Na Cáb, bando, na Cáb!

Poslední říjnovou sobotu (31. 10. 2015) máme výšlap s překvapením. Marcelka a Lumír nás před devátou nakládají za domem a za mlhy husté tak, že by se dala krájet (díky Rákosníčku) vyrážíme neznámo kam. Překvapení...

dsc00917.jpg

Jedeme, jedeme a pak chviličku bloudíme, pak zase jedeme a nokonec jsme tady! Kdeže? No přeci na Santově. Pro ty, co neví kde že to jsou - ani já to nevěděl - je tady mapa:

beze-jmena.jpg

Jsme na Hostýnsko - vsetínské pahorkatině - konkrétně mezi Rožnovem a Vsetínem. Parkujeme u krásné hospůdky stejného jména - Santov - a už za nádherně modré oblohy vyrážíme na naši pouť.

Na společných cestách a Marc a Lum jsme si zavedli takovou vychytávku, že prvně jdeme na pivo - to proto aby řidič - v tomto případě Lumča - si mohl jedno pivečko dát a cestou důkladně vystřízlivět... Bohužel je ale hospůdka ještě hodinu zavřená. Takže smůla! Nakonec ale Marcelka vyjedná protekční předotevírací pivo a my můžeme tradici dodržet.

dsc00918.jpg

dsc00926.jpg

dsc00928.jpg

Radost mi - profesionálně deformovanému - udělá i zákaz vstupu - tedy pokud je dobře napsaný...

Neradi se z vyhřáté a prosluněné verandičky zvedáme a vycházíme na naši cestu. Těsně před opuštění hospůdky vidíme, jak z uzáku vyndávají šrůtky voňavého masa - okamžitě máme pusu plnou slin... To by byla lahůdka!!!

dsc00921.jpg

Lumír má takovou chuť až z toho leze po soše :)

dsc00922.jpg

dsc00923.jpg

Hned nad hospůdkou je palouček a na něm památník padlým partyzánům z druhé světové války. Fotím a málem si při tom zašlápnu drahou polovičku. Ta si nechce zkazit idylku a užívá si každé minuty:

dsc00924.jpg

Je naprosto luxusně - postupně sundáváme svršky - sluníčko hřeje a kolem je nádherně!

dsc00930.jpg

V dálce vidíme nějaký vysílač a malou rozhledničku - tedy já ji vidím až po maximálním zazoomování a zvětšení na displeji. Lumír říká, že se to jmenuje Búřov. Neznám... Tam jsem nikdy nebyl - možná proto nevidím tu rozhlednu...
Až doma mi dochází můj fatální omyl! Byli jsme tam - a dvakrát! Už jsme od tama vycházeli ke dvěma stečům na Vsácký Cáb! Jsem hlava vygumovaná.

Po pár kilometrech pohodové vycházky přicházíme k ceduli s popisem - Baťova naučná stezka. Sice k ní přicházíme z druhé strany a od prostředka - ale i tak se dozvídáme, že kousek pod námi je Vsácké jezero. No to musíme vidět!
Radost nám sice trochu kazí prudký sestup - který po cestě nazpět budeme muset znovu vyjít. Ale my se nedáme. Všichni se vrhnou do lesa a jdou hledat houby. Je ale takové sucho, že tady nic růst nemůže...

dsc00952.jpg,

Jezírko je malé, ale luxusní. Podzim ho vybarvil všemi barvami.

dsc00961.jpg

Sedáme si na hráz a čekáme na Lumču - a ten nám vytře zrak - rostou!!

dsc00962.jpg

dsc00964.jpg

Po krásném relaxu vyběhneme jako srnky kopeček a pokračujeme kolem Ptáčnice na chatu Vsácký Cáb. Už cestou nás kolemjdoucí turisté upozorňují, že jestli jdeme na chatu a toužíme po občerstvení - a to toužíme - máme smůlu. Plnou kapacitu obsluhy zabírá nějaká soukromá akce, a ač je volno, stejně vás neobslouží...

dsc00972.jpg

Kocháme se alespoň nádhernými výhledy na Radhošť, Velký Javorník a Rožnov.

dsc00973.jpg

dsc00976.jpg

A jsme u chaty pod Vsáckým Cábem.

dsc00979.jpg

Stoupáme si na verandu pod chatou a pozorujeme hřeben před námi:

dsc00981.jpg

Je to hřeben Velkého a Malého Javorníku. Byli jsme tam celkem dvakrát - jednou ze strany od Kasárne , podruhé z Kohútky.

Chvíli si povídáme s místním, který nám vypráví o zdejších "jezerech" a pak míříme zpět. Santov je snad naše záchrana - když už nám nedali najíst na Cábu.

dsc00996.jpg

Dobrovolně se přiznávám, že jsem bohatý. Tedy obdařený bohem. Mám totiž výborné přátele - a dva z nich byli zrovna s námi - Marc a Lum.
Lumíra na podzim chytají zvláštní chutě. Před pár lety, při cestě z Grúně na Bílý kříž Lumča básnil o jitrničce a vznikla z toho tradice našich "nezabijaček".

Dnes - asi vinou nesobsluhování na Cábu a hladu v kombinaci s ranním zážitkem na Santově - začne básnit o uzeném...
Hádejte jak to dopadne? No přeci tak, že letošní nezabíjačku doplníme o uzení masa!!!

dsc01011.jpg

Posezení a odpočinek s luxusním výhledem...

dsc01014.jpg

dsc01020.jpg

Pomalu se blížíme k Santovu a naše diskuze o budoucích zážitcích nabírá na konkrétnosti. Asi hladem docházíme na diskuzi o "utopencích". Tedy o těch naložených v láku. Lumča vzpomíná na recept, který dělali kdysi doma a všichni (alespoň chlapi), máme plnou pusu slin.

dsc01034.jpg

dsc01035.jpg

Cestu ukončujeme na Santově, kde si objednáváme talíř uzeného a čtyři vidličky...
Náš plán pak dotahujeme do konce. Po domluvě s Vaškem se celá nezabíjačka bude konat na chatě na Slovensku, kde je uzák a vše můžeme řádně ukočírovat. No není to paráda chodit s labužníkem Lumírem na podzim po horách? JE!!!

mapa-detail.jpg

Tady máte mapku naší cesty. Ze startu po žluté k jezírku, pak do cíle a nazpět. Tentokrát už bez jezírka.

utopenci-z-cabu.jpg

No a tady ještě jedno dokumentační foto. Lumčo - tvé sny (a mé samozřejmě také), jsou na nejlepší cestě ke splnění. Máme naloženo a za tři týdny - na chatě u Vaška - ještě než budou dobrotky nezabíjačkové a uzené - máme co zobat. Co ty na to???

Vytisknout stránku Vytisknout stránku7. 11. 2015, 12:08, zobrazeno 2823x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení