Šípská Fatra

Šípská Fatra

V sobotu 7. 7.  2012 máme naplánovaný krásný výlet - chceme na popud paní Ilčíkové vyběhnout na vrcholek s názvem Šíp. Domlouvá se velká banda - kromě nás jede Marc a Lum a přidávají se i Ivka s Vaškem. Celé to má ještě trochu dobrodružný začátek... Alespoň pro nás.

Cesta začíná už v pátek odpoledne, kdy nasedáme do svého vozítka s tím, že se se zbytkem výpravy sejdeme až na Vaškově chatě na Slovensku. Odtud to bude do cíle naší cesty blíže a budeme mít na výšlap větší klid...

Vše je ale jinak. Pár metrů po rozjezdu nám autíčko zahlásí chybu vstřikování. Polije mne horko. To už tady bylo a oprava stála majland... Autíčko odstavujeme a voláme o pomoc Marc a Lum. Tady se projeví kamarádi - beze slova si zajíždějí spoustu kilometrů, aby nás vyzvedli. Pak už nám nic nebrání dojet na Slovensko a strávit krásný večer u ohně ve společnosti kamarádů.

Ráno vyrážíme směr Šíp. Aby bylo jasno kam jedeme, přikládám mapku:

mapa-celek.jpg

Naším cílem je vesnička s názvem Stankovany. Chvíli máme pocit, že jsme zabloudili, až potom zjišťujeme, že pokud chceme do Stankovan, musíme je minout, zajet až do Lubochně, tam přejet most nad Váhem a vrátit se do Stankovan. Parkujeme kousek před kostelem a vydáváme se hledat žlutou. Je to trochu problém, ale nakonec ji za kolejema nacházíme. Začínáme stoupat směrem na Žaškovské sedlo.

mapa-detail.jpg

Horko posledních dní nepolevuje ani dnes. Už po pár metrech si odkládáme oděv a odepínáme nohavice. No to zas bude pařák. Naštěstí je Škútova dolina ve stínu stromů.

_dsc0031.jpg

První zastávky děláme u focení orchidejí. Tedy zastávku dělám já, ostatní musí čekat...

_dsc0029.jpg

Kruštík

_dsc0034.jpg

První oficiální zastávku děláme na Žaškovském sedle. Sedíme pod rozcestníkem, koukáme na louku pod námi a přemýšlíme, jestli tu někde není medvěd. Tedy mišo. Slovenský Mišo.

_dsc0046.jpg

_dsc0045.jpg

Stoupání pokračuje listnatým lesem neustále dál. Po chvíli jsme totálně promočení. Je opět nad 30°C.

_dsc0051.jpg

Voda teče proudem - jak po nás, tak do nás...

_dsc0063.jpg

Pak se nám ztratí Vašek. Najdeme ho až na vrcholku.

_dsc0064.jpg

Nezbývá nám, než na něj počkat. Nebo ještě lépe - jít se za ním podívat.

_dsc0073.jpg

Už víme, proč se sem Venca šplhal - je odtud nádherný výhled na Váh, Stankovany a hory okolo. Škoda, že obloha je ocelová a okolo spousta oparu.

_dsc0077.jpg

Když už si myslíme, že stoupání nikdy neskončí, je tu vrchol. Zrovna jsme vystoupali na vrchol Šíp do výšky 1 170 m n.m. a překonali zhruba 700 m převýšení. Je zde nádherný výhled, spousta kytek a motýlů...

_dsc0080.jpg

_dsc0085.jpg

_dsc0105.jpg

Po chvilce kochání a odpočinku pokračujeme směr Zadný Šíp (1 143 m n.m.)

_dsc0128.jpg

Cestou se nám otvírají výhledy na druhou stranu - Velký Rozsutec, Stoh.

_dsc0130.jpg

Pak potkáváme uzoučkou soutěsku - jen štíhlí projdou!

_dsc0151.jpg

_dsc0153.jpg

_dsc0159.jpg

Pak už je před námi poslední vrchol (alespoň ten výškový) - Zadný Šíp. Narážíme i na obrázek El Gaucha - bohužel už je rozbitý. Horní část rámečku je pořád přibitá na kříži, zbytek leží na zemi vedle něj. Stejně jako vrcholová kniha - či spíše vrcholový list s prupiskou.

_dsc0156.jpg

Začínáme sestupovat dolů k místu s názvem Podšíp. Prvně narážíme na cedulku, určující směr a na ní stojí: "Nebezpečný zostup". Koumáme nad mapou a nevíme kde jsme. To jsme už na Podšípu? Pokud ano, musíme sejít dolů a nepokračovat po žluté značce - ta vede do Kralovan a tam my nechceme!

img_9593.jpg

Tak tedy jo, je zvoleno - jdeme po šipce. Slova "nebezpečný zostup" mají své oprávnění. Svah je šíleně prudký, nohy se boří a kloužou v hromadách loňského listí. Taková malá sebevražda. Za chvíli mám pocit, že mám nohy zaražené až v pr..... Naštěstí se vše obejde bez následků a my setupujeme k civilizaci...

_dsc0160.jpg

Tedy k civilizaci - spíše do bohem zapomenutých kulis minulého či předminulého století. A víte jak se to místo jmenuje: Podšíp!!! No do háje, to jsme tomu dali. Málem se zabijeme a přitom jsme mohli jít po značce!

_dsc0163.jpg

Alespoň si u pramene opláchneme zaprášené ruce a obličej a dosyta se napijeme. V okolních salších to už žije. Místní si zde dělají pikniky - opékají buřty, nebo obědvají v roubenkách...

_dsc0161.jpg

_dsc0164.jpg

_dsc0172.jpg

Pak už mimo značku sestupujeme do Stankovan . Nezdá se to, ale je to ještě kus z pěkného kopce. Když dorazíme mezi první domky, dostaneme pár facek od vedra sálajícího z asfaltu. Pařák je mimo les o poznání větší.

_dsc0173.jpg

Naposled se otáčíme ke zdolanému vršku. Tam že jsme to byli? No paráda!!!

_dsc0175.jpg

Před odjezdem se zastavujeme dočerpat tekutiny v místní osvěžovně. Je to sice strašidelné místo, ale pivo mají dobré.

Díky kamarádi za odvoz a společnost, byla to nádherná cesta! Příště zase!!!

_dsc0177.jpg

Rozloučím se "poetickou" fotkou. Toto je pocta mým novým (a prvně testovaným) botkám. Sedly perfektně, jsou jako papučky. Už se těším, že v nich ještě prochodím kus světa :o)

P.S.
Doma stojící autíčko to v servise také rozchodilo. Závada byla způsobena kunou, která nám přehryzala kabely. Že se to stane mezi paneláky by mne v žádném případě nenapadlo... 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku27. 8. 2012, 20:44, zobrazeno 3821x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení