Naučná stezka Rezavka

O chráněném území Rezavka už víme dlouho. Jen ho nějak neumíme najít. Kde se lokalita nachází zhruba víme, a dokonce jsme jej již dvakrát hledali, ale jak z předešlých slov vyplývá - nenašli. Je to takové utajené, ba přímo tajemné chráněné území. Myslíte si, že se nám to tentokráte povedlo? No povedlo - ale ne úplně. No však pojďte se s námi projít.

Při krátkém hledání na webu dostáváme jen kusé informace: Rezavka je komplex lužního lesa kolem trvale zvodnělého slepého ramene Odry a rozsáhlé rákosiny Vrbenského rybníka. Stanoviště řady chráněných rostlin a živočichů. A td. (čerpáno ZDE)
Ale kde máme začít? Odkud vyrazit? Kudy jíti? Nic.

_dsc0320.jpg

A tak v sobotu 15. února 2014 využíváme jak volna tak slušného počasí a vyrážíme. Vozítkem se dopravíme do Svinova k restauraci Na skok. My ji interně říkáme U kočiček. Není to z důvodu sličné obsluhy, ale pro kočičí výzdobu restaurace. Zde přibližovadlo opustíme a klikatou uličkou dojdeme k našemu pomyslnému startu - k železničnímu přejezdu.

_dsc0338.jpg

Chvíli čekáme na vláček a pak vyrážíme - přeskotačíme koleje a hned za nimi odbočíme doprava. Jdeme po asfaltové cestičce, která nás vede pod "monumentální ostravské dopravní dílo".
Je zde moloch cest a tratí - slavná dálnice D47 - která je neustále omezená z důvodu špatné stavby, neméně slavná Rudná ulice - do které byla při stavbě vsypávána nepoužitelná ruda od sovětských soudruhů a pak hlavní železniční trať spojující sever, jih a východ naší sličné moravskoslezské gubernie... Vrcholem všecho je gigantický kruhový objezd, jehož projektanta bych s chutí nakopnul do - no však víte kde. (Více o tomto paskvilu jsem psal ZDE) Nějaké fotečky tohoto betonového bludiště naleznete v galerii pod článkem.

_dsc0374.jpg

Když konečně mineme toto betonové pilířoidní veledílo, otevře se před námi cesta do nekonečna. Alespoň to tak vypadá - dlouhá rovná blátivá cesta mezi rybníky a poli. Blátivá doslova. Po středečním vydatném sněžení (prakticky prvním v tomto roce) a následujícím oteplení je z cestičky blátivý tankodrom. Chvíli uvažujeme, že se obrátíme nazpět, ale domů se nám nechce. Před sebou vidíme stopy lidí i zvířat, kteří šli před námi. A jelikož je před sebou nevidíme po pás zapadlé v blátě a volající o pomoc, znamená to, že prošli. Vzpomenuv si na slogan: "Kde neprojde ani srna, projede sovětský tank", se směle vydáváme kupředu.

_dsc0384.jpg

_dsc0379.jpg

Janka se po pár metrech zastaví a kouká přes zamrzlou hladinu do houští. Až po chvíli mi dochází co našla - strom, který s největší pravděpodobností skáceli bobři. A je to docela nedávno. Nad hlavami nám hučí dálniční provoz, kousek dál sviští rychlík a do toho bobři? No bomba, ti jsou teda ofrklí!

_dsc0387.jpg

Je sice půlka února, což znamená hlubokou zimu, ale letošní počasí je stále netypické. Před domem nám kvetou sněženky i šafrány, koniklece už vystrkují hlavičky a tady už poletují včelky. Pravda, venku je jen parta otužilců, ale neustále poletují sem a tam. Raději se jim nestavíme do cesty a pokračujeme.

_dsc0393.jpg

Cesta je již pevnější a my se neboříme po kotníky do bláta. Dokonce se zdá, že by mohlo vykouknout i sluníčko. Pak konečně docházíme k první informační tabuli. Tedy k první - má už číslo 5!

