Tak cesty byly na hovno, ubytování na hovno, jídlo na hovno - stála ta dovolená za to?" Musím se kousnout - fakt to líčím tak katastroficky? Vždyť to byla krásná dovolená a čím budeme od ní dál, tím bude krásnější! No raději už nebudu lamentovat, pro druhé to pak vyznívá hodně negativisticky...

img_5953.jpg

Při líčení  si zážitků dojdeme až mezi rybníky, kde odlovíme další z kočárů reálného socialismu a doprovázíme Stáňata na další stage, které už máme dávno za sebou.

img_5963.jpg

Dojdeme až na hráz mezi rybníky Podhorník a Kukla, kde se obracíme a vracíme nazpět.

img_5959.jpg

11. 5. 2022 - Večerní Polanská niva v bílém

Polanská niva má svá "bílá období". První je bílá pokrývka sněhu. Když sníh mizí, objeví se druhé bílé období - období sněženek. Po sněženkách přijdou jako třetí bílé období sasanky. No a právě dnes se jdeme odpoledne po práci podívat na to poslední - čtvrté bílé období:

img_6054.jpg

Období medvědího česneku. Letos je ho opět spousta, ale květy jsou díky suchu menší. V lužním lese jsou snížená místa tvořící spleť tůněk a kanálů, která vždy bývala plná vody. Takové malé laguny plné žabek. Letos jsou prakticky suché. Ty laguny, ne žabky. I když kdo ví...

Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022

Uděláme si kontrolu labek a bonusovky a dojdeme až na konec lužního lesa. Pak se vracíme nazpět a za loukou plnou žlutých kytek nás u rybníků potká západ slunce. Náááádhera.

img_6091.jpg

Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022 Polanecká Niva 2022

20. 5. 2022 - Těškovice a kešky přes tři hřebeny

Páteční výlet do Těškovic. Jedeme do míst, kde jsme ještě nikdy nebyli. Parkujeme auto na místě zvaném Panský mlýn a vyrážíme do kopce k lomu.  Jdeme ale za šipkou, co je značně dobrodružné a pěkně se zadýcháme. Nakonec se nám lom i keš poštěstí najít (šli jsme zkratkou - je to sice dál, za to horší cesta...)

img_6282.jpg

Starý lom je kouzelné místo. Místní si zde udělali krásný odpočinkový kout - i s krytým posezením na grilování a třeba i v dešti!

img_6284.jpg

img_6290.jpg

img_6291.jpg

Janka má ale v plánu další hřebínek. Scházíme z Linderačky dolů do údolí a vyšplháme ke křížku v místě zvaném Kozíček. Už chci jít dolů k autu, ale Janka zase mění plány, jdeme ještě na další hřeben!!!

img_6301.jpg

A tak scházíme opět dolů do údolí potoka Sezina a šplháme do dalšího kopce pro kešku. Z páteční procházky je pěkná štrapáce...

img_6305.jpg

Nakonec se podaří odlovit i ptačí budku v koruně stromu a pak už můžeme sejít do údolí k autu. Je z toho 8 km a převýšení 300 m - pěkná páteční procházka!

Vytisknout stránku Vytisknout stránku1. 5. 2022, 08:35, zobrazeno 651x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení