Přednovoroční Velký Javorník

Neustále tady vyhlašuji, že zasněžené hory nejsou můj šálek kávy. Zima, lezavo... No a vidíte, vše je jinak. O čemž svědčí následující řádky a fotografie:

Čtvrteční předsilvestrovské ráno začalo tak, jak mělo - počítáním skladových zásob a uzavřením pracovního roku. V tom největším frmolu zazvonil telefon a na druhé straně slyším Lumču: "Co děláte? My jedeme na hory!" Provokatér!!! Jelikož Jana už včera u Panoramy při pohledu na prosluněné hory fňukala že tam chce, bylo během vteřiny rozhodnuto. A tak fofrem dokončujeme práci a netypicky pozdě - kolem jedenácté hodiny - vyrážíme směr Veřovice. Marc a Lum už jsou před námi, s námi ve vozítku dnes jedou vzácní spolucestující - Kačka a Rosťa.

Stáňata dojíždíme v Bordovicích u domečku a pak společně popojiždíme na parkoviště za tratí u restaurace U Hyklů. Jsme trochu překvapeni plným parkingem, ale kousek odtud je vlek a tak se to asi dalo předpokládat.

mapa.jpg

Zde vidíte plánek naší cesty. Půjdeme po žluté až na místo kde končí a mění se v barvu červenou. Pak budeme pokračovat k pramenu Jičínky a po červené až na vrchol Velkého Javorníku.

Jelikož vycházíme dost pozdě, potkáváme spoustu turistů do protisměru. Jdou jich celé davy. No ještě že jdeme tak pozdě, alespoň bude nahoře méně lidí. Pro jistotu se ptáme protijdoucí party mladých lidí, jestli mají nahoře na chatě otevřeno. Dozvídáme se že ano a s chutí stoupáme do kopce.

_dsc0096.jpg

Toto je první fotka, kvůli které vytahuji fotoaparát z batohu. Holky našly malé medvídě. Takové miniaturní, zakrslé... :o))

_dsc0102.jpg

Trošku mázlá fotka z místa s názvem "Pramen Jičínky". Čas byl delší a holky zrovna začaly skandovat HURÁÁÁ!!!

_dsc0109.jpg

Čím výše stoupáme, tím zajímavější výhledy se nám otevírají. Jdeme svižným krokem a jsme tak rozehřátí, že ani nevnímáme mráz kolem nás.

_dsc0110.jpg

_dsc0114.jpg

_dsc0124.jpg

_dsc0126.jpg

Zasněžené sluneční hodiny. Ukazují přesně 13:20

_dsc0190.jpg

Po chvíli se před námi otevře vyhlídka a na ní chata Velký Javorník. Rozhledy kolem jsou nádherné:

_dsc0132_panorama.jpg

Vidíme nádherně Lysou horu, v popředí je Skalka se Solárkou, vpravo Smrk... Sníh dole není bílý, ale šedý. Možná to působí mírný opar.

_dsc0135.jpg

V levo těsně nad korunami stromů vidíme vápencový lom ve Štramberku a Štramberskou trůbu. Čára nahoře je horní hranice deklu, dusícího celé Ostravsko...

_dsc0137.jpg

Ješte jednou  Lysá hora, vlevo vidíte Frenštát pod Radhoštěm i s šíleným panelákem na jeho okraji...

_dsc0141.jpg

_dsc0142.jpg

Po "vykochání se" pohledy do okolí se chceme najíst v útrobách chaty. Venku přece jenom trochu pofukuje a my jsme rozehřátí z výstupu. Navíc zjišťuji, že jsem ztratil rukavici. Možná jí najdeme cestou nazpět. Uvnitř nás čaká řada a plně obsazené stoly. Lidé dokonce sedí na schodech až do prvního patra. No jak to tu vypadalo před dvěmi hodinami??? Naštěstí se během doby našeho čekání na polévku uvolní stůl, který okamžitě okupujeme. Dáme si zelňačku, chlapi i jedno pivo a pak Marc vyndá krabičku s cukrovím. No tomu neodoláme! Ale jelikož neustále proudí davy poutníků, uvolňujeme stůl a jdeme ven.

_dsc0149.jpg

Vystoupáme ještě pár metrů na vrchol Velkého Javorníku, kde nalézáme zasněženou lavičku s úžasným výhledem:

_dsc0147.jpg

Kopečky rýsující se v dáli jsou Jeseníky, dokonce jde pouhým okem vidět i vysílač na Pradědu!

_dsc0152.jpg

Škoda, že nemám delší sklo, můj seťák se už blíže nedostane :o))

_dsc0155.jpg

Docela by mne zajímalo, co to za vršek vyčnívá těsně před Jesenickými zasněženými vrcholy. Nevíte někdo???

_dsc0158.jpg

Ještě chvíli se kocháme pohledem na Jeseníky a pak se vydáme nazpět k chatě a dolů k autu.

_dsc0162.jpg

_dsc0165.jpg

Při sestupu k chatě se nám na chvíli mihne mezi stromy Radhošť.

_dsc0173.jpg

Ještě na chvilku se schováme do závětří za chatu a dáme si zázvorový čaj s cukrovím. Vitr je ale lezavý, tak se raději vydáme na sestup.

_dsc0183.jpg

Tady jde vidět jak je venku mrazivo...

_dsc0187.jpg

Sluníčko už je nízko a schovává se za stzromy. Janka tuto fotku nazvala - Borovicoví strážci přístupové cesty.

_dsc0197.jpg

Sestup už je brnkačka. Jen čím dál tím víc přituhuje a pod nohama sníh vrže a skřípe.

_dsc0207.jpg

_dsc0213.jpg

Tak toto je poslední fotka z dnešního dne. Na konci cesty si ještě sedáme k Hyklům na dlabanec. Čekají nás tam i rychlejší Katka s Rosťou, kteří našli mou rukavici. Zato se Katce podařilo ztratit tu svou... Venku už je tma. Překvapení nás čeká v autě. Teploměr ukazuje -16°C a máme zamrzlé čelní okno zevnitř :o)) Cesta domů už proběhne v pohodě, jen autíčko se zahřívá až v Porubě. Ale topí statečně!

Moc děkujeme Marcelce a Lumírovi, že nás vytáhli ven. Stálo to za to. Byl to nádherný den!!!

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku30. 12. 2010, 21:09, zobrazeno 6100x, dnes 0x
4.3 3Hodnocení