Satina s uzavřením sezóny

Podzim pomalu přemáhá paní zima - sníh už pokrývá vršky našich nevysokých hor a co nevidět zavítá i k nám do nížin. A tak nám zbývá pár dnů (a to doslova) , a my ukončíme naši turistickou sezónu. A tak využíváme volného dne a míříme do Beskyd, k našim oblíbeným vodopádům a Satině.

Ráno v pohodě sledujeme na ČT2 Panoramu a kocháme se krásou naší vlasti. Toto je vždy chvíle, kdy mám chuť vyrazit ven. A tak v klidu balíme věci a vyrážíme. Po pár desítkách kilometrů parkujeme u Rajské boudy v Malenovicích. Lysá je již pokrytá popraškem sněhu.

_dsc0097.jpg

_dsc0095.jpg

My ale dnes nebudeme pokoušet naše síly a scházíme do údolí Satiny. Po krátkém stoupání docházíme k zábradlí, které brání pádu do hluboké rokliny říčky Satiny. Za zábradlím odbočujeme doleva a mírným klesáním v lese scházíme k Satinským vodopádům. Nemá cenu popisovat, co bylo pak...

_dsc0087.jpg

Janka před roklinou říčky Satiny

_dsc0018.jpg

_dsc0026.jpg

_dsc0035.jpg

_dsc0037.jpg

_dsc0058.jpg

_dsc0070.jpg

_dsc0060.jpg

Nad námi ještě nádherně svítí slunce, ale v udolí je poněkud chladno... A tak vystoupáme na místo s poetickým názvem Korýtko. Zde chvíli odpočineme a pak sestupujeme nazpět k Rajské boudě, kde máme své autíčko...

_dsc0084.jpg

Pamětní deska u Korýtka. Matterhorn a v srpnu.... To známe.

Kousek níže nacházíme informační ceduli s příběhem zbojníka Ondráše. Místní "Jurko Jánošík". Posuďte sami:

Povím vám příběh.
Zbojník Ondráš se narodil na podzim 1680 v nedaleké obci Janovice. Když se narodil, lidé viděli, jak před dům spadla veliká ohnivá koule a plameny z ní šlehaly až k sousedním chalupám.

Ondra byl synem janovického fojta, a tak se mu dostalo vzdělání v latinských školách. A jako prvorozený syn měl po svém otci převzít fojtství. Řečeno dnešními slovy „měl před sebou dobrou kariéru". V té době patřilo frýdecké panství hraběti Pražmovi, který své poddané velice utlačoval. Drobní majitelé usedlostí už nemohli dál snášet velké robotní povinnosti, raději zanechávali svá pole a utíkali do lesů.

Když Ondra viděl utrpení poddaného lidu, dal se na zbojnictví a stal se vůdcem nespokojených sedláků. Podle jiné pověsti utekl do hor, když vrchnost nespravedlivě uvěznila jeho otce a on jej z vězení vysvobodil. Říká se ale také, že se jen porval s jedním vojákem, myslel si, že ho zabil, a proto se v lesích ukrýval.

Ondráš zahynul v krčmě ve Sviadnově u Frýdku. Zabil jej jeho „kolega" Juráš. Snad proto, že chtěl zaujmout mezi loupežníky jeho velitelské místo. Možná pro odměnu 100 zlatých, kterou vrchnost na Ondrášovu hlavu vypsala. Nebo mu záviděl lásku krásné krčmářky. Ondráš neměl ještě ani 35 let.

Pověsti nám zbojníka Ondráše zanechaly jako ochránce a pomocníka chudých a bezbranných, který přepadával jen panské statky a bohaté kupce. Jak to tehdy bylo, dnes už asi nezjistíme. Je však dost možné, že se choval podobně, jako ostatní loupežníci v té době. Bohatým bral a chudým asi taky... Jak to platí dodnes...

_dsc0108.jpg

Pak už nás čeká krátká cesta na Sausfórk k Pavlovi. Zde ho vidíte při opravě zapalovače. Z recese špičkujeme, že už to stejne nesloží... Za pár minut - už neopravitelný-  letěl vzduchem...

_dsc0104.jpg

Možná jste si za Pavlovou hlavou všimli povědomého loga. Ano, tady to je. Samochaldící sud, který získal Radek jako dárek při koupi NB. Dvojitá radost!!! Zavláště pro nás!

_dsc0121.jpg

Zde vidíte majitele sudu a majitele chaty v zuřivém rozhovoru o postupu narážení sudu...

_dsc0123.jpg

Pak došlo na věc. Narážení! Omladina je odvolána co nejdále od sudu - co kdyby...

_dsc0134.jpg

No nakonec se to povedlo a Pavluš si mohl dát první zasloužené pivko

_dsc0138.jpg

No a tady už je můj příděl. Za pivkem vidíte pekáč plný masa. Jak jinak ukončit sezónu, než pivem a grilováním!

_dsc0142.jpg

Pak už přichází hostina a výborná zábava.

_dsc0155.jpg

Jako zlatý hřeb večera přichází předvádění pilotních zkušeností letce Pavluše. Ty baterky hovňajz vydrží...

Pak nakládáme Honzu a míříme k domovu. Díky za krásné odpoledne!!!

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku29. 10. 2010, 22:21, zobrazeno 3178x, dnes 2x
0.0 0Hodnocení