Podzimní Gírová

Miluji krásný barevný podzim. Tento rok jsme si ho opravdu mohli užít. V sobotu 12. 10. 2013 jsme spolu s Františkem zamířili do barevných Beskyd.

V Havířově nakládáme Ferdu a jedeme směr Třinec. Kousek před Hnojníkem nám Janka zastavuje, abychom využili nízkého ranního sluníčka, které čaruje s oparem nádherné výhledy.

_dsc0023.jpg

Dozrálé slunečnice atakují natěšení ptáci - snídaně!

rano-v-beskydech.jpg

Pasoucí se ovečky

Zastavujeme v Mostech u Jablunkova u hotelu Grůň a vydáváme se po sjezdovce do kopečka. Jsme právě nad zlomem modré oblohy a mraků. Nad Jablunkovem svítí slunce a na druhé straně jsou mraky a mlha.

_dsc0034_panorama.jpg

V půlce sjezdovky si uvědomuji, že jsem nechal v autě mobil. Tak zase dolů - taková rozcvička. Janka má alespoň dost času vyfotit orosené podzimní ocúny.

_dsc0079.jpg

Poslední dobou máme smůlu, všude kam přijdeme, jsou rozježděné cesty od lesáků. Nohy se boří a kloužou a každý krok musíte dobře promýšlet. Jakákoli neopatrnost by dopadla blátivou koupelí.

_dsc0101.jpg

Slunce se snaží prokousat mlhou.

_dsc0105.jpg

mapa.jpg

Po značce přicházíme na místo zvané Štípanka. Na satelitních mapách ještě vidíte hluboký les, skrz který vedla turistická značka. Pak se stalo něco těžce představitelného. Celý kopec se utrhnul a sjel dolů.

_dsc0122.jpg

Hrana zlomu. Jen takový náznak, co uvidíme za chvíli...

_dsc0127.jpg

Les je pryč, ustálo to jen pár stromů. Měsíční krajina.

_dsc0131.jpg

Utrhnutá stěna tvořená ze šikmých břidlic.

_dsc0134.jpg

Hrana zlomu se nebezpečně blíží k rodinnému domku. Chybí tak 30 metrů. Asi bych tam bydlet nechtěl! Strašidelný pohled.

_dsc0148.jpg

Za sesuvem nalézáme šipku ke studánce Gírová.

_dsc0159.jpg

Od studánky stoupáme kolmo vzhůru - stačí ujít pár desítek metrů a jsme u chaty Gírová.

_dsc0176.jpg

Chceme se vyšplhat na vrchol, ale František navrhuje jednosušší cestu. Pokračujeme kolem chaty dále, projdeme kolem domků a tam začneme lesem pomalu stoupat k vrcholu. Ušetříme si tím prudký výstup.

_dsc0177.jpg

Prudký výstup od chaty k vrcholu Gírové.

_dsc0202.jpg

Posezení na vrcholu s výhledem směrem na Slovensko. Kdysi tady byl jeden z nejkrásnějších kruhových výhedů v Beskydech. Dnes již je výhled z vrcholu krytý vzrostlými stromy.
František zašpičkuje a mladému páru, který vyšplhá na vrchol chvíli po nás říká: "My jsme tady byli dříve, heč !!!"

img_3521.jpg

Po sestupu z vrcholu si dáme na chatě oběd a pak se uložíme ke sluneční koupeli. Nebo odpočinku? Každopádně je to luxusní odpočinek!
Janka se neustále dívá po okolí po houbách, ale má smůlu. Ani hříbek. Potkáváme spoustu houbařů, ale jsou na tom stejně...

Popojedeme autíčkem do Lomné do cukrárny na občerstvení - vzdušnou čarou zhruba 15 km od Gírové a co nevidíme - kolem chodí lidé s košíkama hub!!! No není to pech???

_dsc0232.jpg

Po spáteční cestě ze zastavujeme v Koňakově, kde jsou vystaveny sochy ze sochařského sympozia na Landeku. Tato se jmenuje "dým". Jana nevěří...

_dsc0235.jpg

_dsc0236.jpg

_dsc0238.jpg

_dsc0246.jpg

Jana z té záplavy kamenů na chvíli ztratila hlavu...

_dsc0284_panorama.jpg

Den se chýlil ke konci. Užili jsme si ho parádně


Více fotografií (33)
Podzimní Gírová

Vytisknout stránku Vytisknout stránku25. 10. 2013, 15:42, zobrazeno 3423x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení