Letošní Silvestr nebudeme trávit doma. Jak se říká: "Všude dobře - tak co doma?". Společně s Marcelkou a Lumírem míříme na Jižní Moravu do Bzence.

Vyrážíme už ve čtvrtek 30. prosince po poledni. Jedeme každý sám. Potkáváme se až na ubytování kousek od Náměstí svobody v centru Bzence. Paní domácí nam přináší klíče a my se ubytováváme každý ve svém apartmánu. Jsou pěkné, dobře vybavené a je v nich teplo.

Sotva se vybalíme a dáme si příchodovku, znovu se oblékáme a jdeme na průzkum nočního Bzence:

img_3262.jpg

img_3266.jpg

Kostel sv. Jana Křtitele

img_3271.jpg

Zámek Bzenec s velkými sklepy v podzemí.

prodejna.jpgJeště doma se bavíme o tom, jestli si máme s sebou vzít nějaké víno. Není to blbé tahat víno na Moravu? A co když už bude na Silvestra všude zavřeno? Tak s sebou bereme našeho oblíbeného Polehňu z Blatnice opět na jih, aby tam byl i vypit. To ale nevíme, že přímo vedle zámku je velká prodejna místního vinařství a otevřená nonstop. Tak si alespoň kamarádi kupují jednu lahvinku na památku.

Venku začíná poprchávat a tak se vracíme na ubytování usušit a domluvit další dny našeho putování. 

 

31. 12. 2021 - Trail pod Dubňany a ohňostroj v Bzenci

Ráno nás vítá zamračené nebe, ale rosničky slibují teplotu nad nulou a žádný déšť. A tak nasedáme do vozítka a míříme na nám již známé Dubňany, pod nimiž máme odlovenou celou sérii po pravé straně cesty a chybí nám odlovit vše po levé straně. Parkujeme na parkovišti u cesty a vydáváme se za keškami. Máme před sebou skoro 30 schránek.

img_3279.jpg

Hned na začátku se zavodníme a vyrážíme. První kousky už máme z loňska, ale je škoda, aby si je LumMar nenašli a nezalogovali.

img_3283.jpg

Kačerova snídaně

img_3286.jpg

Kamarádi si odloví námi již nalezené keše, ale takové skvosty tady prostě nemohou zanechat!

img_3291.jpg

Pak se zanoříme hlouběji do lesa a jdeme na místa ještě nepoznaná. Takto se upravují vodní plochy.

img_3295.jpg

Kešky od Jitušáka jsou jako vždy super!

img_3322.jpg  img_3323.jpg  img_3325.jpg  img_3330.jpg  img_3332.jpg 

Celou cestu je zataženo, až v odpoledních hodinách se chvílemi obloha rozrhá a objeví se kousky modrého nebe. Nad námi létají šipky divokých husí, jen nerozumím tomu, že každá šipka létá na úplně jinou stranu. Proč??? Když se vracíme k zaparkovaným autům, ozývá se nám nad hlavou hukot letadla. Je nějaký atypický, tak dopravní letadla nezní. A tak se vrhám na aplikaci a koukám, co že se nám to žene nad hlavou:

img_3340.jpg  1920px-cockpit_of_a_raaf_c-17_globemaster_in_2014.jpg 

Tak toto jsem ještě ve vzduchu nezaregistoval. Boeing C 117A Globemaster III je velký vojenský dopravní speciál, náhrada za C 130 Hercules, kterého mám doma jako svůj největší model, a který čeká na sestavení. A takto to vypadá v jeho kokpitu.
Vracíme se k autům a míříme nazpět do Bzence. Máme za sebou skoro 30 keší a jsme pěkně ucaprtaní.

trail-pod-dubnany.jpg

Pravou stranu od cesty z Dubňan jsme odlovili loni, dnes sme dali tu levou část.

A to ještě není dnešního dne konec! Sotva přijedeme na ubytování, rychle se najíme a opět vyrážíme ven. Za chvíli začíná velký ohňostroj ze Starého hradu - kopce tyčícího se nad Bzencem, s nově opraveným kostelem sv. Floriána. Máme to jen kousek. Zastavujeme se před úžasným schodištěm na vrchol, uprostrěd spících vinohradů. Je tady nádherný výhled na vrchol:

img_3359.jpg

Stačí chvíli počkat a začíná krásný ohňostroj. Chybí snad jen hudba, která by tu nádheru ještě eskalovala o stupínek výše. Stojíme a koukáme na tu nádheru.

img_3384.jpg

Po ohňostroji chvíli počkáme, až z vrcholu sestoupí většina návštěvníků a vydáme se proti proudu nahoru. Je odtud krásný výhled do okolí. Vidíme i další ohňostroje na obzoru...

img_3399.jpg

Pak v klidu sestoupíme do Bzence, sedmene si na ubytování ke stolu plnému dobrot a bavíme se až do půlnoci. Ať je ten rok 2022 lepší než ten právě dokončený.

1. 1. 2022 - Strašidla pod Bzencem

Po klidném ránu vyrážíme na další trail za keškami. Tentokrát necháváme autíčka odpočinout a vyrážíme jižně pod Bzenec na příšernou sérii. Tedy na Příšernou s velkým P. Jsou to všechno pěkně dostupné biltemy s nápaditými schránkami. Počasí opět drží, je zamračeno, ale nad nulou, bez deště a větru.

img_3430.jpg

Jistíme se, aby nám nebylo chladno:

img_3447.jpg

Odlovíme krásných 15 keší včetně jedné nočky. Jelikož je venku samo o sobě šero, lesknou se bludičky i ve dne. Stačí silná baterka. Jediným zásekem se stává schránka umístěná u nádraží v trubce velké dopravní značky. Jelikož se mi nechce šplhat nahoru, snažím se jí sejmout biltemou. Dopadá to tak, že schránka padá dovnitř trubky. Zatne mne. Snad jsem ji nezničil. Šplhám na značku a podaří se mi magnetem na teleskopické tyči schránku vyjmout a zalogovat. Měl jsem štěstí - nerad bych ownerovi hlásil, že jsem keš zničil....

pod-bzencem.jpg

Dnes odlovené biltemy jsou v červené elipse. Jak vidno, máme tady ještě co lovit!!!

2. 1. 2021 - Moravská Sahara a Váté písky

A je tady poslení den našeho prodlouženého víkendu. Marcelka s Lumírem mizí k domovu a my si jdeme ještě prohlédnout Bzenecký zámek a pak Vojenské cvičiště Bzenec.

img_3471.jpg

Ve dne vypadá Bzenecký zámek ještě strašidelněji než v mlhavé noci. Je krásný, jen hrozně zanedbaný. Podepsala se na něm doba socialismu a asi i vinaři, kteří ho měli dlouhodobě ve vlastnictví. Nyní patří zámek městu Bzenec. Kéž by měli dostatek prostředků na jeho opravu, stejně jako na opravu Starého hradu.

img_3477.jpg

Píchačky pro zámeckou paní...

V prostoru vojenského cvičiště se zachovala jedna z mála nezalesněných ploch vátých písků. Váté písky vznikly navátím jemného písku z mořských sedimentů v době poledové, ale na většině dun dnes rostou borovicové lesy. Lesy neposkytují tak vhodné podmínky pro život a růst pískomilných druhů rostlin a živočichů jako plochy holé. A tak se na cvičišti daří druhům, které patří k ohroženým až kriticky ohroženým nebo jsou vázány výhradně na váté písky. Pestré a unikátní zastoupení má především hmyz.

img_3479.jpg

Projdeme se bývalým cvičitěm, prozkoumáme zbytky bunkru a jeho okolí.

img_3499.jpg

Po prohlídce sedneme do auta a popojedeme na Národní přírodní památku Váté písky. Od cvičiště je asi jen 4 km daleko. Z fotek, které vidím na webu očekávám velké pískové duny. Ale nic takového tady není. Celá památka se táhne v úzkém pruhu kolem železniční trati a je krytá suchou trávou. Pokud někde písečné duny jsou, bude to asi v pískovně, která s památkou Váté písky sousedí. Tam je ale vstup přísně zakázán.

img_3501.jpg

Možná tady bude hezky v létě, až pokvetou rostliny, dnes je to tady smutné a nezajímavé. Toliko ke zklamání se v představách. Kdo si nedělá iluze, nemůže se v nich zklamat, že? A tak se vracíme k autu a slibujeme si, že se tady ještě jednou vrátíme. Už kvůli kešek, které ještě můžeme najít v krásné přírodě okolo.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku31. 12. 2021, 16:26, zobrazeno 621x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení