Dnes je Janinčin den. Má narozky a na ty má vždycky jen jedno přání - vemte mě někam ven! A tak jí ve čtvrtek dávám dovolenou a vezu ji do přírody.

Míříme na Čeladnou, kde parkujeme hned vedle kruhového objezdu u hřbitova a vydáváme se do kopečka směrem k nádraží. Výlet si Janka přeje, ale já vím, že ještě další bonus bude, když cestou odlovíme nějakou tu kešku. A tady jich je celá řada!

opalena-1.jpg

Že by mi Janka něco naznačovala???

Stoupáme od kešky ke kešce směrem k vrcholu Opálená (641 m n. m.). Jdeme po asfaltové cestičce kroutící se lesem a lovíme. Je nádherně - modrá obloha, sluníčko hřeje a výhledy jsou úžasné.

oslavenkyne.jpg

vyhled-na-lysou-horu.jpg

V dáli jde vidět vrchol Lysé hory, vpravo od ní Smrku a dokonce vidíme i Kněhyni.

cesta-na-opalenou.jpg

Těsně pod vrcholem Opálené odlovíme poslední kešku a spočítáme si bonusovku - ta je u chaty u lyžařského areálu. Trochu zakufrujeme a místo abychom sešli brankou v oplocení dolů k chatičce, tak se hrabeme do prudkého kopce. Navigace jak naschvál nenaviguje a když už jsme v polovině krpálu a ona se chytne, nechce se nám jít stejnou cestou dolů. A tak pokračujeme, až se dokopeme na cestu, která nás po pár krocích zavede k horní části sjezdovky.

vyhled-na-lysou-horu-ze-sjezdovky.jpg

Sedáme si na vyhřátou trávu a kocháme se údolím před námi. Takové výhledy miluji. Kdyby tady tak nefoukalo, určitě bychom tu zůstali déle. Ale vítr neustává. Proto sestupujeme sjezdovkou dolů. Meditujeme nad tím, zda budou mít v restauraci otevřené alespoň okénko s pivem. Kdyby nebyl ten pitomý virus, sedli bychom si na zahrádku a dali si třeba něco dobrého na oběd. Teď to ale nejde. Nakonec to obsluha vyřešila jednoduše, krásně a bezkontaktně...

samoobskuzne-jezirko.jpg

Areálem restaurace Opálená protéká pramínek vody do samoobslužného jezírka, ve kterém na hladině plavou a neustále se přeskupují plechovky s pivem. Alko i nealkoholickým. Voda pak protéká níže do kamenného žlabu, který je zase plný nealkoholických nápojů. Ve vychladlém grilu nacházíme ceník a dřevěnou pokladnu. Koupíme si dvě nealka, přidáme ještě nějakou korunu navíc a sedáme si do stínu sochy. Naprostá paráda.

posezeni-pod-mamenkou.jpg

Skoro se nám odsud nechce. Ale my máme dnes ještě další cíle - odlovíme poslední bonusovou vyhlídkovou kešku a sestupujeme nazpět směr Čeladná. Cestou pozorujeme spoustu malých jehňátek - od úplně maličkých až po odrostlé rohaté lumpíky. Jaro je prostě po "zimě co nebyla" tady.

chata-opalena.jpg

Nasedáme do auta a popojíždíme kousek dále na Čeladenský Grand kaňon. Je od něj vidět na opačnou stranu - na Skalku. Odlovíme keš, pokocháme se výhledem a zase popojíždíme dále.

skalka.jpg

Zajedeme si sednout na lavičku Václava Havla a tím odlovíme místní virtuálku a pak pokračujeme k řece pro další úlovek. Neodolám a namočím si nohy do nádherně studené vody. Jen díky stovkám chrostíku tahajících s sebou maskování z dřívek a kamínků nemůžu došlápnou na dno. Vlastně jsem vděčný panu Sekorovi, že vím, co že to po dně v čisté vodě pobíhá.

chrostici.jpg

Pak už se vracíme k autu a míříme směrem domů. Cestou máme ale ještě jednu plánovanou zastávku. Janka chce ulovit už dlouho vyluštěnou Záhadu od Yokiho. Nalézáme ji snadno - nejde totiž přehlédnout. Vytahujeme z kufru žebřík a já se ujmu role průzkumníka a jdu Jance najíl keš. Je to dobrodrůžo se potopit do hlubin neznámých prostor - i když k tomu nepotřebuji plavky ani dýchací přístroj. Po chvíli, co se snažím v temnu najít to správné místo, slyším z dálky volání: "Jsi v pořádku?". Má o mne strach zlatíčko... Ale když už jsem poprvé v životě v mimozemském objektu, nemůžu ho nechat bez prozkoumání, že??? Nakonec se vynořím a sděluji Jance dobrou zprávu - záhada sice nerozluštěna, ale zdolána, logbook zapsán a já v pořádku. Ještě se opatrně dostat na zem a je to za námi.

Prožili jsme nádherný narozeninový den a užili si ho plnými doušky. A tím, že jsme na našich cestách skoro nepotkali živou duši, obešel se většinou i bez roušek. Už se těším nejen na další narozeniny, ale na každý den, který spolu strávíme v nádherné přírodě.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku23. 4. 2020, 10:12, zobrazeno 1561x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení