Je sváteční pondělí a my slavíme Cyrdu a Méďu v našem duchu - výšlapem do přírody. Marcelka navrhuje odlovit sérii chemických prvků kousek od Rožnova.


A tak je ráno vyzvedáváme na chalupě a přes napráskanou Pindulu jedeme kousek za Rožnov - do Střítěže nad Bečvou. Marcelce to nedá a přemýšlí, proč bylo parkoviště na Pinduli tak plné, až na to kápne. Vychází odtud spousta poutníků, mířících na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje - odtud je to necelých 5 km se stoupáním cca 615 m po turistické trase.

My parkujeme ve Střítěži mezi kostelem a hřištěm a Lumča nás vede vzhuru do kopce k vrcholu Hostýn, tyčícím se přímo nad vesničkou. Tam na něj také čeká první úkol - zdolat čtyřkovou kešku na vrcholku stromu. Za mne bych alespoň o půl bodu zvýšil hodnocení obtížnosti - nejen že ke zdolání potřebujete všechny čtyři končetiny, ale i notný kus odvahy.

lumir-na-rozhledne.jpg

Ty barevné skvrnky vysoko mezi listím jsou Lumír!

Po potlesku Lumčově veverčímu výstupu scházíme lesem, loukou a trním dolů na asfaltku, které se ale moc dlouho nedržíme. Po pár set metrech se znovu začneme cpát do kopce - bo na Valachach to je furt do kopca, že? Uprostřed louky a stoupání se zastavujeme u krásně opraveného domečku a dáváme se do řeči s majitelkou, která nám vypráví o 40ti letech bydlení na této samotě. Jsou tu skoro celý rok, jen na přelom roku - od prosince do února se stěhují do bytu ve městě. Jinak žijí zde. Stará Lada Niva zaparkovaná u jejich příbytku je tady opravdu nutností.

u-javoru-580-m-2.jpg

Pozorujeme solitérní strom na kopci před námi - jmenuje se U Javoru (580 m n. m.). Název jasně říká, o jaký strom se jedná a my přemýšlíme o výhledu a pokoji tohoto místa.

Vyšplháme se až ke kešce s názvem Videčské Paseky a skoro se dotýkáme Cyrilometodějské stezky - opět a neúmyslně narážíme na dnešní oslavence. Nejsme poutníci ve smyslu víry a cesty, ale cesty do přírody máme rádi a jsou součástí našeho bytí. Sedáme si na louku a poobědváme. Klid nám ruší traktory sekající louku pod námi. V zemědělství se na svátky nehraje, tady velí příroda. Po obědě opět stoupáme na další bezejmenný kopeček, ze kterého se otevírají další nádherné výhledy. Najednou zjišťujeme, že námi obdivovaný kopeček s javorem není zdaleka nejvyšší - za ním se totiž ukazují další a vyšší vrcholy:

porovnani-kopcu.jpg

Nejvyšším z našeho pohledu je Vrchhůra s vysílačem.

Celou cestu sbíráme - mimo kešek za kterými jsme zde šli - i lesní plody - jahody, borůvky, maliny a nakonec i třešně. Najdeme i velké a sladké srdcovky, ty jsme letost ještě neměli. Skoro ani nemusíme tahat z domu svačinu!
Pak už nás čeká jen setup do údolí řeky Bečvy.

vyhledy.jpg

Ještě se pokochat výhledy a vzhůru dolů!

ua-javorem-vrchhura-692-m.jpg

Cestou k autu odlovíme poslední plánované kešky a pak již míříme nazpět na chaloupku pod Javorníkem. Zastavíme se ještě v obchodě na nákup a pak už na zahrádce opečeme špízy z klobásek a zeleniny. To byl parádní závěr dnešního krásného svátečníého dne.
Máme za sebou 18 keší a jednu, kterou vzdáváme. Měla být tečkou za dnešním teplým dnem. Byla umístěna pod splavem a součástí měl být i lok chlazené slivovice. Jenže předešlí lovci hlásí, že kromě zmáchání se v ledové vodě nenašli ani slivovici, ani logbook. Tak si počkáme, jestli slivovici - nebo raději ten logbook owner doplní. Pak tam - pokud bude teplo a sluníčko - opět vyrazíme...

mapa-stritez-na-becvou.jpg

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku5. 7. 2021, 12:25, zobrazeno 1321x, dnes 0x
5.0 1Hodnocení