_dsc0396.jpg

_dsc0397.jpg

Otáčím se dokola jak korouhvička a hledám nějaké turistické značení. Nic. Tak kde je šestá cedule? Kterým směrem máme jít? Zkouším alespoň QR kód na páté informační zastávce a v mobilu nalézám malou mapku. Alespoň vím, kde mám směřovat. No vždyť jsem to říkal - tajná je tato rezervace!
Pokud chcete alespoň Vy získat více utajovaných informací, podívejte se na informace z taggmanageru.

My pokračujeme po betonovém "mostku" směrem k železniční trati - Polanecké spojce směrem na Havířov a Český těšín.

_dsc0404.jpg

Další potvrzení jara - les se začíná zelenat česnekem medvědím.

_dsc0405.jpg

U trati se mi začnou vybavovat dávno zapomenuté vzpomínky - touto tratí jsem X krát projížděl jako študák při cestě za vzděláním a následně i jako strojvedoucí. Vše je již utopeno v propadlišti dějin. Jen ty koleje se mi zdají nějaké rovnější než kdysi...

_dsc0410.jpg

Přicházíme k úvrati naší cesty - k nově natřenému železničnímu mostu přes řeku Odru. Vody je málo a tak řeka jen líně ševelí mezi protipovodňovými hrázemi. Sestupujeme k vodě a vydáme se těsně kolem ní směr civilizace. Cestou potkáváme další informační cedule a zjišťujeme, že jdeme proti směru - tedy, že čísla se snižují. Jedničku - tedy první ceduli nacházíme pod Rudnou. No tady bych začátek nečekal. Dokonce jsme tady před několika léty v zimě byli. Netušili jsme ale, že kousek za mostem najdeme i námi pohřešovanou Rezavku!

_dsc0440.jpg

Opouštíme hráz Odry a pokračujeme po asfaltové cestě. Po pár set metrech na Odru opět narážíme - jsme u splavu. Ten je oplocený s výstražnými tabulkami "Zákaz vstupu - nebezpečí utonutí". Zajímavé je, že na druhé straně řeky není nic. Asi se lidé topí zásadně z levého břehu... Hned vedle hráze nacházíme rybářů ráj - Svinovské tůňky. Dokonce kousek dál jich několik sedí v družném rozhovoru u jejich "klubovny". Chytat se nedá, ale pokecat se dá vždycky!!!

_dsc0449.jpg

Míjíme louku oplocenou elektrickým ohradníkem, kde se pasou ovečky i s černými miniaturními jehňátky, ostražitě na nás kouká mladý býček s jalovičkou a korunu tomu dává párek koní. Zemědělská usedlost obklopená dopravní infrastrukturou...
Míjíme zajímavou továrničku, která mi připomína "chráněná" ostravská jatka. Co tu bylo? Okolo je pár malých činžovních domů - asi historická pozůstalost domů pro místní dělníky.

_dsc0452.jpg

No a my se blížíme ke konci naší cesty. Projdeme pod dálnicí tunelem, počkáme si na projíždějící vlak a pak už to máme jen pár set metrů k našemu odstavenému vozítku. Našlapali jsme asi šest a půl kilometru a krásně jsme se prošli. A jelikož se nám ještě nehce domů, zajdeme si na výborný oběd ke Kočičkám.
No a aby byl sobotní den dokonalý, jedeme domů a v klidu si na hodinku zdřímneme. Tak takhle si představuji víkendový relax!

_dsc0456.jpg

Pokud by jste chtěli chráněnou oblast Rezavka projít, přikládám mapku naší cesty. Pro zajímavost přikládám i mapu, která zobrazuje Rezavku ještě v době, kdy nestála dálnice.

mapa.jpg

rezavka_ofmapa.jpg

Při hledání informací o Rezavce jsem narazil na krásný článek. Jak z něj vyplývá, nebloudili jsme jen my, ale i učitelský sbor, který - k radosti žáků - možná po Rezavce bloudí dodnes.

Přejeme krásný den!
Tom a Janka


Rezavka

Vytisknout stránku Vytisknout stránku15. 2. 2014, 19:43, zobrazeno 4136x, dnes 0x
4.0 2Hodnocení