Medvědí stezka na Šumavě

Šumava je naše srdeční záležitost. Ještě když se spojí s houbovou sezónou, je to HIT čislo 1! Proto se netypicky vracím o dva roky nazpět, do 5. srpna 2011, kdy jsme s Třeboňáky vyrazili prozkoumat místo, kde padl poslední medvěd v Čechách...

mapa-celek.jpg

Stezka (značená žlutě) začína kousek pod Volary. Jelikož ale jedeme z Třeboně, bereme to skrz Budějice, Č.Krumlov a Horní Planou do Nové Pece. Tam odstavujeme vozítko a pokračujeme vláčkem přes kouzelné zastávečky Ovesnou a Pěknou do železniční stanice Černý Kříž.

mapa-detail.jpg

Jelikož stezka je 14 kilometrů dlouhá, je záhodno začít občerstvením. Proto využíváme nádražního bufetu a v klidu dáváme kafíčko. Pak vyrážíme na stezku a Janka se Slávkem mizí v lese. Co jiného čekat od houbařů, že? A že rostou!!!

medvedi-stezka_08.jpg

Takže je jasné, jak bude naše cesta vypadat. Já, zdržující fotograf, jsem neustále vepředu a čekám na houbaře. Zkouška trpělivosti - alespoň zakusím to, co ostatní zažívají neustále semnou... A tak přískokem od houby k hřibu dojdeme k pomníčku posledního medvěda.

pomnicek-posledniho-medveda.jpg

Stalo se tak 14. listopadu 1856 v jednu hodinu odpoledne. Můžeme říci škoda, ale přiznám se, že potkat medvěda v lese bych raději nechtěl...

Od pomníčku je už to kousek do Jelení. Kousek od něj nalézáme šipku, ukazující k hornímu portálu Schwarzenberského kanálu - je to kousek nazpět - asi 200m. Neváháme a s Jituškou a Kíťou se vydáváme na průzkum. Houbaři využívají chvíle naší nepozornosti a mizí v lese.

schwarzenbersky-kanal-horni-portal.jpg

Je to nádhera - portál vypadá jako zámecká brána. Snažíme se ve tmě tmoucí tunelu něco zahlédnout. A také že jo! V dáli bliká světélko - jako by k nám nekdo šel? Ale nikdo nejde... To se jen v dáli mihá světlo z revizního přístupu. Cestou lesem nalézáme "budovy" s přístupy do tunelu dvě.

kontrolni-sachta-1.jpg kontrolni-sachta-2.jpg

Vypadá to, jako by postupem stavby stavbařům a projektantům docházela chuť, invence či peníze... Je to vidět i na poslední velké stavbě - dolním portálu kanálu:

schwarzenbersky-kanal-dolni-portal.jpg

Oproti hornímu portálu je to jen chudý konec tunelu....

Odpočíváme v přilehlé hospůdce, občerstvujeme se a pokračujeme v naší cestě. Procházíme kolem Jeleního jezera s černou barvou vody...

jeleni-jezirko.jpg

Pak už stoupáme do kopců, na jehož vršcích se tyčí nádherné skalní stěny tvořící úžasné tvary. Podle svých tvarů mají i jeména - Obří kostky, Kamenná kráska, Viklan, Hřib, Kaple, Soutězka lapků, Perníková skála... Čas se nám krátí. Neustálým sbíráním hub se zdržujeme a den se chýlí k večeru. Musíme spěchat - jen to neumíme vysvětlit houbařům. Takovou úrodu tu přeci nemůžou nechat!!!

houby.jpg

Skály už probíháme při ubývajícím světle. Alespoň pár rychlých fotek a rychle dolů k autu. Máme před sebou ještě dlouhou cestu domů.

skaly-vyhled.jpg

skaly.jpg

Lesní stezka končí u zastávky vlaku Ovesná. Jenže jede až za hodinu. Máme tu čekat, nebo půjdeme kus po asfaltu nezáživnou cestu? Jdeme pěšky a nožkama už jen plácáme. Když přicházíme do Nové Pece, dojíždí nás vlak.... Tak si dáme večeři v restauraci a jedeme domů čistit houby. To dnes byly všeobecné orgie!!!


Více fotografií (48)
Medvědí stezka

Vytisknout stránku Vytisknout stránku22. 4. 2013, 14:51, zobrazeno 4622x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení